Jak prawidłowo pielęgnować trawy ozdobne w ogrodzie

Jak prawidłowo pielęgnować trawy ozdobne w ogrodzie

2 komentarzy

Piękne miskanty, zróżnicowane turzyce, majestatyczne trawy pampasowe to zaledwie niewielki wycinek różnorodności gatunkowej roślin trawiastych, które mamy możliwość uprawiać na działce, a także  w ogrodach przydomowych. Mimo, że zazwyczaj nie są one wymagające, warto zwrócić uwagę na podstawowe zagadnienia związane z ich uprawą, aby cieszyć się pięknem tych roślin przez długie lata.    

Moda na trawy dotarła do nas z opóźnieniem, a szkoda, bo to piękne rośliny, które wpisują się w zróżnicowaną stylistkę, od ogrodów wiejskich po nowoczesne aranżacje. Zróżnicowanie roślin trawiastych daje nam wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne, a niewielkie wymagania większości gatunków przyjemny wypoczynek w ogrodzie przy niewielkim nakładzie pracy.

Zróżnicowanie roślin trawiastych

Zależnie od naszych potrzeb, przy wyborze roślin trawiastych mamy do wyboru gatunki i odmiany zaliczane do trzech rodzin, wiechlinowatych, turzycowatych oraz sitowatych. Do wiechlinowatych zalicza się także bambusy, które tworzą podrodzinę.

Stanowisko dla traw ozdobnych

Ze względu na olbrzymią różnorodność mamy możliwość uprawy roślin trawiastych na zróżnicowanych stanowiskach od słonecznych po cieniste. Zdecydowana większość traw preferuje stanowiska w pełni słoneczne, tylko nieliczne będą preferować stanowiska bardziej zacienione jak np. turzyca japońska, turzyca palmowa, turzyca ciborowata, perłówka jednostronna, kosmatka olbrzymia, turzyca letnia.


Trawy zazwyczaj nie są wymagające także pod względem podłoża, istnieją gatunki, które radzą sobie nawet na bardzo jałowym podłożu. Oczywiście także na tej płaszczyźnie zróżnicowanie w świecie roślin trawiastych jest olbrzymie, więc przed kupnem roślin warto poznać wymagania konkretnej trawy, aby w okresie późniejszym nie było problemów. Do bardziej wymagających traw należy zaliczyć miskanty, które piękniej będą prezentować się na podłożu bardziej żyznym i zasobnym, podobnie jest z gatunkami zimozielonymi. Na suche stanowiska nadają się m.in. ostnica włosowata, turzyca piaskowa, kostrzewa sina, perłówka orzęsiona, kostrzewa ametystowa, turzyca ptasia łapka, proso włosowate.

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne

Przygotowanie podłoża

Nim zakupimy rośliny, warto odpowiednio przygotować podłoże. Zdecydowanie należy je odchwaścić, oczyścić z zanieczyszczeń np. starych korzeni itp. Następnie zależnie od gatunku rośliny trawiastej, której  przeznaczyliśmy część powierzchni, należy podłoże dostosować do jej wymagań np. miskant potrzebuje bardziej żyznego podłoża, tak więc nie obędzie się bez dobrze przerobionego kompostu. Podłoża żyznego o przepuszczalnej strukturze wymagają także trawy zimozielone. Warto zaznaczyć, że podłoże wzbogacone próchnicą lepiej magazynuje wodę, a więc dłużej utrzymuje wilgotność. W zasadzie trawy nie lubią nadmiernej wilgotności, a zimą wymagają suchszego stanowiska, od którego zależy nawet przezimowanie danego gatunku. Szczególnie wrażliwa pod tym względem jest trawa pampasowa. Bardzo kapryśna, a przy tym jedna z najpiękniejszych, która zadziwi najbardziej wymagających. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo jej przezimowania, należy zapewnić jej bardziej piaszczyste, próchnicze i przepuszczalne podłoże, koniecznie w okresie zimowym. Przy zbyt dużej wilgotności roślina nie przetrwa zimy. Pewnym rozwiązaniem jest sadzenie tej trawy na podwyższeniu, usypanym z przepuszczalnego podłoża. Dzięki temu korzenie trawy nie są narażone na zalewanie. Zalewania nie lubi także miskant chiński.

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne

Gdzie kupować ?

Sadzonki najlepiej kupować w cieszących się dobrą opinią szkółkach oraz centrach ogrodniczych. Kupujemy rośliny oznaczone, ponieważ znajomość gatunku i odmiany wiele nam powie,  nawet jeśli nie mamy podstawowej wiedzy z pomocą przyjdzie odpowiednia literatura oraz Internet. Przy trawach, szczególnie istotna jest ich mrozoodporność. Mimo niewielkich wymagań przy braku podstawowej wiedzy, można stracić nawet mało wymagające gatunki.

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne

Kiedy sadzić ?

W sprzedaży dostępne są sadzonki roślin trawiastych, uprawiane w pojemnikach. Taka uprawa pozwala sadzić te rośliny przez większą część roku. Nie mniej jednak, korzystniejszym terminem sadzenia traw jest wiosna. Rośliny mają dużo czasu na dostosowanie się do panujących warunków oraz rozbudowę sytemu korzeniowego. Młode rośliny ciężej znoszą okres zimy, tak więc lepiej rozrośnięte, będą silniejsze i bardziej odporne na niekorzystne warunki.

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne

Po posadzeniu …

Po posadzeniu młode sadzonki należy otoczyć szczególną opieką. Nim się ukorzenią zwróćmy szczególną uwagę na wilgotność podłoża, uzupełniając niedobory wody poprzez podlewanie. Jest to konieczne zwłaszcza przy ograniczonych opadach oraz suszy. Starsze okazy nie są już na tej płaszczyźnie aż tak wymagające.

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne

Pielęgnacja 

Duże okazy, rosnące w ogrodzie przez kilka lat,  nie są już tak absorbujące w uprawie jak świeżo posadzone rośliny, jednak pamiętajmy o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych.

Ściółkowanie – możliwe w przypadku większości traw ozdobnych. Ściółkowania unikajmy w przypadku gatunków traw, które nie znoszą nadmiernej wilgotności, zwłaszcza zimą.

Podlewanie – w zależności od potrzeby, młode rośliny systematycznie, starsze okazy rzadziej, ale obficie przy jednoczesnym unikaniu moczenia liści.

Nawożenie – najlepiej nawozami organicznymi przy zasobnym podłożu zbędne. Nadmierna zasobność podłoża w składniki pokarmowe prowadzi do pokładania się roślin, a także ogranicza ich żywotność. Przy braku np. kompostu, można zastosować nawóz mineralny, wieloskładnikowy np. Azofoskę. Niewielką dawką można przyśpieszyć wzrost roślin. W razie potrzeby nawożenie można powtórzyć wczesnym latem.

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne

Cięcie – przeprowadzane w okresie wiosennym  nie jest obligatoryjne, dlatego też jeżeli preferujemy naturalistyczne klimaty, możemy pozostawić suche liście, które będą podkreślać naturalistyczny charakter kompozycji oraz ogrodu.

W przypadku traw zimozielonych wystarczy usunąć pożółkłe i zeschnięte fragmenty roślin. Poza tym warto je przeczesać, aby usunąć wszystkie, całkowicie zeschnięte liście.

Okrycie zimowe- gatunki wrażliwe na wilgoć oraz niskie temperatury należy okrywać na zimę. Bardzo wymagająca jest pod tym względem trawa pampasowa, a i tak nie ma gwarancji, że okrycie pozwoli jej przetrwać. W przypadku niskich traw mogą wystarczyć suche liście oraz gałązki z drzew iglastych.

Ochrona przez patogenami oraz szkodnikami – należące do roślin trawiastych gatunki nie wykazują podatności na choroby i szkodniki oraz uważane są za jedne z najbardziej odpornych i mało problematycznych roślin ozdobnych, uprawianych w ogrodach.

Odmładzanie – rozrośnięte kępy należy odmłodzić poprzez podział. Jest to dobra okazja na rozmnożenie rośliny. W przypadku mocno rozrośniętych i wysokich traw np. miskantów, nie obędzie się bez ostrego szpadla, a nawet siekiery.

Ograniczanie roślin- wiele z traw jest bardzo ekspansywnych. Pod tym względem słynny jest miskant cukrowy, który potrafił całkowicie opanować niewielkie ogrody. Rośliny charakteryzujące się zbytnią ekspansywnością należy ograniczać poprzez uprawę w pojemnikach oraz wkopanie specjalnych barier ograniczających.

Uwagi końcowe
   
Prawidłowa pielęgnacja traw ozdobnych w ogrodzie nie wymaga od nas zbyt wiele wysiłku. Warto zadbać o te rośliny, odpłacą się naprawdę pięknym wyglądem, a często także kwitnieniem. Pamiętajmy, aby kupować oznaczone rośliny. Znajomość nazwy gatunku i odmiany pozwoli uniknąć błędów w uprawie i zapewni spokojny wypoczynek wśród szumiących na wietrze traw.

Tekst: Grzegorz Bogucki
czytaj dalej...
Kategorie
Trawnik

Zobacz także

2 komentarzy

  1. Dodał: gosc1234349, Tytuł: trawa

    Bardzo fajny i przydatny artykuł, na pewno skorzystam. Sama posiadam duży ogród na działce, trawę gazonową którą niedawno kupiłam i zastanawiałam się właśnie jak go w tym okresie pielęgnować.

  2. Dodał: michal123, Tytuł: poradadlaogrodnika

    Najlepiej kupić automatyczne zraszacze i często ją kosić. Choć z drugiej strony są różne mieszanki i każda się od siebie czymś różni.

Dodaj swój komentarz