Jagody Goji

Jagody Goji

2 komentarzy

Jagody goji to powszechnie przyjęta nazwa owoców, pochodzących z rośliny należącej do rodziny psiankowatych - kolcowoju. Znaczenie użytkowe mają przede wszystkim dwa jego gatunki: kolcowój chiński (Lycium chinense) i kolcowój pospolity lub inaczej szkarłatny (Lycium barbarum), przy czym w naszych warunkach klimatycznych udaje się przede wszystkim drugi z nich, lepiej znoszący niskie temperatury.

Kolcowoje

Różnice między obydwoma gatunkami nie są bardzo duże, ale jednak dostrzegalne.

Kolcowój pospolity lub też szkarłatny (Lycium barbarum), to spory krzew, dorastający do wysokości 2-3 metrów i posiadający mocno rozgałęzione pędy, mające tendencję do przewieszania się na zewnątrz. Gałązki pokrywają niewielkie, wąskie, sztywne i lancetowate liście oraz rzadko ułożone kolce. Kiedy wierzchołki pędów zbliżą się do ziemi, mogą wypuścić korzenie i wytworzyć nową roślinę. Sadzonki z tego kolcowoju można również pobrać z odrostów korzeniowych, gdyż roślina wytwarza je bardzo chętnie (należy uważać, gdyż jest przez to mocno ekspansywna). Ze względu na szybki wzrost i intensywne tworzenie odrostów korzeniowych, kolcowój pospolity powinien być systematycznie kontrolowany. Lepiej więc prowadzić go w formie ciętych żywopłotów niż jako solid, posadzony np. na trawniku. Kolcowój pospolity zakwita w maju i kwitnie aż do jesieni. Jego niewielkie, miododajne kwiatki koloru jasnofioletowego, posiadają wyraźnie zaznaczone i wystaje ponad koronę, żółte pręciki i pojedyncze płatki, które mocno wywijają się na zewnątrz. Zebrane są po kilka w niewielkie, luźne kwiatostany i wyglądają bardzo dekoracyjnie. Jesienią roślina zawiązuje niewielkie, podłużne owoce, o jaskrawej, czerwonej barwie. Jest to gatunek dobrze znoszący niskie temperatury i nie wymaga zimowego okrycia.



Kolcowój chiński (Lycium chinense), będący bardzo bliskim krewnym k. szkarłatnego, jest do niego dość podobny, z tym że osiąga zaledwie 0,5 – 1 m. wysokości i posiada znacznie bardziej cierniste pędy, a jego liście oraz owoce są bardziej wydłużone. Ten gatunek również obficiej kwitnie i owocuje od poprzedniego. Kolcowój chiński może być uszkadzany podczas chłodniejszych zim, dlatego warto go jesienią okrywać, podobnie jak inne, delikatniejsze krzewy. Ten kolcowój lepiej rozmnaża się z nasion, które jednak wymagają kilkutygodniowego okresu stratyfikacji.

Jagody Goji

Jagody Goji


Wymagania uprawowe

Aby kolcowój dobrze rozwijał się w naszym ogrodzie, wymaga gleby żyznej, ciepłej, przewiewnej, bogatej w składniki pokarmowe oraz azot. Oczekuje też stanowisk słonecznych, na których kwitnie i owocuje znacznie lepiej, niż w półcieniu. Może się wprawdzie dostosować do warunków słabszych, ale z pewnością nie będzie wtedy już tak obficie owocował.

Jagody Goji

Jagody Goji

Trujące czy nie?

Wokół owoców kolcowoju narosło wiele niejasności, związanych z ewentualnymi właściwościami trującymi tej rośliny. Wprawdzie badania prowadzone w różnych częściach świata potwierdzają obecność pewnych substancji toksycznych (atropina i solanina), ale ich stężenie jest bardzo różne, w zależności od części rośliny oraz stopnia dojrzałości owoców. Związki toksyczne odkryto przede wszystkim w częściach zielonych kolcowoju oraz w jego niedojrzałych owocach. Należy jednak pamiętać, że należący do tej samej rodziny botanicznej poczciwy ziemniak i uwielbiany pomidor, w stanie zielonym również posiadają substancje toksyczne (solaninę i tomatynę), a więc ich spożywanie w tym okresie także będzie wiązało się z ryzykiem zatrucia. Poza tym wszystkie udokumentowane przypadki zatruć tym gatunkiem, wskazują na spożywanie przez ludzi i zwierzęta niedojrzałych owoców bądź zielonych części rośliny. Dlatego jeśli postanowimy wprowadzić jagody goji do naszej diety, wybierajmy jedynie w pełni dojrzałe owoce lub kupujmy je w sprawdzonych i pewnych punktach sprzedaży (np. centra spożywcze, sklepy zielarskie), gdzie mamy pewność, że towar został skontrolowany pod względem jakości. Najczęściej spożywa się je pod postacią suszoną lub jako sok owocowy.

Jagody Goji

Jagody Goji

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Aśka, Tytuł: owoce goji

    Czytałam, że od 25 do 30 owoców dziennie maksymalnie można spożywać, i wystarczy.

  2. Dodał: Marzena, Tytuł: owoce goji

    sadzonki pierwsza klasa bardzo dobrze się u mnie trzymają. Rosną i dają owoce :) Ostatnio, na kilku forach znalazłam opinię taką: jakoby jagody gogi wspomagały odchudzanie. Wcześniej stosowałam ich tylko jako dodatek do dań, ale przyznam się szczerze, że przydało by mi się zrzucić kilka kg. Jaka porcja jagód będzie odpowiednia?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: