Groszek pachnący

Groszek pachnący

Skomentuj artykuł

Nasiona wysiewa się wprost do gruntu w miesiącach IV-V, najlepiej w ok. tygodniowych odstępach czasu (co pozwoli na dłuższe kwitnienie). Umieszcza się je po kilka sztuk w płytkich dołkach wykonanych co 10 - 20 cm. i w rzędach oddalonych od siebie o ok. 30 - 40 cm. Kiedy siewki osiągną wysokość ok. 10-15 cm., należy obciąć im wierzchołki, co wpłynie na lepsze krzewienie się roślin.

Niestety, groszki pachnące nie nalezą do roślin szczególnie odpornych na choroby i często są atakowane przez mączniaka prawdziwego. Czasami też mogą zagrażać im mszyce.

Groszek pachnący

Groszek pachnący

Grupy odmianowe

Groszki pachnące są obecnie dostępne w ogromnej ilości odmian, różniących się między sobą przede wszystkim barwą kwiatów oraz siłą wzrostu (zdarzają się również odmiany karłowe, o pokroju krzaczastym). Dla łatwiejszego rozeznania się w tej różnorodności odmianowej, groszki pachnące podzielono na grupy, wśród których na uwagę zasługują przede wszystkim: spencer (grupa skupiająca jedne z najładniejszych odmian o pachnących kwiatach średniej wielkości, posiadających pofalowane płatki i delikatne, pastelowe barwy, rośliny zwykle dorastają do wys. ok. 1 – 1,5,),  multiflora (skupia odmiany dość wysokie, dorastające do 2-2,5 m., o stosunkowo dużych kwiatach, najlepszych na kwiat cięty), knee-hi (to zwykle odmiany o stosunkowo niskim  wzroście i krzaczastym pokroju, dorastające do ok. 60-70 cm.) oraz praecox (odmiany wczesne o dużych kwiatach).

Groszek pachnący

Groszek pachnący


Groszek pachnący

Groszek pachnący

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Popularne kwiaty ogrodowe” W. Szydło, M. Szymczykiewicz W-wa 1996r.
2.    „Działka jak piękny bukiet” Izabela Kiliańska W-wa
3.    Tabaza
4.    Wikipedia

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie