Hippeastrum - uprawa i pielęgnacja

Hippeastrum - uprawa i pielęgnacja

Skomentuj artykuł

Hippeastrum - uprawa i pielęgnacja

Jeden z piękniejszych kwiatów wczesnych, jakie można spotkać w naszych domach. Hippeastrum, zwany bardzo często w naszym kraju zwartnicą to roślina, którą warto się zainteresować z trzech powodów. Po pierwsze wprowadza przepiękne kolory jeszcze wtedy, kiedy na dworze panują zimowe, bardzo mroźne warunki. Po drugie jest ozdobą każdego wnętrza, w którym się znajduje, ukazując swoje duże kwiaty w każdą stronę świata, jednocześnie mając bardzo małe wymagania co do uprawy i pielęgnacji. Po trzecie dają nam możliwość ogromnego wyboru odmian oraz barw, co nadaje im oryginalności i wyróżnia na tle innych doniczkowców.

Nie mylić z amarylisem!

Hippeastrum jest rodzajem, należącym do rodziny amarylkowatych, która obejmuje ponad 70 różnych roślin. Z tego właśnie powodu bardzo często mylona jest ze swoim kuzynem - amarylisem (Amaryllis), co jest błędem. Poprawna polska nazwa rodzaju, którym teraz się zajmujemy to zwartnica i pomimo, iż oba kwiaty są do siebie podobne, warto zachować poprawność nazewnictwa. Rozróżnić można je na kilka sposobów. Zwartnica ma z reguły cztery kwiaty, które zakwitają w naszym klimacie bardzo wcześnie i pojawiają się na pustej w środku łodydze, natomiast amarylis może (ale nie musi) mieć więcej kwiatów, zakwita późnym latem i ma łodygę pełną.Kilka słów o hippeastrum

Z dużej cebuli wyrastają wydłużone, zielone i gładkie liście, a spomiędzy nich wyłania się wysoki pęd kwiatostanowy. Hippeastrum wytwarza po kilka pąków (przeważnie cztery) na każdej łodyżce i z każdego z nich powstaje duży kwiat, przybierający przeróżne barwy oraz kształty płatków, w zależności od uprawianej odmiany. Osiąga on nawet 30 centymetrów średnicy i zawsze posiada sześć płatków.

Hippeastrum

Hippeastrum

Kupujemy cebulki hippeastrum

Przy wyborze cebulek zwartnicy należy kierować się tymi samymi zasadami, jak przy wyborze innych cebul roślin. Przede wszystkim dobieramy te o dużych średnicach, gdyż gwarantuje to pojawianie się dużych kwiatów. Unikamy okazów, na których pojawiają się jakieś nienaturalne plamki, gdyż może to być przejawem pierwszych oznak szarej pleśni lub czerwonej plamistości. Muszą mieć kolor zielony i być twarde, gdyż miękkie miejsca mogą oznaczać rozpoczęcie gnicia, co w krótkim czasie zniszczy całą cebulkę.

Hippeastrum

Hippeastrum

Sadzenie hippeastrum

Zwartnica jest uprawiana jako roślina doniczkowa. Przy wyborze odpowiedniego pojemnika musimy uwzględniać dość spore rozmiary cebul, które potrafią mieć nawet ponad dwadzieścia centymetrów średnicy. Na dnie układamy warstwę drenażową, dzięki której nie będą następowały zastoje wodne, co z kolei zapobiega ewentualnemu gniciu podziemnych części hippeastrum. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, dlatego też bez problemu możemy zastosować zwykłą ziemię do kwiatów doniczkowych, którą dostaniemy w każdym sklepie ogrodniczym. Nie zakopujemy głęboko cebuli, lecz zasypujemy ją w takim stopniu, aby liście oraz pędy kwiatostanowe bez problemu mogły wyrastać bezpośrednio z górnej jej części. Z reguły w uprawie doniczkowej ziemia sięga do połowy wysokości cebulki.

Hippeastrum

Hippeastrum

Stanowisko, podlewanie i nawożenie

Zaraz po posadzeniu przeprowadzamy pierwsze, bardzo obfite podlewanie i przestawiamy w miejsce ciepłe, najlepiej o temperaturze w granicach od 21 do 23 stopni, z duża ilością światła. W kolejnych dniach nie dostarczamy już tak dużo wody, podlewając umiarkowanie. Taki stan utrzymujemy aż do momentu rozpoczęcia kwitnienia przez hippeastrum. W czasie pojawiania się kwiatów wyszukujemy roślinie miejsce trochę chłodniejsze i dostarczamy jej większe ilości wody. Dzięki tym dwóm zabiegom zwartnica będzie mogła lepiej wybarwić swoje kwiaty, na czym najbardziej nam zależy. Nawożenie nie jest aż tak bardzo ważne, ale dla lepszych efektów robimy to raz w tygodniu i tylko w czasie kwitnienia hippeastrum, używając ogólnego nawozu do roślin kwitnących.

Hippeastrum

Hippeastrum

Co po przekwitnieniu?

Zabiegi pielęgnacyjne po okresie kwitnienia są niezwykle ważne dla utrzymania rośliny w dobrej kondycji. Przede wszystkim wycinamy pędy kwiatostanowe, aby nie dopuścić do zawiązania się torebek nasiennych, które osłabiają znacząco cebulki. Przez całe lato rosną tylko liście. Nie wykopujemy cebulek, gdyż w tym czasie zwartnica zbiera składniki pokarmowe niezbędne do zakwitnięcia w przyszłym roku. Kiedy i one zaczynają żółknąć, usuwamy je, zaprzestajemy podlewania na około 10 - 12 tygodni oraz przenosimy pojemniki z hippeastrum na stanowisko chłodniejsze (około 10 stopni) i z mniejszą ilością światła. Kwiat przechodzi wtedy okres spoczynku.Przesadzanie i rozmnażanie

Przesadzanie możemy przeprowadzać co roku w grudniu, aby roślina rosła w świeżym podłożu. Wszystkie zabiegi przeprowadzamy tak samo jak przy pierwszym sadzeniu hippeastrum. Ważne jest, aby jednocześnie wymienić donicę na większą, jeżeli cebulka nam się zbyt rozrosła. Razem z przesadzaniem możemy przeprowadzić rozmnażanie zwartnicy. Odbywa się to poprzez cebulki przybyszowe, które posiadają już rozwinięte korzonki oraz co najmniej trzy listki. Zaprawiamy je w środku grzybobójczym (lecz nie jest to konieczne) i sadzimy do pojemników tak samo, jak robiliśmy to z roślinami matecznymi. Rozmnażanie z nasion jest nie tylko trudne, ale również osłabia znacznie rośliny, dlatego też nie powinno się go przeprowadzać w domowej uprawie.

Hippeastrum jest rośliną, która dumnie ozdabia każde wnętrze w okresie, kiedy większość kwiatów jeszcze nawet nie myśli o pokazywaniu swoich walorów. Dzięki temu możemy wprowadzić trochę wiosny jeszcze w czasie, gdy na dworze leży śnieg. Uprawa oraz pielęgnacja zwartnicy są bardzo łatwe i bez trudu poradzi sobie z tym nawet ogrodnik amator. Jeżeli tylko mamy kawałek niezagospodarowanego parapetu, a w naszym wnętrzu brakuje kolorów, hippeastrum jest idealnym rozwiązaniem.
czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz