Jak podlewać storczyki?

Jak podlewać storczyki?

2 komentarzy

W przypadku storczyków epifitycznych, ważne jest również codzienne zraszanie korzeni powietrznych, aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza (75-80% latem, 50-60% zimą). Można ustawiać je również na tacach wypełnionych kamykami lub keramzytem, z odrobiną wody na dnie, która może swobodnie parować. Korzenie powietrzne pokryte są skórką zwaną welamenem, która służy storczykom do pobierania wody z atmosfery. Wiosną i latem co dwa tygodnie, przy okazji podlewania, przeprowadzamy zabieg nawożenia z zastosowaniem odpowiedniej mieszanki składników pokarmowych.

Natomiast po przekwitnięciu i w czasie spoczynku, podlewanie storczyków należy ograniczyć do minimum. Okres spoczynku z wyraźnym ograniczeniem podlewania przechodzi większość roślin z rodzaju katleja (Cattleya) i dendrobium (Dendrobium), a także cymbidium (Cymbidium).

O wiele bardziej szkodliwy jest nadmiar wody niż jej niedobór. W większości przypadków istotne jest przesychanie podłoża między kolejnymi podlewaniami. Wilgotność należy sprawdzać wkładając do doniczki drewniany patyczek lub ocenić po ciężarze doniczki. W wyniku przelania może nastąpić gnicie korzeni oraz ich obumieranie. Można to stwierdzić bardzo łatwo, jeśli storczyk rośnie w przezroczystej doniczce. Korzenie powinny być srebrzyste lub suche białe, a nie zielone. W przypadku niektórych storczyków gruntowych np. z rodzaju sabotek – pafiopedilum (Paphiopedilum) podłoże powinno być natomiast stale lekko wilgotne.

Woda w uprawie orchidei stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na bujny wzrost i kwitnienie. Odpowiednie podlewanie jest kluczem do sukcesu w uprawie tych pięknych roślin. Wymagana jest zatem duża rozwaga i ostrożność przy podejmowaniu decyzji o nawadnianiu. Chcąc uprawiać storczyki musimy trochę poeksperymentować, by wyczuć jak właściwie roślinę podlewać.

Anna Jędrzejewska

Źródła: Uprawa Roślin Ozdobnych (red. H. Chmiel, PWRiL 1993), Kwiaty w moim domu (leksykon), Ilustrowana encyklopedia roślin (wyd. Agora 2008), Hasło Ogrodnicze 10/2005, Kwietnik/10/2007

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: elka , Tytuł: o mój boże nie zesraj sie tym

    przez to mój kwiat zwiędł

  2. Dodał: Elżbieta, Tytuł: podziekowanie

    Dziekuje, artykuł przynajmniej w części zaspokoił moją całkowitą niewiedzę. Od niedawna zajęłam się uprawą roślin I Świat Kwiatów stanowi istotne źródło wiedzy. Jeszcze raz dziekuję

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: