Jak uprawiać chrzan?

Jak uprawiać chrzan?

Skomentuj artykuł

Chrzan pospolity, zwany inaczej zwyczajnym, kojarzy nam się głównie z kuchnią i wspaniałym ostrym smakiem, podkreślającym wyjątkowość wielu dań czy zup.  Kto choć raz na przykład nie spróbował ćwikły, której chrzan jest niewątpliwie integralnym składnikiem? Niektórzy są wprost  zakochani w tym palącym smaku. Zwykle produkt trafia do nas już w postaci przetworzonej, w słoiczku, jednakże ci, którzy uprawiają rośliny i zioła znają go także w innej, pierwotnej formie- warzywa korzeniowego o zielonych dużych liściach. W jaki sposób uprawia się chrzan i jakie ma on zastosowanie?

Na całym świecie roślina ta jest znana i uprawiana od stuleci, a w naszym kraju jest  prawie kultowa. Chrzan najprawdopodobniej wywodzi się z Europy Wschodniej, z rejonu Wołgi i Donu. Dziś praktycznie nie ma kontynentu, na którym nie uprawiało by się tego warzywa. W naszym kraju rośnie ono także dziko. Roślinę tę w naturalnym środowisku można spotkać na terenach dość wilgotnych, na przykład przy rowach, czy też nad rzeką lub innym zbiornikiem wodnym.

Sadzenie i uprawianie chrzanu

 Ta Roślina wieloletnia należąca do kapustnych, jest zbudowana z mięsistych korzeni o barwie biało- żółtej. Mogą one mieć grubość do 10 cm i osiągnąć nawet ponad 60 cm długości. Do spożycia nadaje się główny korzeń chrzanu. Jest on długi, ma cylindryczny, rozgałęziony kształt i białawy miąższ. Nad ziemią unosi się wysoka i prosta łodyga, dorastająca do 1 metra wysokości. Na całej jej długości wyrastają spore, podłużne liście, mające na brzegach ząbki. Z wierzchołka pędu głównego lub kątów liści wyrasta pęd kwiatowy. Na początku lata możemy zauważyć, że chrzan kwitnie, obficie obsypując się białymi, drobnymi kwiatuszkami, zebranymi w groniaste kwiatostany. Generalnie w naszym kraju mamy jedną odmianę chrzanu, ale okazuje się, że w różnych regionach roślina może różnić się wielkością liści czy korzenia a nawet ostrością smaku części jadalnej. Z tego względu wyróżniamy na przykład chrzan śląski czy maliński.


Jakie wymagania co do gleby i stanowiska ma chrzan? Jego uprawa nie jest zbyt trudna. Z pewnością preferuje on słoneczne miejsca, ale w półcieniu także będzie dość dobrze rosnąć. Gleba optymalna dla tej rośliny powinna być pełna składników odżywczych, próchnicza, najlepiej gliniasto- piaszczysta. Chrzan można posadzić posługując się sadzonkami korzeniowymi. Te prace wykonujemy w marcu lub kwietniu. Czasem zbiorów chrzanu jest natomiast październik i listopad. Kiedy sadzimy roślinę, musimy pamiętać, że wierzchołki sadzonek powinny wystawać około 2 cm ponad grunt. Sama głębokość sadzenia to koło 15 cm. Zachowujemy też około 40 cm odstępy pomiędzy poszczególnymi sadzonkami a także około 70 cm odstępy między rzędami roślin. Zanim przystąpimy dosadzenia, najpierw dokładnie przekopujemy ziemię. Na koniec, po umieszczeniu sadzonek w podłożu, stanowisko posypuje się kompostem. Dzięki temu chrzan będzie miał wystarczającą ilość składników odżywczych i miejsca do rozwoju.

Chrzan pospolity

 

Chrzan pospolity

 

Uprawa chrzanu

 

Uprawa chrzanu

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: