Glicynia chińska

Glicynia chińska

1 komentarzy

W ogrodzie nieczęsto można obserwować tak spektakularne widowisko, jakie oferuje nam bujnie kwitnąca glicynia chińska (Wisteria sinensis), nazywana również wisterią. To wspaniałe pnącze zakwita późną wiosną (V-VI), obsypując się dużą ilością kwiatów, zebranych w okazałe, gronowe, pachnące kwiatostany, nieco podobne do kwiatów akacji. Długość pojedynczej kiści kwiatowej u glicynii chińskiej to zwykle ok. 30 cm., natomiast barwa kwiatów zależnie od odmiany może być niebieska, fioletowa, różowa lub biała. Wśród odmian warto wymienić: „Albę” o kwiatach w białym kolorze, „Plenę” posiadającą pełne kwiaty w liliowym kolorze czy „Prolific” o długich, niebieskich kwiatostanach. W Polsce uprawia się też inny gatunek wisterii, glicynię japońską lub kwiecistą (Wisteria floribunda), o znacznie dłuższych kwiatostanach, ale jednocześnie drobniejszych kwiatach.

Wymagania uprawowe

 Ojczyzną tego długowiecznego pnącza jest Azja oraz Ameryka Północna, mimo to oba gatunki nie są trudne do uprawy w naszym klimacie, choć oczywiście mają pewne oczekiwania środowiskowe. Glicynia chińska dobrze rośnie i bujnie kwitnie w miejscu słonecznym i ciepłym oraz na żyznych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych glebach, o obojętnym lub lekko zasadowym pH. Pnącze wymaga też regularnego nawożenia, gdyż silny wzrost i obfite kwitnienie mocno je obciąża. Dla glicynii wybierajmy nawozy naturalne (np. kompost lub obornik) lub takie, które mają ograniczoną ilość związków azotowych (np. jesienne). Inaczej doczekamy się wielu liści, a znacznie mniej kwiatów. Ograniczenie nawozów azotowych jest podyktowane również tym, że pnącze samo wytwarza ten pierwiastek na zgrubieniach korzeniowych, jak wszystkie rośliny należące do rodziny bobowatych.


Inne wymagania

 Jednak zanim do naszego ogrodu wprowadzimy glicynię chińską, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych spraw. Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to pnącze, a więc potrzebuje podpór, po których będzie mogło się swobodnie wspinać. Przy czym nie mogą to być delikatne drabinki czy paliki, gdyż glicynie bardzo silnie rosną (nawet 3 m. rocznie), osiągając nawet do 20 m. długości, a ich rosnące lewoskrętnie pędy są zdrewniałe i grube. Podczas kwitnienia staja się szczególnie ciężkie, dlatego przeznaczone dla nich podpory muszą być naprawdę solidne i wytrzymałe. Ich ciężar może udźwignąć np. mocne, metalowe ogrodzenie lub ceglana ściana. Kolejną ważną sprawą jest wybór miejsca. Powinno być ono osłonięte od wiatrów i stosunkowo ciepłe, gdyż te pnącza, szczególnie w młodym wieku, nie są niestety w pełni mrozoodporne. Dlatego też dobrym pomysłem jest osłanianie ich pędów przed nadejściem zimy słomianymi matami bądź grubą włókniną.

Glicynia chińska

Glicynia chińska


Dlaczego nie kwitną?

Kiedy chcemy się szybko doczekać kwiatów, nie rozmnażajmy wisterii z nasion, bo zakwitnie ona dopiero po kilkunastu latach. Zdecydowanie lepiej jest nabyć roślinę szczepioną lub ewentualnie uzyskaną za pomocą sadzonek pędowych bądź odkładów. Wiele osób posiadających piękne, zielone pnącza glicynii, każdego roku z niecierpliwością wypatruje kwiatów, które jednak wcale się nie pojawiają. Przyczyną takiej sytuacji może być nie tylko posiadanie roślin uzyskanych z nasion, ale również zaniedbanie bardzo ważnego w przypadku glicynii zabiegu cięcia. To pnącze nie zakwitnie nawet przez wiele lat, jeśli nie będzie odpowiednio przycinane.

Glicynia chińska

Glicynia chińska

Niezbędne cięcie

Regularne cięcie rozpoczynamy, gdy roślina osiągnie wiek 2 – 3 lat. Zabieg wykonujemy latem (VII – p. VIII), przycinając młode przyrosty nad 3-4 pąkiem. Letnie cięcie to podstawowy zabieg, który pobudza pnącze do zawiązania jesienią większej ilości paków kwiatowych. Kolejny raz przycinamy glicynię wiosną, jednak wtedy usuwamy jedynie przemarznięte, zaschnięte lub zbyt cienkie pędy. W tym okresie możemy ewentualnie dodatkowo skrócić pędy przycięte latem ubiegłego roku, pozostawiając długość 2 oczek. Sposób przycinania poszczególnych gałązek uzależniony jest od efektu, jaki chcemy ostatecznie uzyskać, ponieważ roślinę można prowadzić na różne sposoby, w tym również jako drzewko.

Glicynia chińska

Glicynia chińska

Inne uwagi

Jeśli po następnych 2-3 latach nie doczekamy się kwiatów, możemy jeszcze spróbować przyciąć szpadlem boczne korzenie w odległości ok. 2m. od pędów rośliny, co jest dość radykalnym, ale jednocześnie stosunkowo skutecznym zabiegiem. Trzeba jednak pamiętać, że nawet kiedy w końcu na glicynii pojawią się wspaniałe kwiaty, pozostaną na roślinie dość krótko, gdyż niecały miesiąc. Poza tym pierwsze kwitnienie nie jest zbyt bujne, choć z reguły następne są już dużo lepsze.

Glicynia chińska

Glicynia chińska

Roślina nie nadaje się również do małych ogrodów i na niewielkie powierzchnie, gdyż nie tylko posiada imponujące rozmiary, ale jest też bardzo ekspansywna. Jej korzenie są mocne i potrafią dość intensywnie penetrować najbliższe otoczenie. Kiedy więc po kilku latach zechcemy się jej z jakiegoś powodu pozbyć z ogrodu (bo okaże się za duża lub mimo różnych zabiegów nie zakwitnie), będzie z tym pewien kłopot.

Ale jeśli posiadacie sporo miejsca przy solidnym parkanie lub altankę o mocnej konstrukcji, warto spróbować uprawy glicynii chińskiej, gdyż jej kwitnienie jest naprawdę wspaniałym zjawiskiem. Poza tym kiedy kwiaty już opadną, reszta pnącza może z powodzeniem spełniać rolę parawanu, osłaniającego nas przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów, a w upalne, letnie dni może dawać sporo orzeźwiającego cienia.

Katarzyna Józefowicz

1.    Wikipedia
2.    „Glicynie” dr Piotr Latocha, Działkowiec 07/2009, str. 14-16

czytaj dalej...

Zobacz także

1 komentarzy

  1. Dodał: basia, Tytuł: glicynia-co ja o niej wiem

    Rzetelny "przepis", poza jednym zastrzezeniem:rozmnazalam glicynie z nasion i kwiatow doczekałam się w szóstym roku.

Dodaj swój komentarz