Hiacynt wodny

Hiacynt wodny

Skomentuj artykuł

Hiacynty większości z nas kojarzą się z pięknie pachnącymi roślinami cebulowymi, które wczesną wiosną zakwitają na naszych rabatach. Istnieją jednak również i inne hiacynty, których nie spotkamy w ogródku, jeśli nie ma w nim oczka wodnego lub stawu. Hiacynt wodny, a tak naprawdę eichornia gruboogonkowa, to bardzo ciekawa, choć nieco kontrowersyjna roślina wodna. Jej ojczyzną są tropikalne rejony Ameryki, dlatego w naszym klimacie nie wytrzymuje zimy i jest uprawiana jako roślina jednoroczna.

Sadzenie i pielęgnacja

W przeciwieństwie do wielu innych wodnych gatunków ozdobnych (np. lilii), nie wymaga sadzenia ani szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, co sprawia, że jest bardzo łatwa w uprawie. Aby posiadać hiacynta wodnego we własnym ogrodzie, wystarczy nabyć wiosną sadzonkę i umieścić na powierzchni zbiornika wodnego, a roślina dalej poradzi sobie już sama. Jej grube kłącza rozrastają się błyskawicznie i w ciągu sezonu letniego mogą pokryć całkiem sporą powierzchnię wody, o ile posiadają dostatecznie dużo składników odżywczych. Nie są to rośliny szczególnie podatne na choroby i szkodniki, a ich największym wrogiem jest niska temperatura. Nawet niewielki przymrozek może w krótkim czasie spowodować śmierć rośliny.Rozmnażanie i zimowanie

Zdobycie sadzonek nie jest szczególnie trudne, gdyż to jedna z popularniejszych roślin wodnych, jakie możemy spotkać w sklepach ogrodniczych. Jej rozmnażanie jest także bardzo proste, ponieważ tworzy ona mnóstwo kłączy potomnych, z których łatwo jest uzyskać nowe rośliny. Jeśli bardzo nam zależy na przechowaniu hiacynta do następnego sezonu letniego, możemy spróbować przetrzymać fragment rośliny w widnym i chłodnym pomieszczeniu o temp. ok. 15°C (zanurzonego oczywiście w wodzie lub posadzonego w mokrym torfie), ale w warunkach amatorskich, rzadko się to udaje. Liście często bowiem pokrywają się pleśnią i zamierają.

Hiacynt wodny

Hiacynt wodny

Hiacynt wodny

Hiacynt wodny

Sposoby wykorzystania

Dekoracyjność rośliny to przede wszystkim bardzo ciekawe liście (owalne, zielone i błyszczące, wyrastające na końcach pękatych ogonków liściowych) i liliowe lub białe kwiaty, przypominające budową dobrze nam znane hiacynty. Zakwitają zwykle w miesiącach VI-VIII, ale tylko wtedy, gdy temperatura wody przez dłuższy czas nie spada poniżej 20°C, a stanowisko na którym hiacynt rośnie, jest dostatecznie słoneczne. W chłodniejsze i pochmurne lata kwiatów możemy się więc nie doczekać. Można ewentualnie spróbować przetrzymania roślin wczesną wiosną w ciepłych tunelach i po unormowaniu się temperatur, umieścić w oczku wodnym. Ale ma to sens jedynie wtedy, jeśli takimi tunelami dysponujemy, a hiacynty mogą w nich znaleźć się niejako przy okazji prowadzonych upraw (np. wczesnych warzyw). Stawianie ogrzewanych tuneli tylko dla hiacynta wodnego, jest bowiem całkowicie nieekonomiczne i bezcelowe.

Hiacynt wodny

Hiacynt wodny

Hiacynty wodne poza walorami ozdobnymi, posiadają również szereg innych właściwości. Przede wszystkim mogą nam pomóc w oczyszczeniu wody w zbiorniku, gdyż wchłaniają spore ilości znajdujących się w niej substancji odżywczych i zanieczyszczeń organicznych oraz nie pozwalają na niekontrolowany rozrost glonów. Z końcem lata warto jest je wyłowić i wykorzystać ich kłącza do użyźnienia kompostu (daje dużo wartościowej masy zielonej), gdyż zimy w zbiorniku i tak nie przetrwają, a jeśli obumarłe opadną na dno, woda ponownie się zanieczyści.


Ciemna strona natury

Jednak ich błyskawiczny wzrost może być niekiedy również dość kłopotliwy. Duża powierzchnia zielonych liści ogranicza dostęp tlenu do wody, utrudniając rozwój ryb ozdobnych. Gęste liście mogą też stanowić doskonałe siedlisko do rozwoju komarów i przyczynić się do powstania małej, lokalnej plagi tych uciążliwych owadów. W krajach o ciepłym klimacie, gdzie hiacynt wodny przedostał się z hodowli do środowisk naturalnych, jest postrzegany jako bardzo uciążliwy chwast. Nie tylko wypiera rodzime gatunki roślin wodnych i utrudnia rozwój ryb, ale również zarasta ciągi komunikacyjne, uniemożliwiając niekiedy swobodną żeglugę. Wprawdzie taka ekspansja w naszym klimacie jest raczej niemożliwa, to jednak wprowadzając hiacynta do ogrodu, należy jednak mieć na uwadze jego dość szczególne właściwości.

Hiacynt wodny

Hiacynt wodny

Autor: Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz