Grille kamienne

Grille kamienne

2 komentarzy

Od czego zacząć

Budowę grilla poprzedza projekt, następnie analiza projektu i pełne dopracowanie, aby stał się wykonalny i w sam raz na kieszeń właściciela.

Na etapie projektu należy nie tylko dobrać odpowiednie materiały, ale także uwzględnić wielkość grilla, dostosować ją do indywidualnych potrzeb, a także określić miejsce, w którym zostanie wybudowany grill.

Materiały – niezwykle istotną kwestią jest rodzaj materiału budulcowego, wykorzystanego przy budowie kamiennego grilla. Poza trwałością, powinien być estetyczny, a zarazem spójny z otoczeniem. Kamienny grill jako element ogrodu, powinien współgrać z innymi realizacjami, zaliczanymi do małej architektury i nie tylko. Grill kamienny świetnie zaprezentuje się, jeżeli będzie częścią stylistycznie harmonijnego połączenia domu, ogrodzenia, utwardzonych nawierzchni. Kamienne rozwiązania wykorzystane w ogrodzie, uzupełnione bogatą roślinnością przy świadomej aranżacji, to jedne z najpiękniejszych połączeń, które możemy podziwiać w zielonych azylach.
Ze względu na koszty, bardzo często w realizacjach, wykorzystuje się kamień polny. Mała architektura, powstała z wykorzystaniem kamienia polnego to coraz częstszy element otaczających nas ogrodów. Kamień polny jest uniwersalnym materiałem budulcowym, pozwalającym na wiele pięknych i oryginalnych rozwiązań.

Jego zaletą jest naturalność, unikalność pojedynczych kamieni, co sprawia, że każdy grill wykonany z tego materiału jest jedyny w swoim rodzaju.

Kamienie polne to trwały budulec, pozwalający na użytkowanie grilla przez wiele, wiele lat.

Innym kamieniem, cenionym w ogrodnictwie jest niezwykle trwały granit. Zazwyczaj wykorzystywany przy utwardzaniu nawierzchni, a także budowie ogrodzeń, nie mniej jednak może posłużyć również jako materiał budulcowy przy budowie kamiennego grilla. Przy solidnym wykonaniu, granitowy grill może okazać się rozwiązaniem na wiele pokoleń.

Przy wyborze materiału budulcowego, wybierajmy kamień naturalny, charakteryzujący się znaczącą twardością. Poza wspomnianymi rodzajami kamienia do budowy grilla warto wykorzystać porfir, sjenit i inne.

Ze względu na cenę do budowy kamiennego grilla, wykorzystuje się także piaskowiec. Niestety jest on mniej trwałym budulcem, który pod wpływam zmiennych warunków atmosferycznych, z upływem lat traci na wartości, nie tylko pod względem estetycznym. Aby przedłużyć jego trwałość, można wykorzystać specjalistyczne impregnaty, które nie tylko ułatwią utrzymanie piaskowca w należytej czystości, ale także przedłużą okres, efektywnego wykorzystania grilla.

Lokalizacja – grill kamienny ze względu na ciężar, zazwyczaj posiada fundamenty i jest rozwiązaniem stałym. Lokalizacja grilla, może mieć wpływ na jego funkcjonalność,  tak więc przed przystąpieniem do projektu, warto znać jego miejsce docelowe. 

Najlepiej ulokować go w pobliżu miejsca wypoczynkowego i wcale nie musi     być to     taras. Sprawdzą się również inne, najlepiej utwardzone miejsca w     ogrodzie, jednak nie za odległe, aby organizacja spotkania przy grillu nie     okazała się zbyt uciążliwa i pracochłonna. Nie zapominajmy również o     sąsiadach, przede wszystkim tych najbliższych, bo dym z grilla może być dla     nich uciążliwy.

Do zakątka z grillem, powinna prowadzić utwardzona ścieżka, która ułatwi     komunikację na linii dom- grill.

Grille kamienne

Grille kamienne

Konstrukcja kamiennego grilla

Do podstawowych elementów konstrukcyjnych kamiennego grilla zaliczymy palenisko, ruszt, blat roboczy. W przypadku grilla zamkniętego, uwzględnia się również okap, który zdecydowanie ułatwia grillowanie, w przeciwieństwie do grilla typu otwartego. Grill powinien charakteryzować się trwałym rusztem oraz paleniskiem. Ruszt można kupić m.in. w marketach budowlanych bądź też zamówić w zakładzie ślusarskim. Trwalsze będą formy wykonane ze stali kwasoodpornej bądź żeliwne. Po zamontowaniu, najlepiej z regulacją wysokości. Palenisko może zostać wyłożone cegłą szamotową, połączoną specjalną zaprawą, wyłącznie wówczas, jeżeli palenisko nie będzie narażone na namakanie. O wiele lepiej sprawdzają się paleniska ażurowe. Same palenisko, można wykonać ze zbrojonego betonu. Blat może wspierać się na betonowym nadprożu.

Poza podstawowymi elementami w konstrukcji grilla kamiennego, warto uwzględnić półki, schowki na narzędzia, a także węgiel i inne materiały.

Grille kamienne

Grille kamienne

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: A, Tytuł: Pozwolenie

    To się chyba tylko tak wydaje, że grill murowany jest obiektem "małej architektury". Jego konstrukcja zdecydowanie odpowiada "wolnostojącemu piecowi", który to według Prawa Budowlanego nie jest obiektem "małej architektury", lecz jest budowlą. Dla własnego bezpieczeństwa, lepiej zgłosić taki zamiar do wydziały architektury i do wydziału ochrony środowiska, szczególnie w terenie miejskim. Pomijając fakt , że jest to budowla,w Prawie Budowlanym wyraźnie jest zaznaczone, że nawet jeśli jakiś obiekt jest zwolniony z reglamentacji (zgłoszeń, pozwoleń), to tylko pod warunkiem, że projektant wziął pod uwagę także inne przepisy, stojące obok prawa budowlanego.

  2. Dodał: jasinina, Tytuł: Grill

    Piękne są takie grille - kominki. Nadają charakteru każdemu ogrodowi. Ja teraz planuję sobie kupić znalazłam w świetnej cenie więc długo się nie zastanawiałam :D

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: