Hodowla pieczarek

Hodowla pieczarek

Skomentuj artykuł

Hodowla pieczarek została zapoczątkowana we Francji w XVII wieku, gdzie polegała ona na przenoszeniu kompostu przerośniętego grzybnią pieczarki na przefermentowany obornik. W Polsce natomiast pierwsze próby hodowli podejmowano w XIX wieku. Obecnie Polska znajduje się na 5. miejscu pod względem produkcji pieczarek na świecie (140 tys. t), a największym jej producentem są Stany Zjednoczone (385 tys. t). Pieczarki zazwyczaj uprawiane są na skalę wielkotowarową, która dzieli się na systemy złożone z kilku faz. Istnieją jednak prostsze metody, które umożliwiają hodowlę pieczarek dla celów amatorskich. Aby uprawa pieczarek zakończyła się powodzeniem, należy zapewnić grzybom właściwe podłoże, a także warunki do rozwoju owocników (temperaturę, wilgotność, zawartość CO2 w powietrzu).

Materiał hodowlany

Pieczarka należy do najbardziej rozpowszechnionych na świecie grzybów uprawnych. Spożywana jest ona chętnie ze względu na jej niskokaloryczność (24 kcal/100 g) oraz wysokie walory smakowe i odżywcze. Owocniki w swym składzie zawierają białko, mikroelementy (potas, żelazo, miedź, selen) oraz witaminy C, D, E i z grupy B. W uprawie namnaża się gatunek pieczarki o nazwie -  pieczarka dwuzarodnikowa (Agaricus bisporus). Pieczarki są saprofitami, a więc organizmami, które rozwijają się czerpiąc energię z materii organicznej, którą rozkładają na związki proste.

W uprawie pieczarek materiałem rozmnożeniowym jest tzw. grzybnia handlowa. Jest to czysta kultura grzybni pieczarki rosnąca na podłożu, które stanowią preparowane ziarniaki pszenicy, żyta lub prosa. Grzybnię handlową produkują wyspecjalizowane wytwórnie grzybni. Do uprawy amatorskiej pieczarek nadają się przede wszystkim odmiany kremowe lub brązowe.

 

Hodowla pieczarek

 

Hodowla pieczarek

Podłoże do uprawy pieczarek

Właściwym podłożem do uprawy pieczarki jest słomiasty koński obornik, poddany procesowi fermentacji. Podczas fermentacji następuje rozwój mikroorganizmów, które przekształcają obornik w podłoże odpowiednie dla wzrostu pieczarki. W poszczególnych etapach produkcji podłoża powstają pryzmy, posiadające dodatek nawozu kurzego (tzw. kurzaku), odpowiedniej ilości wody oraz gipsu. Najmniejsza ilość obornika zapewniająca prawidłowy przebieg procesu fermentacji wynosi 1,5 t.

Z tego względu przygotowanie podłoża w warunkach amatorskich może stanowić problem. W tym przypadku lepiej posłużyć się gotowym podłożem zakupionym w pobliskiej pieczarkarni. Pieczarki będące organizmami cudzożywnymi czerpią z podłoża wodę oraz substancje budulcowe, których źródłem są celuloza i lignina, aminokwasy oraz lipidy.

 

Hodowla pieczarek

 

Hodowla pieczarek

Ziemia okrywowa

Aby zapewnić odpowiedni wzrost owocników pieczarek, na pryzmy z obornika nakłada się warstwę ziemi okrywowej. W skład ziemi okrywowej wchodzi torf wysoki z dodatkiem kredy, która zapewnia prawidłowy odczyn podłoża (pH = 7,5). Na 1 m3 torfu należy przeznaczyć 20 kg kredy. Okrywa musi charakteryzować się wysoką porowatością oraz posiadać zdolność przyjmowania wody.. Odparowująca z owocników i okrywy woda musi być systematycznie uzupełniana.

 

Hodowla pieczarek

 

Hodowla pieczarek

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: