Gorczyca - uprawa, poplon i właściwości

Gorczyca - uprawa, poplon i właściwości

2 komentarzy

Charakterystyka wyglądu

Gorczycę białą nie trudno rozpoznać, gdyż jej wygląd jest bardzo charakterystyczny. Zwykle dorasta do wys. 30-70 cm. wraz ze wzniesionym pędem, na szczycie którego w maju rozwijają się charakterystyczne, jaskrawo żółte, niewielkie kwiaty, zebrane w luźne kwiatostany. Roślina kwitnie nieprzerwanie aż do sierpnia, służąc w tym czasie pszczołom i innym owadom swoim nektarem. Łodyga na całej długości pokryta jest włoskami oraz wyrastającymi naprzemiennie, powcinanymi, owłosionymi liśćmi, o jajowatym kształcie.

Późnym latem tworzą się na niej strączkowate owocostany, w których zamknięte są okrągłe, biało-kremowe nasiona. Po dojrzeniu osłonka pęka i wysypuje nasiona na zewnątrz. Taki sposób rozmnażania jest dla niej podstawowy, a że dochodzi do niego bardzo łatwo, gorczyca niekiedy wymyka się spod kontroli i staje się chwastem ogrodowym.

Gorczyca - uprawa, poplon i właściwości

Gorczyca - uprawa, poplon i właściwości

Wymagania uprawowe

Gorczyca biała nie ma szczególnych wymagań uprawowych i dobrze znosi różne warunki, chociaż oczywiście ma swoje preferencje. Najlepiej rośnie na glebach zasobnych w wapń i składniki pokarmowe oraz stosunkowo wilgotnych (ale nie mokrych). Lepiej też czuje się na stanowiskach słonecznych niż w półcieniu. Dość dobrze znosi natomiast niskie temperatury, dlatego można ja wysiewać bardzo wczesną wiosną (od połowy marca), o ile planujemy jej uprawę na nasiona. Kiedy jednak zależy nam bardziej na zielonym nawozie, wysiew przesuwamy na termin znacznie późniejszy czyli na połowę lub nawet koniec sierpnia.

Gorczyca jako poplon

Gorczyca w naszym kraju ma stosunkowo krótki okres wegetacji (3-4 miesiące), a jej nasiona wschodzą nawet przy niezbyt dobrych warunkach pogodowych. Poza tym nie zimuje w gruncie, a więc nie będzie wiosną sprawiała kłopotów swoim rozrośniętym systemem korzeniowym. Późny siew hamuje wczesne zakwitanie i doprowadza do stworzenia dużej masy zielonej, co pozawala to na uzyskanie znacznej ilości zielonego nawozu. A ponieważ roślina rośnie bardzo szybko, nie musimy się martwic o zachwaszczenie uprawy.

Poplon wbrew pozorom jest uprawą bardzo ważną. Po zbiorach warzyw, zagony pozostają często puste, przez co narażone są na niekorzystne działanie słońca, wiatru, deszczu oraz ewentualnych chwastów ekspansywnych, o głębokim bądź mocno rozwidlonym systemie korzeniowym. Wysianie roślin poplonowych po zbirach warzyw, powoduje zagęszczenie gleby i zapobiega jej erozji. Umożliwia też wykorzystanie pozostałych po nawożeniu mineralnym składników pokarmowych, zanim przejdą w głębsze warstwy podłoża, a po przekopaniu późną jesienią, dostarcza podłożu mnóstwa wartościowych składników pokarmowych.

Autor: Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Stanisław, Tytuł: Witam kiedy przkopywać gorczycę jako poplon?

  2. Dodał: Jurek, Tytuł: Gorczyca

    Gorczyca sprawdza się w uprawie na poplon i ma świetne właściwości. Hamuje wzrost chwastów i wzbogaca w składniki mineralne takie jak azot. Polecam.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: