Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka

5 komentarzy

Pielęgnacja jagody kamczackiej jest mało absorbująca i sprowadza się do lekkiego nawożenia, odchwaszczania podłoża, w razie potrzeby podlewania. Nie trzeba jej okrywać na zimę (wybitnie mrozoodporna), nie jest podatna ani na choroby, ani na szkodniki- czasami mogą pojawić się  mszyce. W początkowych latach nie ma konieczności przycinania krzewu, dopiero po upływie 5- 6 lat konieczne jest coroczne odmładzanie krzewu, polegające na wycinaniu najstarszych pędów z ukierunkowaniem na te pokładające się, zbyt zagęszczające oraz uszkodzone. Jagoda kamczacka przy takiej opiece będzie owocować nawet do 40 lat przy corocznym owocowaniu.
   

Każdy kto zechciałby rozmnożyć ten wyjątkowy krzew powinien to zrobić wegetatywnie, ponieważ w ten sposób uzyskana sadzonka powtórzy cechy rośliny matecznej. Najlepiej rozmnożyć ją poprzez półzdrewniałe bądź zdrewniałe sadzonki. Te pierwsze pobieramy w okresie ich największego wzrostu, a więc wiosną, natomiast zdrewniałe w listopadzie. Sadzonki półzdrewniałe ukorzeniamy od razu, natomiast zdrewniałe, należy zadołować i przechować do wiosny, kiedy to należy je ukorzenić.
   

Jagoda kamczacka

Jak zostało już wspomniane, suchodrzew jadalny jest szczególnie cennym krzewem ze względu na swoje owoce, które stanowią bogate źródło wielu składników odżywczych oraz mineralnych. Wielką zaletą jest fakt, że owocują bardzo wcześnie, szybciej, aniżeli truskawki. Jagoda bardzo szybko rozpoczyna wegetację, już w kwietniu obsypana jest kwiatami (miododajne), a w maju- czerwcu, pojawiają się wielonasienne jagody o kształcie walcowato- cylindrycznym, duże, osiągające nawet do 3 cm długości. Owoce wybarwione są na granatowo i pokryte woskowym nalotem. Poza tym są soczyste i smaczne. Ich smak można określić jako kwaśno- słodki. Pod koniec maja oraz na początku czerwca rozpoczynają się zbiory, które należy podzielić na kilka etapów, ze względu na fakt, że owoce nie dojrzewają w jednym czasie- przejrzałe bardzo szybko opadają.  Z dorosłego krzewu można zebrać do około 4 kg owoców.
   

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: elakrztuk, Tytuł: sadzenie jagody

    Niedawno kupiłam jagodę z owocami i nie wiem czy kupować drugą z owocami?

  2. Dodał: tina, Tytuł: do wiatr12

    Czytałam,że stare krzewy (chodziło ogólnie o krzewy) można przesadzać. W lipcu należy szpadlem wokół krzewu pionowo obciąć korzenie. Nie pamiętam czy podano konkretną odległość od krzewu. W miejscu obcięcia korzeni krzew wypuści młode korzenie i wtedy łatwiej się przyjmie na nowym miejscu. Przesadza się jak wskazuje pora sadzenia krzewów - późną jesienią. Ja w tym roku też będę przesadzać dwie jagody kamczackie. Zastosuję ten sposób. Mam nadzieję,że się sprawdzi.

  3. Dodał: wiatr12, Tytuł: przesadzanie jagody kamczackiej

    Czy można przesadzić dorosły krzew jagody kamczackiej

  4. Dodał: E.M., Tytuł: nie zawsze doskonale

    jeśli chodzi o szkodniki to ma swojego amatora. to misecznik śliwowy, albo bardzo podobny gatunek tarcznika. jest też choroba, która objawami przypomina zamieranie pędów (u malin). jeśli te dwa problemy nie występują- reszta to sama radość.

  5. Dodał: Kele, Tytuł: co to za odmiana?

    mam jagodę LENINGRODSKOJ WIELKIJ kupioną na Allegro. Co to za odmiana, skoro nie mieści się w powyższej tabelce?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także