Granat z własnej doniczki

Granat z własnej doniczki

15 komentarzy

W naszych sklepach pojawia się ostatnio coraz więcej owoców egzotycznych, które bardzo chętnie kupujemy. Jedząc je stwierdzamy, że są bardzo smaczne i zaczynamy się zastanawiać czy nie moglibyśmy ich sobie sami wyhodować?  W ogródku ze względu na klimat na pewno nie, ale w szklarni czy w  doniczce w domu zawsze można spróbować.

Granat pochodzi z Azji.  Jest to krzew uprawiany od kilku tysięcy lat.

Jego owoce są niezwykle smaczne i przypominają swym wyglądem granat. Pomimo dużej ilości pestek, które są jadalne owoce je się z prawdziwą przyjemnością. Są bardzo soczyste. Trzeba tylko uważać, żeby nie ubrudzić  sobie sokiem z granatu ubrania, ponieważ bardzo ciężko się spiera.
Do uprawy w warunkach domowych najlepsza jest odmiana  - Punica granatum "Nana", dorasta ona do metra wysokości.

Uprawa   


Stanowisko – słoneczne, na południowym parapecie okiennym.

Podłoże –  najlepsza jest  żyzna kompostowa ziemia, która posiada odczyn od lekko kwaśnego do zasadowego.

Nawożenie – najlepiej wsadzić do ziemi koreczek z nawozem mineralnym, który pod wpływem czasu sam się w niej rozkłada, co powoduje, ze roślina jest równomiernie i w odpowiednim czasie nawożona. Można również zastosować nawóz  dla roślin kwitnących i nawozić roślinę co dwa tygodnie w okresie wegetacji dawką podaną na opakowaniu.

Podlewanie – granat jest wytrzymały na suszę, jednak każdy potrzebuje wody, aby żyć. Wskazane jest podlanie rośliny dwa razy w tygodniu, a latem zawsze  wtedy, gdy ziemia się przesuszy.

Kwitnieniekwiaty to największa ozdoba krzewu, są  po prostu prześliczne. Mają jaskrawoczerwony kolor  i około czterech centymetrów długości. Granat zakwita w czerwcu.

Rozmnażanie – z nasion, które zawiązują  się  wewnątrz dojrzałego owocu. Przed wsadzeniem do ziemi nasiona powinny przynajmniej dzień przeschnąć. Można też spróbować rozmnażać z odrostów korzeniowych lub z sadzonek.

Granat

czytaj dalej...

15 komentarzy

  1. Dodał: Dionizy, Tytuł: lóbie granaty

    One som pyrzne! Koham granaty i hce ich dórzo jeść dlatego postanowiłem żem je posadzidź.

  2. Dodał: Maja, Tytuł: Sadzenie granata

    a jak zasadzić granata (i czy w ogóle da się zasadzić) ze zwykłego owocu kupionego w sklepie?

  3. Dodał: Mariusz, Tytuł: Opadanie liści

    W mojej hodowli granatów już drugą jesień opadają liście czy to jest normalne zachowanie tych roślin. Co do rozsady bez problemu wyrastają z owoców zakupionych w naszych sklepach

  4. Dodał: Jadwiga, Tytuł: granat- uprawa

    Gdzie w Polsce można kupić sadzonki granata?Uwielbiam hodowanie kwiatów szczególnie tych egzotycznych.Uwielbiam sok z granatu, jak też same owoce.Chcialabym wyhodować sobie taki krzew, chociaż nie jest to łatwe, jak czytam, ale spróbować warto.

  5. Dodał: amoczek, Tytuł: fajny artykuł

    Bardzo pomocny artykuł ,hyba sobie zasieje nasiona tego przepysznego owocu.

  6. Dodał: hania, Tytuł: granat to obfitosc

    bardzo ladne okazy sama chetnie zajme sie ich uprawa moja latorosl uwielbia te owoce

  7. Dodał: cytrus, Tytuł: do tajniak

    trzymam kciuki za Twoją hodowlę,ale powiedz ta tragiczna otografia to głupi żart ? To niemozliwe żeby nic ze szkoły nie wynieść...

  8. Dodał: tajniak, Tytuł: hodowla granata kwitnienię owoce itd

    durzo czytałem o granatah bardzo mi się podoba i posiałem 6 ale zamierzam kupić ukorzenionego bo ładniej rośnie i owoce szypciej przeczykałem rze z nasienia kwitnie dopiero po 10 latah a ukorzeniona gałzka ktura to przeszła to po 2-3 latah i owoce terz o nie niełatfo aleda się jest moc hoduję tagrze pomelo to tagrze piękna roślina ja posiałem sfoje z pestki ma jurz 2-3 lata i co mnie przeraziło gdy o nim czytałem o wzroście po 3 latah moje ma jurz ok 70 cm

  9. Dodał: Janek, Tytuł: Wyhodowałem granatowce!

    Ja w listopadzie postanowiłem posiać granaty w dużej doniczce, kiedy przez dwa miesiące nic się nie działo chciałem ziemię wyrzucić. Aż tu patrzę, że coś białego wschodzi! Dzisiaj mam już z 50 przecudnych sadzonek. Pogrupowałem je po kilka w doniczkach. W grupie im raźniej. Stoją na dworze. Boję się trochę o ich przyszłość, czy podołam hodowli. Lubię je jak dzieci!Pozdrawiam i czekam na rady od granat- entuzjastów!(-:))))))))

  10. Dodał: Natalia, Tytuł: Doskonały artykuł !

    Dzięki niemu już będę wiedziała jak się zająć moimi świeżo wykiełkowanymi granatami :)

  11. Dodał: paula, Tytuł: granat - uprawa

    witam mam 3 granaty,b,duze drzewka, dosc wysokie gdyz nie byly przycinane chce go rozmnozyc z odrostow korzeniowych,jak sie to robi? prosze o porady.

  12. Dodał: Dominika, Tytuł: Granat z wakacji

    Ja drzewko granatu przywiozłam z wakacji (z Hiszpanii) jako pamiątkę, zakwitło jak na razie dwa razy. Teraz już dość długo ni kwitnie. Mam nadzieję, że zakwitnie na wiosnę. Bardzo lubię hodować tego typu rośliny w swoim zbiorze mam także drzewko bananowe i drzewko kawowe- to ze wszystkich rośnie najlepiej ma niecały metr wysokości, a hoduje się najprościej z tych drzewek.

  13. Dodał: .Adam, Tytuł: Moj granat.

    Mam granat z Włoch ,ktory dostalem ,bo pierwsze drzewka ,nie przystosowały sie do klimatu.Jednak mam kwitnacy krzew ok 30 cm ktory juz po raz 2 kwitnie mi ,nastepny z Chorwacji z nasion wyszedł mi ,prawdopodobnie bedzie wiekszy bo pestki byly wieksze nieco,i widzalem owoce byly tam super smaczne,tyle ze w Chorwacj,klimat cieplejszy nieco.Mam nadzieje ze sie zawiaża owoce i urosna ,jest 8 kwiatow,kwitna nierownomiernie.bede musiał na wiosne zmienic ziemie w doniczkach

  14. Dodał: elka, Tytuł: granat jako bonsai

    Karłowata odmiana granatu doskonale nadaje się do formowania. Możemy go przycinać - kilkunastoletnie drzewko nie przekroczy wtedy ok. 60 cm wysokości. Szczególnie ważne jest zapewnienie dobrych warunków (podlewanie i nawożenie). Przesadzamy rzadko.

  15. Dodał: maxx, Tytuł: fajny artykuł

    bardzo podoba mi się materiał, napisany prosto i zrozumiale, dobrze się czyta.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: