Jak siać trawę?

Jak siać trawę?

3 komentarzy

Siew trawy jest tym etapem przy zakładaniu trawnika, od którego wiele zależy, jeżeli chodzi o jakość założonego trawnika oraz koszty późniejszej jego pielęgnacji. Siew powinien zostać poprzedzony dokładną analizą naszych potrzeb oraz warunków klimatyczno- glebowych, panujących w danym regionie. Po wyborze odpowiedniej mieszanki możemy myśleć o siewie, na wcześniej, dokładnie przygotowanym podłożu.

Stan podłoża jest kluczowy, jeżeli chodzi o siew. Podłoże powinno zostać dokładnie spulchnione oraz oczyszczone z chwastów, kamieni, gałęzi itp. Przed siewem należy je dokładnie wyrównać, aby umożliwić równomierny wysiew trawy. W przypadku zbyt gliniastego podłoża warto wzbogacić je dużą ilością piasku, dzięki czemu stanie się ono bardziej przepuszczalne i mniej narażone na zastój wody. Z pewnością strukturę podłoża poprawi wysypanie kilkucentymetrowej warstwy próchniczego podłoża. Próchnica zapewnia lepszą absorpcję oraz utrzymanie w podłożu wilgoci. Dodatkowo podłoże powinno zostać wypoziomowane, udeptane i zgrabione. Po tych czynnościach, pozostawiamy je na około dwa tygodnie, po czym lekko zgrabiamy i przystępujemy do siewu. Przedstawione czynności przed siewem mają za zadanie zapewnić stabilność podłoża i nie dopuszczenie do pojawienia się ewentualnych zapadnięć, które utrudnią późniejszą pielęgnację trawnika.


Kolejną kwestią poprzedzającą sam wysiew trawy jest wybranie terminu siewu. W zasadzie trawę można siać od wiosny do wczesnej jesieni, aczkolwiek biorąc pod uwagę pewne czynniki, zauważymy, że lepiej wysiewać trawę od sierpnia do pierwszej połowy września. Za jesiennym siewem przemawia nagrzane podłoże, wilgoć oraz fakt, że jest to okres naturalnego kiełkowania nasion traw. W takich warunkach nasiona szybciej kiełkują i lepiej się krzewią. Późniejszy siew w przypadku mroźnej zimy mógłby zakończyć się zbyt wielkimi stratami. W przypadku siewu wiosennego, należy zauważyć, że siew pod koniec marca i w kwietniu, nie zawsze zakończony jest pełnym sukcesem, ze względu na ewentualne przymrozki, chłód, opóźniający kiełkowanie nasion i rozwój chwastów.  Nie zaleca się zakładania trawnika w okresie pełnego lata, ze względu na małą wilgotność oraz bardzo wysokie temperatury.

Trawę najlepiej wysiać w pogodny dzień, dzięki czemu nasiona zostaną dobrze rozprowadzone. Średnia ilość trawy na 100 m2 wynosi około 3- 5 kg, zależnie od rodzaju podłoża, danej mieszanki oraz terminu siewu. Większe ilości nasion warto wysiać w miejscach narażonych na większe obciążenie oraz na brzegach trawnika. Średnia głębokość siewu oscyluje w granicach 0,5- 1 cm zależnie od rodzaju gleby. Na glebach lżejszych siejemy głębiej, a na cięższych i wilgotniejszych płyciej.

Siew trawy - przygotowanie
Siew trawy - przygotowanie

W przypadku niewielkich powierzchni trawę możemy wysiać ręcznie, rzutowo. Aby wysiew był równomierny, warto powierzchnię przeznaczoną na obsianie trawnikiem podzielić na kilka kwater i na taką samą ilość podzielić nasiona. Nasiona przeznaczone na daną kwaterę dzielimy na dwie równe części. Wysiewamy na krzyż, jedną część w jednym kierunku,  drugą prostopadle w przeciwnym kierunku. W przypadku mieszanek należy w trakcie siewu kilkakrotnie powtórzyć mieszanie zastosowanej mieszanki. Dla równomiernego wykorzystania nasion można zmieszać je z piaskiem.


W przypadku większych powierzchni można zastosować specjalne urządzenia do siewu tzw. siewniki rzutowe, które nie tylko równomiernie rozsieją nasiona, ale także uwzględnią prawidłową głębokość siewu.
 
Nasiona należy lekko przykryć podłożem, dlatego też po siewnie należy zastosować grabie- małe powierzchnie bądź bronę- na większych powierzchniach. Kolejną czynnością jest wałowanie gładkim wałem co ograniczy parowanie i zapewni większą wilgotność podłoża, niezbędnej do wykiełkowania nasion. W przypadku bardzo lekkich gleb, czynność wałowania warto powtórzyć. W przypadku braku opadów, obsiany trawnik należy systematycznie podlewać.

Jak zostało wspomniane na samym początku opracowania, wysiew nasion stanowi podstawową czynność przy zakładaniu trawnika. Warto przyłożyć się do tego etapu, gdyż  zaowocuje to pięknym, zwartym trawnikiem oraz mniejszym nakładem prac w okresie późniejszym.
czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Kostek, Tytuł: ciemne miejsce

    Dokładnie, bez sensu jest siać normalną trawę w okolicach drzewek. W okolicach majówki zasieję tę moją i zobaczymy, co to z tego bedzie. Orientowałem się, że różne firmy sprzedawają taki rodzaj trawy, moja jest akurat z firmy Pokon, bo tylko taką mieli w sklepie...

  2. Dodał: Tośka, Tytuł: trawa na zacienione miejsca

    Mam ten sam problem, mój ogródek jest niewielki,są miejsca zacienione jak np.pod brzózką, koło świerków. Zależy mi na trawie która będzie tam dobrze się czuła,rosła i cieszyła moje oczy swoim pięknem.

  3. Dodał: Kostek, Tytuł: ciemne miejsce

    Bardzo przydatny artykuł, sam mam zamiar odnowić trawnik, tylko że mam takie ciemne miejsce... ostatnio w sklepie polecono mi "Trawnik w miejscach zacienionych", podobno taka specjalna odmiana trawy, zobaczymy, jak się przyjmie...

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: