Gorczyca biała

Gorczyca biała

Skomentuj artykuł

Gorczyca biała

Gorczyca biała lub inaczej jasna (Sinapis alba) jest jedną z ciekawszych roślin przyprawowych jakie wykorzystywane są w polskiej kuchni. Jej szczególny, dość ostry smak przyczynił się do stworzenia niezwykle popularnej w wielu krajach przyprawy – musztardy.

Zastosowanie

Poza musztardą, nasiona wykorzystuje się również do przyrządzania rozmaitych marynat octowych i przetworów warzywnych (np. ogórków konserwowych), a także przyprawiania tłustych mięs i potraw z udziałem kapusty. Poza szczególnymi walorami smakowymi wykorzystywanymi w kuchni,  gorczyca jest też cennym ziołem o właściwościach leczniczych. Jej nasiona zawierają białka, sole mineralne, glikozydy oraz olejki eteryczne, a ich spożywanie polecane jest osobom cierpiącym na kłopoty trawienne oraz choroby układu pokarmowego. Mimo to niewłaściwie wykorzystana, może być przyczyną zatruć pokarmowych.


Gorczycę białą, wykorzystuje się także w uprawach rolniczych, traktując jako wartościową roślinę okrywową lub poplon, mający zastosowanie jako nawóz zielony. Gorczyca w uprawach ma dodatkowo tę zaletę, że ogranicza występowanie ślimaków (które odstrasza) oraz nicieni glebowych. Ponieważ jednak należy do rodziny kapustowatych, nie powinno się jej wysiewać na stanowiskach, gdzie będą uprawiane warzywa kapustne. W zależności od przeznaczenia, gorczycę białą zbiera się jesienią, po dojrzeniu łuszczyn lub pozostawia na polu jako nawóz zielony.

Gorczyca biała

Gorczyca biała

Gorczyca biała

Gorczyca biała

Charakterystyka ogólna

Roślina pochodzi prawdopodobnie z terenów Afryki Północnej oraz Azji, chociaż obszar jej występowania jest znacznie szerszy. Doskonale rozmnaża się za pomocą nasion, dlatego niekiedy może być traktowana jako chwast. Nie trudno ją rozpoznać, gdyż ma dość charakterystyczny wygląd. Najczęściej dorasta do wysokości ok. 30-70 cm., wydając wzniesiony pęd pokryty niezbyt gęsto jajowatymi, owłosionymi i powcinanymi, zielonymi liśćmi. W maju na jego szczycie rozwijają się niewielkie, jaskrawo żółte kwiaty, zebrane po kilka w luźne, baldachowate kwiatostany i pozostają na roślinie aż do sierpnia. Po przekwitnięciu tworzą malutkie, poryte włoskami łuszczyny, w budowie przypominające nieco strączek fasolki szparagowej. Wewnątrz ukryte są okrągłe nasiona, które w przypadku gorczycy białej mają jasną, kremowo-białą barwę. Dojrzała łuszczyna pęka, uwalniając tym samym zamknięte w jej wnętrzu nasiona.

Gorczyca biała

Gorczyca biała

Wymagania uprawowe

Gorczyca biała jest rośliną jednoroczną o stosunkowo krótkim okresie wegetacji (3-4 miesiące), która nie posiada szczególnych wymagań uprawowych oraz termicznych (znosi spadki temperatury do - 6°C). Mimo iż może dostosować się do różnych warunków, najlepiej jednak rośnie na podłożach dość zasobnych w wapń oraz składniki pokarmowe, a także średnio wilgotnych (źle znosi susze). Preferuje również stanowiskach słoneczne, gdyż w miejscach zacienionych rozwija się i kwitnie znacznie słabiej. Nie lubi również gleb kwaśnych oraz terenów podmokłych. Nasiona można wysiewać bardzo wczesną wiosną (nawet w połowie marca), gdyż nie są wrażliwe na krótkotrwałe przymrozki, a wczesny siew dobrze wpływa na wysokość uzyskanego plonu.


Szkodniki

Gorczyca biała nie jest niestety wolna od zagrożeń związanych z atakiem szkodników. Najczęściej zagrażają jej podobne owady, co uprawom rzepaku oraz innych kapustnych (np. gnatarz rzepakowiec, pryszczarek kapustnik, mszyca kapuściana). W związku z tym bywa niekiedy konieczne użycie preparatów ochrony roślin. Takie zabiegi są jednak nieco utrudnione w okresie kwitnienia, ponieważ kwiaty gorczycy białej są miododajne i niewłaściwe użycie środków chemicznych, może być niebezpieczne dla korzystających z ich nektaru pszczół.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    Wikipedia
2.    „Rośliny użytkowe” W-wa 1961
3.    „Rośliny przyprawowe” B. Hlava, D. Lanska, PWRiL W-wa 1983r.

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz