Herbatki ziołowe z własnego ogródka

Herbatki ziołowe z własnego ogródka

Skomentuj artykuł

Od dłuższego czasu obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania ziołami, zarówno na płaszczyźnie ziołolecznictwa jak i ich uprawy w przydomowych ogródkach. W dobie dominującej chemii przy powstawaniu syntetycznych leków oraz przypraw do potraw warto skorzystać z darów natury, które są na wyciągnięcie ręki.

Czym są zioła ?

Zioła to grupa roślin charakteryzująca się zawartością licznych substancji aktywnie czynnych, które często wykazują dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Zaliczymy do nich nie tylko rośliny zielne, ale także drzewa i krzewy. Ich właściwości lecznicze oraz przyprawowe człowiek wykorzystuje już od starożytności. Dzięki nim człowiek mógł sobie radzić z wieloma problemami zdrowotnymi, na jakie był często narażony. Poza tym warto wiedzieć, że wszystkie zioła należą do roślin miododajnych, tak więc sadząc zioła w ogrodzie sprzyjamy także pszczołom, których liczba w ostatnim czasie wciąż maleje.

Uprawa ziół w ogrodzie

Zioła nie należą do wymagających roślin. Ponieważ sporo gatunków pochodzi z cieplejszych rejonów świata, tak więc wymagają cieplejszych i zacisznych stanowisk. Na słonecznych stanowiskach doskonale rozwijają się i gromadzą w sobie więcej substancji aromatycznych. Zadbajmy o lżejsze podłoże, dobrze przepuszczalne, a zarazem żyzne. Zioła najlepiej uprawiać na południowej wystawie w pobliżu domu. W przypadku nawożenia stosujmy nawozy organiczne. Regularne cięcie ziół zapewni łady pokrój i podniesie ich walory dekoracyjne.

Uprawa ziół na tarasie i balkonie

Osoby nie posiadające działki bądź ogrodu mogą stworzyć zakątek ziołowy na balkonie czy też tarasie. Zioła doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach. W sprzedaży dostępne są zestawy ziół leczniczych i przyprawowych, które można wysadzać pojedynczo bądź w kompozycjach. W obu przypadkach prezentują się rewelacyjnie, bardzo naturalnie, stanowiąc doskonałą dekorację. Pamiętajmy o drenażu, przepuszczalnym podłożu oraz systematycznym podlewaniu i nawożeniu.

Zbiór i suszenie ziół

Zbiór ziół należy dostosować do konkretnego gatunku oraz pozyskiwanego surowca. Pamiętajmy, że wartościowy surowiec mogą stanowić zarówno liście jak i kwiaty, owoce, nasiona oraz korzenie. Większość ziół suszymy w temperaturze 30- 40°C, a następnie przechowujemy w suchym i zabezpieczonym przed wilgocią i szkodnikami miejscu. Zioła możemy wykorzystać także w stanie świeżym.

Kwiaty lipy 

                                                                        Kwiaty lipy

Zioła doskonałe na herbatkę ziołową

Jednym ze sprawdzonych sposobów na spożywanie wybranych ziół jest picie ziołowych herbatek. Nie dość, że dostarczają wiele satysfakcji z samego ich przyrządzania, to jeszcze zawierają masę dobroczynnych dla człowieka substancji aktywnie czynnych, które stanowią skuteczne antidotum na wiele dolegliwości. Nasze zdrowie i odporność może się znacznie poprawić, możemy wzbogacić organizm w masę witamin i mikroelementów, bez konieczności zażywania syntetycznych medykamentów, które poza pozytywnym oddziaływaniem na organizm niosą za sobą także skutki uboczne. Zioła mogą stanowić naturalny lek, który nam pomoże, bez negatywnego oddziaływania na nasz organizm.

         Na czym polega sekret ziołowych herbatek

Dobroczynne właściwości herbat ziołowych są zasługą składu chemicznego poszczególnych ziół, a zwłaszcza z zawartości zróżnicowanych olejków eterycznych. Aby w pełni wykorzystać ich dobroczynne właściwości, herbaty nie parzymy wrzątkiem tylko gorącą wodą, nakrywając naczynie. W momencie parzenia z ziół wydobywane są dobroczynne składniki takie jak witaminy, antocyjany, składniki mineralne itp.

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: