Gajowiec - Galeobdolon

Gajowiec - Galeobdolon

Skomentuj artykuł

Gajowiec to niska,  bardzo inwazyjna bylina, doskonale sprawdzająca się jako roślina okrywowa. Ze względu na wyższą estetykę, w ogrodach uprawiamy przede wszystkim odmiany gajowca żółtego np. „Hermann’s Pride”.

Gajowiec żółty jest rodzimym gatunkiem, pospolicie spotykanym w lasach liściastych, zaroślach, stanowiskach charakteryzujących się próchniczym, zasobnym oraz wilgotnym podłożem.
Roślina zaliczana jest do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), a jej naturalne siedliska poza Polską to Europa oraz Azja.

Kilka uwag o nazewnictwie

Rodzaj Gajowiec- Galeobdolon  ze względu na podobieństwo do jasnoty bywa zaliczany do rodzaju jasnota (Lamium).

Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum) obecnie określany jest jako gatunek należący do rodzaju Lamium. Obecna nazwa rośliny to jasnota gajowiec (Lamium galeobdolon).
 
Budowa

W sprzyjających warunkach gajowiec żółty może osiągać nawet do 60 cm wysokości, zazwyczaj jednak sięga około 30 cm. Jest to półzimozielona bylina, charakteryzuje się wzniesioną, czterokanciastą łodygą kwiatową, poza tym roślina wytwarza liczne, ukorzeniające się rozłogi, dzięki którym jest niezwykle ekspansywna. Liście z ogonkami, wyglądem przypominają liście pokrzywy, ząbkowane, sercowato- jajowate. W okresie wiosennym ukazują się kwiatostany, złożone z żółtych kwiatów, zebranych w okółkach, w kątach liści. Kwiaty dość dekoracyjne. Część podziemną rośliny stanowi kłącze.

Wybrane odmiany

W sprzedaży mamy kilka ciekawych odmian gajowca żółtego, które zachwycają przede wszystkim srebrzystymi, wzorzystymi przebarwieniami na liściach.

Do najciekawszych odmian z pewnością należy zaliczyć odmianę „Variegatum” , której dekoracyjność wynika przede wszystkim z biało obrzeżonych liści. Z pewnością odmiana rozjaśni zacienione zakątki, a pstry kobierzec, będzie doskonale prezentował się na dużej powierzchni u podnóża drzew, charakteryzujących się rozłożystymi koronami.

Na rabatach sprawdzi się bardzo oryginalna odmiana „Hermann’s Pride”, charakteryzująca się ciekawymi liśćmi z wydłużonym wierzchołkiem, ząbkowanymi o srebrzystych, plamistych przebarwieniach. Bardzo dekoracyjna, warta posiadania, tym bardziej, że nie jest ekspansywna jak gatunek.

Gajowiec

Gajowiec

Stanowisko

Gajowiec preferuje stanowiska półcieniste do cienistych, podłoże przepuszczalne, próchnicze, zasobne oraz wilgotne. Nie mniej jednak urośnie także przy mniej sprzyjających warunkach.

Gajowiec

Gajowiec żółty

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie