Hippeastrum - uprawa i pielęgnacja

Hippeastrum - uprawa i pielęgnacja

3 komentarzy

Hippeastrum - uprawa i pielęgnacja

Jeden z piękniejszych kwiatów wczesnych, jakie można spotkać w naszych domach. Hippeastrum, zwany bardzo często w naszym kraju zwartnicą to roślina, którą warto się zainteresować z trzech powodów. Po pierwsze wprowadza przepiękne kolory jeszcze wtedy, kiedy na dworze panują zimowe, bardzo mroźne warunki. Po drugie jest ozdobą każdego wnętrza, w którym się znajduje, ukazując swoje duże kwiaty w każdą stronę świata, jednocześnie mając bardzo małe wymagania co do uprawy i pielęgnacji. Po trzecie dają nam możliwość ogromnego wyboru odmian oraz barw, co nadaje im oryginalności i wyróżnia na tle innych doniczkowców.

Nie mylić z amarylisem!

Hippeastrum jest rodzajem, należącym do rodziny amarylkowatych, która obejmuje ponad 70 różnych roślin. Z tego właśnie powodu bardzo często mylona jest ze swoim kuzynem - amarylisem (Amaryllis), co jest błędem. Poprawna polska nazwa rodzaju, którym teraz się zajmujemy to zwartnica i pomimo, iż oba kwiaty są do siebie podobne, warto zachować poprawność nazewnictwa. Rozróżnić można je na kilka sposobów. Zwartnica ma z reguły cztery kwiaty, które zakwitają w naszym klimacie bardzo wcześnie i pojawiają się na pustej w środku łodydze, natomiast amarylis może (ale nie musi) mieć więcej kwiatów, zakwita późnym latem i ma łodygę pełną.



Kilka słów o hippeastrum

Z dużej cebuli wyrastają wydłużone, zielone i gładkie liście, a spomiędzy nich wyłania się wysoki pęd kwiatostanowy. Hippeastrum wytwarza po kilka pąków (przeważnie cztery) na każdej łodyżce i z każdego z nich powstaje duży kwiat, przybierający przeróżne barwy oraz kształty płatków, w zależności od uprawianej odmiany. Osiąga on nawet 30 centymetrów średnicy i zawsze posiada sześć płatków.

Hippeastrum

Hippeastrum

Kupujemy cebulki hippeastrum

Przy wyborze cebulek zwartnicy należy kierować się tymi samymi zasadami, jak przy wyborze innych cebul roślin. Przede wszystkim dobieramy te o dużych średnicach, gdyż gwarantuje to pojawianie się dużych kwiatów. Unikamy okazów, na których pojawiają się jakieś nienaturalne plamki, gdyż może to być przejawem pierwszych oznak szarej pleśni lub czerwonej plamistości. Muszą mieć kolor zielony i być twarde, gdyż miękkie miejsca mogą oznaczać rozpoczęcie gnicia, co w krótkim czasie zniszczy całą cebulkę.

Hippeastrum

Hippeastrum

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Irek, Tytuł: hippeastrum

    Super, a ja mam pytanie - w ciągu 4 miesięcy moje różowe hippeastrum zakwita właśnie 4 raz (2 x po 5 kwiatów, 1 x 4 kwiaty, teraz czekam ile będzie. Dodatkowo jest cebulka przybyszowa ! Może mi to ktoś wytłumaczyć ?

  2. Dodał: Kaśka, Tytuł: do Teresy

    Może była za młoda? w sensie, że cebulka za mała. Bo u mnie te małe nie kwitną, tylko liście mają.

  3. Dodał: Teresa, Tytuł: zwartnica

    Mojej zwartnicy wyrosły tylko długie liście , czekałam jeszcze parę miesięcy i nici z kwiatu nie zakwitła.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: