Jagoda kamczacka - uprawa, właściwości

Jagoda kamczacka - uprawa, właściwości

Skomentuj artykuł

Zbiór owoców

Pierwsze, pojedyncze owoce jagody kamczackiej uzyskuje się w 2. roku po posadzeniu, w 3. roku ich plon wynosi ok. 0,4 kg, a 5-6-letnie rośliny dają plon w wysokości 3-4 kg owoców z jednego krzewu. Ich zbiór należy przeprowadzać kilkakrotnie ze względu na nierównomierne dojrzewanie.

Właściwości

Słodko-kwaśne jagody dostarczają naszemu organizmowi cennych składników, tj. cukry (10%), kwasy organiczne (3%), pektyny (1,5%) oraz witamina C (25-130 mg/100g). Są one również bogatym źródłem substancji biologicznie aktywnych – antocyjanów (do 1400 mg/100g) i flawonoidów (140 mg/100g). Barwniki te posiadają właściwości przeciwutleniające, wzmacniające naczynia krwionośne oraz antyseptyczne. Powodują one również usuwanie z organizmu człowieka toksyn i metali ciężkich. Przez to zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.



Nalewka z owoców jagody kamczackiej
składniki:
sposób przygotowania:
- 1 kg owoców jagody kamczackiej
- 0,5 kg cukru
- 0,5 l wódki 40%
- 0,5 l spirytusu
- laska cynamonu

Jagody wrzucić do słoja i przysypać cukrem, przykryć gazą i odstawić na tydzień. Gdy jagody puszczą sok dolać spirytus, dorzucić cynamon, zamknąć szczelnie i odstawić na miesiąc. Po miesiącu zlać płyn a owoce zalać wódką i odstawić na dwa tygodnie. Na koniec odcedzić owoce, połączyć płyny, rozlać do butelek (wcześniej sklarować). Czas dojrzewania: 6 miesięcy.

 
 

Owoce mają szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej, przede wszystkim do bezpośredniego spożycia i jako składnik sałatek owocowych i deserów (lodów, ciast). Służą także jako dodatek do kompotów i galaretek owocowych w celu wzmocnienia ich barwy i smaku. Sporządza się z nich również przetwory – soki, dżemy, wina i nalewki. Nadają się one także do mrożenia. Wywar z liści i kwiatów w medycynie ludowej stosowano jako dezynfekującą i antyseptyczną płukankę, m. in. w chorobach gardła. 

Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka

Krzewy jagody kamczackiej, poza źródłem smacznych i zdrowych owoców, stanowią również cenny walor dekoracyjny przydomowego ogrodu. Ozdobę stanowią bordowo zabarwione, jednoroczne pędy o bujnym, ciemnozielonym ulistnieniu. Bardzo atrakcyjnie wyglądają na nich liczne kremowe kwiaty i ciemnogranatowe owoce. Roślina ta nadaje się również na naturalne żywopłoty.

Anna Jędrzejewska
Źródło: Działkowiec/06/2011; e-ogrody

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: