Hortensje- podstawowe informacje o najczęściej występujących gatunkach i efektywnej ich pielęgnacji.

Hortensje- podstawowe informacje o najczęściej występujących gatunkach i efektywnej ich pielęgnacji.

52 komentarzy

W ostatnim czasie coraz częściej możemy napotkać nowe gatunki hortensji, które również znalazły uznanie w oczach ogrodników i coraz częściej możemy je spotkać w ogrodach. Warto wymieć hortensję dębolistną Hydrangea quercifolia, która charakteryzuje się bardzo ciekawym ulistnieniem, przypominającym liście dębu, które w okresie jesiennym przebarwiają się na czerwony i brązowy kolor. Hortensja  piłkowana Hydrangea serrata dochodząca do 1,5 metra wysokości o grubopiłkowanych liściach, płaskich kwiatostanach rozwijających się od czerwca do sierpnia. Hortensja kosmata Hydrangea aspera o lancetowatych liściach, płaskich wielkich kwiatostanach, nawet do 25 cm, kwitnąca w sierpniu- wrześniu, podatna na przemarzanie. Hortensja Sargenta Hydrangea sargentiana, dochodzi do 3 metrów wysokości, a w warunkach naturalnych nawet do 4 m. Zarówno liście jak i kwiaty charakteryzują się dużym rozmiarem , nawet do 30 cm, kwitnąca w lipcu i sierpniu.         

 Hortensja ogrodowa

Wielkie znaczenie w uprawie tych gatunków ma zapewnienie im odpowiedniego podłoża, które warunkuje odpowiedni wzrost, jak i kondycję roślin. Pamiętajmy, że podłoże pod hortensję powinno być próchnicze, żyzne o kwaśnym odczynie. Jeżeli podczas sadzenia nie zapewniliśmy odpowiedniego podłoża, należy wykorzystać inne sposoby na zakwaszenie podłoża, jednak minie trochę czasu zanim podłoże uzyska odpowiedni odczyn. Jednym ze sposobów jest podsypanie rośliny kwaśnym torfem i jego przekopanie, poza tym nawożenie specjalnymi nawozami, do hortensji ściółkowanie igliwiem, korą. Oprócz podłoża ważne jest stanowisko, które powinno być raczej półcieniste, które pozwala hortensjom dobrze znieść letnie upały. Ponieważ hortensje wytwarzają dużo masy zielonej i wiele dużych kwiatów wymagają dużo wilgoci i obfitego nawożenia. W upalne dni brak wilgoci powoduje więdnięcie liści. Do nawożenia powinniśmy używać nawozy specjalne dla hortensji, które nie zawierają wapna. Ostatni raz nawozimy w lipcu, aby hortensje miały czas przygotować się do zimowego spoczynku. W tym czasie u hortensji ogrodowej zawiązują się pąki kwiatowe, które zakwitają w następnym roku. 

Jeżeli chodzi o przycinanie hortensji, należy zwracać uwagę na to, czy dany gatunek kwitnie na pędach tegorocznych czy ubiegłorocznych. W zależności od tego dostosowuje się sposób cięcia. W przypadku hortensji ogrodowej, kwitnącej na pędach zeszłorocznych, po przekwitnięciu usuwamy stare kwiatostany przycinając ponad pierwszym pąkiem liściowym oraz uszkodzone i chore pędy. Pod koniec marca lub na początku kwietnia należy skrócić pędy kwitnące w roku ubiegłym, które tniemy nad dolnymi pędami bocznymi, które wytworzyły paki kwiatowe. Hortensja piłkowana, dębolistna, Sargenta, kosmata to krzewy kwitnące, które tak samo jak h. ogrodową przycinamy wiosną, a cięcie powinno się ograniczyć do usunięcia zeszłorocznych kwiatostanów, oraz przemarzniętych pędów. Hortensja bukietowa, krzewiasta, kwitnące na pędach tegorocznych tniemy w okresie wiosennym III/IV, nad 4-5 pąkiem.

 

Hortensje możemy rozmnażać poprzez sadzonki zielne z pędów bocznych lub odziomkowych w czerwcu. Sadzonki ukorzeniają się w ciągu 3-4 tygodni, w podłożu będącym mieszanką torfu z piaskiem, sadzonki korzeniowe w sierpniu, odkłady wiosną (naginamy wybrany pęd i mocujemy go do podłoża, następnie przysypujemy około dwóch węzłów, ukorzeniają się po około 4-6 tygodniach).

Najczęstsze choroby atakujące hortensje to m.in. mączniak prawdziwy, który ma postać białego nalotu na liściach, pędach oraz kwiatostanach, powodujący ich zamieranie. Usuwamy go chemicznie odpowiednimi preparatami. Gnijące kwiatostany są oznaką wystąpienia szarej pleśni, z którą również walczymy za pomocą odpowiednich środków chemicznych. Żółknięcie liści jest najczęściej objawem chlorozy, która jest konsekwencją małej kwasowości podłoża.

 

Redaktor artykułu: Sargon.

czytaj dalej...

52 komentarzy

  1. Dodał: BOŻENA, Tytuł: tysiące pąkow

    od 3 lat mam hortensje ogrodową i bukietową ,kwiaty miała tylko przy zakupie po przesadzeniu do gruntu też było OK! ale na następny rok nic ,ogrodowa to nawet liści nie miała ledwo coś od ziemi odrosło ,a bukietowa owszem krzak jak się patrzy ale tylko 3 pąki się pojawiły i to tak póżno że nie zdążyły rozkwitnąć bo nadeszła zima i zmarzły.W tym roku koleżanka mi poradziła - Podlać nawozem (krowiakiem} powiedziała mi jak go rozrobić i jak go używać by nie popalić roślin ,a że mieszkam w okolicy Warszawy to była tak dobra że dostarczyła mi hihihi tego krowiego co nie co śmieję się bo ten krowiak przebył długą drogę z MZA zanim dotarł do mojego ogródka ,ale efekt nie samowity !!! po pierwszym podlaniu po 3 dniach zobaczyłam że bukietowa pokryta jest mnóstwem paków i z dnia na dzień są coraz większe a jet ich że tak powiem tysiące. A ogrodowa wypuściła 2 paki '

  2. Dodał: Kasia, Tytuł: Hortensje

    15 kwietnia kupilam 3 hortensje bukietowe , posadziłam zgodnie z zaleceniami i jak wsadzilam tak stoją .Maja na patykach po pare listkow , czy one Mi się przyjmną , podlalam nawozem Substral -magiczna sila .W ktorym roku po posadzeniu wiosną nowej hortensji ona zakwita .Proszę o radę.

  3. Dodał: Ania, Tytuł: Jak uratować hortensje?

    W zeszłym roku dostałam duża i pięknie kwitnąca hortensje. Niestety popełniłem błąd gdyż stala w donicy na pełnym słońcu. I choć starałam się podlewać regularnie jej kwiaty i liście uschly. Próbowałam ja ratować ale nie wiem czy z suchych łodyg coś jeszcze da się zrobić. Małe korzenie są i nie uschly. Czy i co mogę zrobić?

  4. Dodał: Ania, Tytuł: Hortensje w doniczce?

    Kupiłam kwitnącą niebieską Hortensję w doniczce czy można posadzić ją w ogrodzie? Bo na doniczce nie ma żadnej informacji.Proszę o odpowiedz.

  5. Dodał: barbara, Tytuł: dlaczego nie kwitnie?

    niema tu odpowiedzi na to pytanie w uprawie i pielęgnacji tez niema a krzaki śa zielone silne mają kwaśno cieplo mokro i co jeszcze?robić by wreszcie zakwitły

  6. Dodał: Misia, Tytuł: hortensje -uprawa

    mam 8 hortensji w ogrodzie, najstarsza ma ponad 30 lat - niebieska,ma ok.40 pięknych kwiatów, a najmłodsza..tydzień. Uwielbiam je, bo są mało kłopotliwe w uprawie. Wiosną usuwam suche pędy i ziemię wokół niej zasilam nawozem do hortensji. Powtarzam zasilanie dwukrotnie do końca lipca. Przy dużych upałach lub długiej suszy solidnie wieczorem podlewam kilkoma wiadrami wody - najlepiej z beczki.Odwdzięczają się długim i pięknym kwitnięciem. Jedna h. bukietowa posadzona 3 lata temu ma już ok.80 cm i drugi rok pięknie kwitnie na biało, rozrasta się także na boki czego nie przewidziałam i pcha się na hortensję ogrodową w kolorze niebieskim. Gdy naturalnie zaschną ścinam najpiękniejsze i robię w domu zimowe dekoracje lub wstawiam pojedynczo do długich wysokich wazonów. Pozdrawiam wszystkich wielbicieli hortensji.Ps.Teraz jestem na etapie dostrzegania piękna floksów

  7. Dodał: Radek, Tytuł: moja Hortensja

    Moja Hortensja kwitła jak oszalała, dokupiłem drugą. Brak zabiegów typu podlewanie i nawożenie! Późną jesienią gdy nie ma liści (przymrozki) obcinam do zera, wiosną odrasta do około metra. W tym roku nie kwitły ponieważ mamy suszę (w okolicy tak samo - brak kwiatów) Zimą są przysypane śniegiem z podjazdu :) Miejsce słoneczne nie osłonięte, gleba mieszana troszku torfu.

  8. Dodał: Tomek, Tytuł: jaki gatunek jest najbardziej odporny i w końcu zakwitnie ?

    Posadziłem h.przed i za domem i w ogrodzie na wsi, są pięknie zielone mimo nawożenia nie kwitną. Teraz chce posadzić przed furtką ale nie wiem jaka odmiana się nadaje od południa ,czy wsadzić lepiej jesienią czy wiosną ?

  9. Dodał: Renata, Tytuł: jaka to choroba?

    Moja hortensja tez ma brązowiejące kwiaty, po deszczach wymagała podpórki bo łodygi "zwiędły" a teraz brązowieją równiez liście, co jest tego przyczyną??? Zaznaczam, że nie wiem jaki to gatunek, kupiłam i posadziłam po raz pierwszy. Kwitnie pięknie na biało.

  10. Dodał: Robert, Tytuł: H. ogrodowa kwitnie w sierpniu

    Moja h. ogrodowa zupełnie w tym roku przemarzła. Jednak zasilałem ją dwa razy w kwietniu i lipcu. Codziennie wieczorem była dobrze podlewana. Wspaniale odbiła i o dziwo w sierpniu zakwitła. Naprawdę. Ma 6 pięknych dużych kwiatów. Druga natomiast, która też przemarzła odbiła ładnie ale nie zakwitła.

  11. Dodał: justyna, Tytuł: hortensjabukietowa

    Czy można uprawiać hortensje w pojemniku wkopanym w ziemie?

  12. Dodał: Mucha, Tytuł: Dlaczego nie kwitną?

    Myślę że czasem hortensjom trzeba zmienić stanowisko,one kwitną bez żadnych zabiegów tam,gdzie im idealnie pasuje miejsce i podłoże.Moje w tym roku tez nie zakwitły ale wokoło rozrosły się inne kwiaty.Zobaczymy w przyszłym roku.Dam sobie na wstrzymanie :))

  13. Dodał: rudzioszek, Tytuł: hortensje i ich pielęgnacja

    jak widać nikt nikomu na zadne pytanie nie odpowie. a z hortensjami jest naprawdę problem. pozdrawiam

  14. Dodał: KAROLINA, Tytuł: nie przeszkadzac im a ...

    Magda, a gdzie je masz, na sloncu, czy w cieniu ?

  15. Dodał: magda, Tytuł: Nie przeszkadzać im a będą piękne!!

    mam w ogrodzie 4krzaki pieknych bujnych Hortensji - NIC przy nich nie kombinuję oprócz podsypania 2-3 razy w sezonie granulowanym nawozem do Hortensji. Kwitną obłędnie!!! - przechodnie robią zdjęcia i się zachwycają. Acha - nie okrywam na zimę!!! bo poprostu nie wiedziałam że trzeba!!!. Ale teraz wiem i nadal nie będę okrywać. Kwitną kilka tygodni , zmieniają kolory i zachwycają. POZDRAWIAM WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW HORTENSJI i myślę, że trzeba im jak naj mniej przeszkadzać, a odpłacą się swoim pięknem.

  16. Dodał: Halina, Tytuł: Hortensja,.

    Dziś dostałam ten piękny kwiat -będę o nią dbała jest przepiękna !

  17. Dodał: Elżbieta, Tytuł: hortensje,które nie kwitną

    mam 4 wielkie krzaki hortensji,są piękne zielone i mają 5 lat i.... nigdy nie kwitną.Co robę źle.dlaczego brak kwiatostanu mimo naprawdę pięknej zielonej czupryny???

  18. Dodał: Moni, Tytuł: brązowieją kwiaty

    Witam, brązowieją mi kwiaty hortensji- wydaje mi się, że jest to od słońca. Co mam zrobić- obciąć taki kwiat- czy zostawić?

  19. Dodał: Margola, Tytuł: hortensja-cud nad cudami

    Jak chcesz mieć kilka kolorów kwiatow na jednym krzaku to wsadz w każda lodyge wychodzaca z ziemi zerdzewialy gwózdz i w nastepnym roku jak zakwitnie to dostaniesz szoku,jakie cuda Ci rożnokolorowe wyrosną-POWODZENIA

  20. Dodał: ANITA, Tytuł: HORTENSJA USYCHA HELP :(

    MAM HORTENSJĘ KTÓREJ PĄK ZUPEŁNIE USCHNĄŁ CO MAM ZROBIĆ?

  21. Dodał: Maria, Tytuł: Usychanie lisci hortensji

    Moj problem polega na tym , ze zanim zakwitna powoli zazynaja wysychac koncowki lisci a co za tym idzie kwiaty sa mniejsze, nie dlugotrwale i tez szybko usychaja,zmienilam ziemie,na odpowiednia dla hortensji, nawozilam i nic nie pomaga. W tym roku obserwuje i ponownie ten sam problem. Wszyscy maja piekne a ja.........zazdroszcze.

  22. Dodał: Maria, Tytuł: Ratujcie moje hortensje

    Kupiłam kilka dni temu 3 przepięknie kwitnące hortensje( blado-różową. różową i niebieską )) Wczoraj te różowawe przywiędły, niebieska nadal ładna. Stoją nocą w pokoju a w dzień wystawiam je na balkon. Może jest jeszcze za zimno na wystawianie ? Kiedy mogę je wsadzić do gruntu ? Nic nie wiem na ten temat. Hortensje mam pierwszy raz. Bardzo mi się podobają i nie chcę ich zmarnować. Poradźcie co robić aby przetrwały u ignorantki, kupującej kwiaty bez wiedzy o ich pielęgnacji !!!

  23. Dodał: Sargon, Tytuł: W odpowiedzi na komentarz Pani Beaty

    Pani Beato, zarzuca Pani, że w jednej kwestii artykuł "kłamie". Nie zgodzę się z Panią. Oczywiście, hortensja może się piąć po murze, jak najbardziej jest do tego przystosowana dzięki korzonkom przybyszowym. Chciałbym jednak zaznaczyć, że przy bardziej gładkich elewacjach, przy sporych rozmiarach zwłaszcza po deszczu, kiedy ciężar pnącza się zwiększa może dojść do oderwania się części rośliny. Ponieważ hortensja pnąca jest dość krucha, zapewne dojdzie do złamania. Znam wiele takich przypadków, opieram się na bogatym doświadczeniu, tak więc w artykule zalecam mocne i stabilne podpory.

  24. Dodał: Studentka, Tytuł: Hortensja rozmnażanie

    elakrztuk-oczywiście że możesz ale nie tyle w domu co w chłodniejszej piwnicy od czasu do czasu lekko podlewając tyle by bryła korzeniowa nie wyschła "na wiór",a na wiosnę wysadź do odrodu. Powodzenia.

  25. Dodał: adam, Tytuł: kwiaty hortensji

    Mam hortensje która nie kwitnie ma piękne liście nie ma kwiatów co robić

  26. Dodał: elakrztuk, Tytuł: hortensja rozmnażanie

    Mam pytanie. Czy małe hortensje rozmnożone w tym roku można trzymać w domu, dopuki nie podrosną i dopiero posadzić do ogrodu.

  27. Dodał: Jadwiga, Tytuł: Czy można przechować w bloku

    Otrzymałam małe sadzonki hortensji w czerwcu przyjęły się chcę przechować je w domu , ale temperatury niskiej nie będzie gdyż mieszkam w bloku. Wiosną posadzę je na działce czy musze takie małe przycinać wiosna

  28. Dodał: Kacper, Tytuł: Pielęgnacja czerwonej hortensji

    Mam hortensje ogrodową koloru czerwonego. Co zrobić żeby zakwitła bardzo efektownie i czym podlewać tzn jaki nawóz jest najlepszy?

  29. Dodał: KRYS, Tytuł: KWIATY MOJA MIŁOŚĆ

    NIE BARDZO PRZEJMUJĘ SIĘ MOIMI HORT.OCZYWIŚCIE PIĘKNIE KWITNĄ,SĄ ZASILANE NAWOZAMI DO CHORT. ROZMNOŻYŁAM PRZEZ UŁAMANIE GAŁĄZKI I WSADZENIEM OBOK DO GRUNTU.ROŚNIE I PO 2 LATACH KWITNIE.A NP.DATURĘ ROZMNOŻYŁAM Z LIŚCIA,JEST OKAZAŁA.

  30. Dodał: kasiula, Tytuł: dobry artykoł

    dotond nie wiedziałam jak pielengnowac mojom chortensje ale weszłam na tom strone i sie dowiedziałam jak jom pielengnować moja hortensja kwitnie i odzyskala swoj niebieski kolor

  31. Dodał: kasia, Tytuł: dobry artykuł !

    Nie wiem jaka jest przyczyna, ze moja hortensja nie kwitnie, nie obcięłam pędów zeszłorocznych, przykryłam ją na zimę agrowłókniną, czy może jej brakować jakiś składników odżywczych i to jest powód, pomóżcie...

  32. Dodał: mariola, Tytuł: hortensja posadzona jesienią

    posadziłam hortensję młodą jesienią zeszłego roku kiedy powinna zakwitnąć.

  33. Dodał: daria, Tytuł: co robi aby nie uschła ?

    mam hortensje i mi usychają co mam z nimi robi ucina je

  34. Dodał: gosia, Tytuł: Co robić z hortensją?

    Jeśli przytnę łodygi hortensji ,to czy ona będzie kwitła.

  35. Dodał: elżbieta, Tytuł: rozmnażanie hortensji

    Mam hortensje na działce i bardzo spodobała mi się uprawa ich i postanowiłam rozmnożyć i wydaje mi się że uda mi się to zrobić.

  36. Dodał: orina, Tytuł: Co robić ?

    Dostałam hortensje a ona gdy przyjęła się zaczęła zmieniać niektóre liście na białe na cz choruje pomóżcie .

  37. Dodał: Anna, Tytuł: brak kwiatów

    Mam hortensje pnącą i krzaczastą :),żadna jeszcze nie zakwitła.Pnącą mam drugi rok,krzaczasta 4 lata.Czy jest szansa, że jeszcze zakwitną.

  38. Dodał: jacek, Tytuł: przemarzniecie

    Co zrobić gdy Hortensja Bukietowa biała przemarznie ? Do tej pory nie ma jednego pąka ,ale wydaje sie ze łodygi sa "zywe" .. . .Czy mozna przyciac nisko zeby odbiły ?

  39. Dodał: marzenna, Tytuł: niebieska hortensja - kłopoty

    Ma pytanie o pielęgnację niebieskiej hortensji wielkokwiatowej. Posadziłam ją w ubiegłym roku w ogrodzie w kwaśnym podłożu zaopatrując w odpowiedni nawóz do hortensji niebieskiej. Okryłam na zimę, zasiliłam nawozem wiosną wg wskazówek na opakowaniu, a moja roślinka nie rośnie???:((( Wypuściła kilka malutkich listeczków, więc żyje ale coś jest nie tak??? może jednak zaszkodziły jej tegoroczne mrozy???

  40. Dodał: kasia, Tytuł: Sąsiedztwo z azaliami???

    Proszę o odpowiedz ,czy hortensje mogą rosnąć w bliskim sąsiedztwie z azaliami? pozdrawiam:)

  41. Dodał: Urszula, Tytuł: niebieska hortęsja

    ja podlewam hortęsję kwaśnym mlekiem , można też zakopa z jednej strony krzaka stary chleb, wówczas krzak będie dwubarwny.

  42. Dodał: Rombol, Tytuł: czy mazna nawozic hortensje obornikiem

    Slyszalem ze mozna nawozic obornikiem czy to prawda?

  43. Dodał: Beata, Tytuł: 1.Artykuł w jednej sprawie \"kłamie\". 2. Hort. pnąca na balkon.

    Po pierwsze hortensja pnąca wcale nie potrzebuje podpór przy ścianie, ma silne korzonki czepne i wspina sie samodzielnie nawet po gładkim murze. Po drugie hort. pnaca zdecydowanie nie nadaje do uprawy w pojemniku na balkonie. Jesli chcesz ja mieć "w bloku" i jeśli mieszkasz nisko, to może uzyskasz zgodę sąsiadów i administracji na posadzenie jej w ziemi pod ścianą, wtedy bedzie sie wspinać obok balkonów i częściowo po kratach balkonowych. Widziałam to na jednym z bloków, wygląda świetnie. Hort. pn. nie niszczy tynków, więc można bezpiecznie ją sadzić. To oczywiście nie wszędzie jest możliwe i sensowne. Na balkonie w pojemniku posadż coś małego, rosnącego na 2 metry...

  44. Dodał: Edyta, Tytuł: Czy pnaca nadaje sie na balkon ?

    hortensję pnącą ciekawiła by mnie jak pnacze na balkon , czy si e nadaję jaki pojemnik by trzeba kupic i czy to jest realne ?

  45. Dodał: Alicja, Tytuł: hortensja

    Kierdy przesadzać stare krzaki hortensji

  46. Dodał: oLusia, Tytuł: odpowiedź na pytanie Eli

    Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)kwitnie na pędach zeszłorocznych. Zawiązuje pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitnie latem następnego roku. Przekwitłe pędy kwiatostanowe należy ściąć po kwitnieniu i np. zasuszyć, a roślinkę koniecznie okryć na zimę. Ścinając pędy wiosną, pozbawi Pani roślinkę zawiązanych latem pąków,a co za tym idzie także kwitnienia. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) i krzewiasta (Hydrangea arborescens) kwitnie na pędach tegorocznych dlatego u tych roślin można ściąć wszystkie pędy wiosną, nawet tuż nad ziemią. Przekwitłe kwiatostany u obu tych gatunków może Pani również pozostawić na krzewie przez zimę-ciekawie wyglądają w ogrodzie pokryte szronem:)

  47. Dodał: ela, Tytuł:

    kiedy mam ściąć u hortensji suche kwiaty?

  48. Dodał: zonia, Tytuł:

    kiedy zasilać hortensje

  49. Dodał: iga, Tytuł: Dzięki za ciekawe informacje

    Co robić gdy liście hortensji zaczynają żółknąć ?

  50. Dodał: doświadczona ogrodniczka, Tytuł: o artykule

    ten artykuł jest długi jest pare nie potrzebnych informacij jako 11 letnie doświadczenie mam i powiem że artykuł nie kłamie a często to się zdarza że artykuły kłamią więc go oceniam 9/10

  51. Dodał: Aga, Tytuł: Zgadzam się z przedmówczynią

    Rzeczywiście artykuł jest rzeczowy. W pigułce zawarł autor to co każdy młody ogrodnik wiedzieć o hortensji powinien. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych niekompletnych artykułów na ten temat w internecie.

  52. Dodał: Gosia-młody ogrodnik, Tytuł: dobry artykuł

    Z zaciekawieniem przeczytałam artykuł. Jast krótki i treściwy, a o to chodzi, jeżeli chce sie otrzymać informacje i porady. Brakuje mi w nim tylko takich rzeczy jak: - od kiedy zasilać hortensje wiosną - w jakim okresie nawozić i co ile, by hortensja była niebieska, a ma się preparat koloryzujący do hortensji - aby kwiaty hortensje o kolorze czerwonym, białym nakrapianym były intensywniejsze, co robić?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także