Irga krzew dla każdego

Irga krzew dla każdego

1 komentarzy

Skrawek zieleni, konewka wody i szczypta słońca – to wszystko czego potrzeba do uprawy krzewu Irga. I nie ważne czy jesteś wytrawnym miłośnikiem roślin, czy dopiero początkującym ogrodnikiem, ponieważ Irga to krzew nie tylko łatwy w uprawie, ale jednoczenie bardzo ozdobny i efektowny. Irga ma ciemnozielone, często błyszczące liście, które w zależności od odmiany mogą przebarwiać się na różne kolory albo opadać w czasie zimy. Zachwycające są również owoce krzewu, które najczęściej występują w kolorze intensywnie czerwonym, granatowy albo pomarańczowy. Irga  jest  także różnorodna pod względem kształtu. W zależności od naszych upodobań i możliwości ogrodu możemy wybrać krzew o pędach płożących się po ziemi albo o wysokim, rozrastającym się pokroju. Niskie gatunki będą się świetnie nadawały na ogródki skalne albo jako dekoracja trawnika, natomiast wysokie Irgi można formować za pomocą ciecia i tworzyć z nich żywopłoty. Warto również wiedzieć, że Irga zachowuje walory dekoracyjne przez cały rok! Ozdobne mogą być zarówno różnokolorowe liście, jak i drobne białe kwiatki albo owoce w soczystym czerwonym kolorze. Igra będzie świetnie wyglądała i w pełni lata, i zimową porą, kiedy nasz ogród jest okryty białą pierzynką.



Stanowisko i gleba

Irgi, które zrzucają liście na zimę wymagają stanowisk w pełni nasłonecznionych, natomiast gatunki zimozielone (zachowują liście przez cały rok) mogą rosnąć i na stanowisku słonecznym, i w półcieniu. Irga jest również tolerancyjna, jeżeli chodzi o glebę. Ten krzew dobrze rośnie prawie na każdej glebie, nawet tej ubogiej w sole mineralne i kamienistej. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzać z podlewaniem Irgi, ponieważ nie znosi ona stanowisk podmokłych. Najlepsze dla tego krzewu są gleby o odczynie zasadowym albo obojętnym. Irga pospolita i kutnerowa preferuje podłoże wapienne.

Irga

Irga

Irga

Irga

Cięcie i rozmnażanie

Irga nie wymaga specjalnego nawożenia i szczególnej pielęgnacji. Powinniśmy jedynie pamiętać o usuwaniu zbędnych lub uszkodzonych pędów. Cięcie korekcyjne dla gatunków tracących liście wykonujemy latem, kiedy roślina już przekwitnie, natomiast gatunki zimozielone wymagają przycinania wiosną. Usuwamy wtedy przede wszystkim martwe pędy oraz przycinamy te młode, dzięki czemu pobudzimy roślinę do wzrostu. W przypadku roślin silnie rozrastających się możemy również wykonywać cięcie estetyczne i formować ciekawe kształty.

Irgi należy rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe lub pół zdrewniałe z piętką. Pierwsza metoda powinna być stosowana dla gatunków zrzucających liście, natomiast druga dla gatunków zimozielonych.

Irga kwitnie w maju lub czerwcu. W zimnych rejonach Polski roślinę powinno się okrywać jesienią.

Irga

Irga

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Teresa, Tytuł: owoce

    Czy owoce irgi są jadalne ? Jak należy je przyrządzać ?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także