Glicynia chińska

Glicynia chińska

2 komentarzy

W ogrodzie nieczęsto można obserwować tak spektakularne widowisko, jakie oferuje nam bujnie kwitnąca glicynia chińska (Wisteria sinensis), nazywana również wisterią. To wspaniałe pnącze zakwita późną wiosną (V-VI), obsypując się dużą ilością kwiatów, zebranych w okazałe, gronowe, pachnące kwiatostany, nieco podobne do kwiatów akacji. Długość pojedynczej kiści kwiatowej u glicynii chińskiej to zwykle ok. 30 cm., natomiast barwa kwiatów zależnie od odmiany może być niebieska, fioletowa, różowa lub biała. Wśród odmian warto wymienić: „Albę” o kwiatach w białym kolorze, „Plenę” posiadającą pełne kwiaty w liliowym kolorze czy „Prolific” o długich, niebieskich kwiatostanach. W Polsce uprawia się też inny gatunek wisterii, glicynię japońską lub kwiecistą (Wisteria floribunda), o znacznie dłuższych kwiatostanach, ale jednocześnie drobniejszych kwiatach.

Wymagania uprawowe

 Ojczyzną tego długowiecznego pnącza jest Azja oraz Ameryka Północna, mimo to oba gatunki nie są trudne do uprawy w naszym klimacie, choć oczywiście mają pewne oczekiwania środowiskowe. Glicynia chińska dobrze rośnie i bujnie kwitnie w miejscu słonecznym i ciepłym oraz na żyznych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych glebach, o obojętnym lub lekko zasadowym pH. Pnącze wymaga też regularnego nawożenia, gdyż silny wzrost i obfite kwitnienie mocno je obciąża. Dla glicynii wybierajmy nawozy naturalne (np. kompost lub obornik) lub takie, które mają ograniczoną ilość związków azotowych (np. jesienne). Inaczej doczekamy się wielu liści, a znacznie mniej kwiatów. Ograniczenie nawozów azotowych jest podyktowane również tym, że pnącze samo wytwarza ten pierwiastek na zgrubieniach korzeniowych, jak wszystkie rośliny należące do rodziny bobowatych.


Inne wymagania

 Jednak zanim do naszego ogrodu wprowadzimy glicynię chińską, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych spraw. Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to pnącze, a więc potrzebuje podpór, po których będzie mogło się swobodnie wspinać. Przy czym nie mogą to być delikatne drabinki czy paliki, gdyż glicynie bardzo silnie rosną (nawet 3 m. rocznie), osiągając nawet do 20 m. długości, a ich rosnące lewoskrętnie pędy są zdrewniałe i grube. Podczas kwitnienia staja się szczególnie ciężkie, dlatego przeznaczone dla nich podpory muszą być naprawdę solidne i wytrzymałe. Ich ciężar może udźwignąć np. mocne, metalowe ogrodzenie lub ceglana ściana. Kolejną ważną sprawą jest wybór miejsca. Powinno być ono osłonięte od wiatrów i stosunkowo ciepłe, gdyż te pnącza, szczególnie w młodym wieku, nie są niestety w pełni mrozoodporne. Dlatego też dobrym pomysłem jest osłanianie ich pędów przed nadejściem zimy słomianymi matami bądź grubą włókniną.

Glicynia chińska

Glicynia chińska


Dlaczego nie kwitną?

Kiedy chcemy się szybko doczekać kwiatów, nie rozmnażajmy wisterii z nasion, bo zakwitnie ona dopiero po kilkunastu latach. Zdecydowanie lepiej jest nabyć roślinę szczepioną lub ewentualnie uzyskaną za pomocą sadzonek pędowych bądź odkładów. Wiele osób posiadających piękne, zielone pnącza glicynii, każdego roku z niecierpliwością wypatruje kwiatów, które jednak wcale się nie pojawiają. Przyczyną takiej sytuacji może być nie tylko posiadanie roślin uzyskanych z nasion, ale również zaniedbanie bardzo ważnego w przypadku glicynii zabiegu cięcia. To pnącze nie zakwitnie nawet przez wiele lat, jeśli nie będzie odpowiednio przycinane.

Glicynia chińska

Glicynia chińska

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Rita, Tytuł: GLICYNIA

    Nadal nie wiem jakim nawozem powinnam zasilać glicynię. Przyszło mi do głowy że jeśli nie azotem to może właściwym byłby popiół z ogniska, który dobrze się spisuje jako nawóz uzupełniający w przypadku pomidorów ze wzgl na brak azotu? Zaznaczam że to pnącze ma po raz pierwszy

  2. Dodał: basia, Tytuł: glicynia-co ja o niej wiem

    Rzetelny "przepis", poza jednym zastrzezeniem:rozmnazalam glicynie z nasion i kwiatow doczekałam się w szóstym roku.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: