Fiołek alpejski (Cyklamen perski)- Cyclamen persicum

Fiołek alpejski (Cyklamen perski)- Cyclamen persicum

Skomentuj artykuł

Okres jesienno- zimowy to czas, kiedy w kwiaciarniach nie brakuje kwitnących „fiołków alpejskich”. Mimo że uprawa sterowana pozwala uzyskać kwitnące rośliny także w innym terminie, to jednak wspomniany okres, charakteryzuje się najbardziej zróżnicowaną ofertą tych kwiatów. Cyklamen perski, bo tak powinno określać się „fiołki alpejskie” jest wieloletnią rośliną ozdobną, jednak bardzo często traktowaną jako sezonowa.    

Zmienność rodzaju

W mieszkaniach  króluje cyklamen perski, natomiast w ogrodzie, możemy uprawiać o wiele więcej gatunków, które zachwycą dekoracyjnymi kwiatami.

Do ogrodowych cyklamenów zaliczymy m.in. cyklamena bluszczolistnego, cyklamena purpurowego oraz cyklamena dyskowatego.

Warto zaznaczyć, że rodzaj Cyclamen, obejmuje około 20 gatunków roślin, których naturalne siedliska występują w okolicach Morza Śródziemnego, a także w wybranych częściach kontynentu azjatyckiego.

Barwne kwiaty i dekoracyjne liście

Cyklamen perski należy do roślin, których dekoracyjność wynika zarówno z kwiatów jak i liści, co jest wielką zaletą tej rośliny ozdobnej.


Część podziemną Cyclamen persicum stanowi bulwa, wydająca liście oraz kwiaty. Dekoracyjność mięsistych, sercowatych liści wynika z kształtu oraz srebrzystego rysunku, widocznego na blaszce liściowej. Kwiaty niezwykle zmienne, zależnie od odmiany bądź grupy. Warto zaznaczyć, że czysty gatunek posiada zazwyczaj białe i niewielkie kwiaty. Mieszańce sięgają do 35 cm wysokości, zachwycając zmiennością barw i formą kwiatów.

W cyklamenowym bogactwie możemy  odnaleźć cyklameny miniaturowe, cyklameny o kwiatach pojedynczych, półpełnych, pełnych, dużych, małych, białych, różowych, purpurowych, czerwonych, dwubarwnych,  postrzępionych oraz pachnących.

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

Czy wiesz że …

Termin kwitnienia „fiołka alpejskiego” związany jest z jego naturalnym cyklem rozwojowym, dostosowanym do warunków panujących w jego naturalnym środowisku m.in. w słonecznej Grecji. W gorące lato roślina kryje się w ziemi, przechodząc okres spoczynku, a dopiero jesienią odziewa się w swoje piękne szaty.
     
Cyklamen perski w kilku odsłonach – wybrane serie i odmiany

Nazwa serii
Nazwa odmiany
Uwagi
 
 

Winfall ( cyklameny perskie miniaturowe, osiągające 15-25 cm wysokości, zwarte, wczesne).

‘Pink Flame’

Kwiaty różowe.

‘Purple’

Kwiaty fioletowe.

‘Rose’

Kwiaty ciemno różowe.

‘Salmon’

Kwiaty łososiowe.

‘Scarlet’

Kwiaty szkarłatne.

‘White’

Kwiaty białe.

‘Wine

Kwiaty ciemno czerwone, bardziej wiśniowe.

‘Snowridge Purple’

Piękna odmiana o fioletowo- białych kwiatach.

 
 
 
 

Miracle (miniaturowe cyklameny, wczesne, zwarte osiągające do 20- 25 cm wysokości)

‘White with Eye’

Odmiana o białych kwiatach z oczkiem.

‘Deep Salmon’

Odmiana o wyrazistej łososiowej barwie.

‘Deep Rose’

Odmiana o kwiatach wyraziście różowych.

 
 
 
 

Silverado (seria skupiająca odmiany, osiągające do 25 cm wysokości o charakterystycznych, bardzo wyraźnych, srebrzystych wzorach na liściach.)

‘Purple’

Odmiana o fioletowych kwiatach.

‘White’

Odmiana o białych kwiatach.

‘Scarlet’

Odmiana o szkarłatnych kwiatach.

‘Rose’

Odmiana o wyraźnie różowych kwiatach.

 
 
 

Winter Ice (seria skupia odmiany, charakteryzujące się zwartym pokrojem, dużymi kwiatami, wysokością w granicach 30- 35 cm z charakterystycznym srebrzystym obrzeżem na liściach).

‘Salmon’

Kwiaty różowe.

‘Scarlet’

Kwiaty szkarłatne.

‘White’

Kwiaty białe.

 
 
 
 

Picola (seria, charakteryzująca się zwartym pokrojem, dostępna w szerokiej gamie kolorów).

‘White’

Kwiaty białe.

‘Light Pink Eye’

Kwiaty delikatnie różowe z oczkiem.

‘Lilac’

Kwiaty liliowe.

‘Light Purple’

Kwiaty delikatnie fioletowe.

‘Red’

Kwiaty czerwone.

 
 
 
 

Maxora ( rośliny zwarte, duże kwiaty, obfite kwitnienie).

‘Salmon’

Odmiana o łososiowych kwiatach.

‘Pink’

Odmiana o różowych kwiatach.

‘Light Purple’

Odmiana o delikatnie fioletowych kwiatach.

‘Red’

Odmiana o czerwonych kwiatach.

‘White’

Odmiana o białych kwiatach.

 
 
 
 

Canto ( rośliny charakteryzujące się zwartym pokrojem, osiągające 25- 30 cm wysokości).

‘Deep Rose’

Kwiaty wyraziście różowe.

‘Red’

Kwiaty czerwone.

‘Salmon’

Kwiaty łososiowe.

‘Violet’

Kwiaty fioletowe.

 
 
 
 

Sierra Synchro (odmiany zaliczane do tej serii osiągają od 30- 35 cm wysokości, charakteryzując się dużymi oraz pachnącymi kwiatami.

‘Light Pink with Eye’

Odmiana o delikatnie różowych kwiatach z oczkiem.

‘Scarlet’

Odmiana o szkarłatnych kwiatach.

‘Purple’

Odmiana o purpurowych kwiatach.

White’

Odmiana o białych kwiatach.

Uprawa i pielęgnacja
    
Cyklamen perski jest rośliną wymagającą odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju oraz długiego kwitnienia. Pojedynczy cyklamen może kwitnąć do kilku miesięcy, tak więc warto postarać się o zapewnienie roślinie optymalnych warunków, aby nie tylko cieszyć się kwitnieniem, ale także możliwością przechowania rośliny do następnego kwitnienia, a nie potraktowania jej jako rośliny sezonowej. Pożółkłe liście oraz przekwitnięte kwiaty należy na bieżąco usuwać, poprzez oderwanie, bezpośrednio od bulwy.

Odpowiednie stanowisko dla „fiołka alpejskiego”

Roślina wymaga stanowiska jasnego do lekko półcienistego, gdzie nie będzie narażona na bezpośrednie nasłonecznienie oraz wyższą temperaturę, której powinna zdecydowanie unikać.

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

W jakim podłożu posadzić Cyclamen persicum ?

Zakupiony cyklamen po przekwitnięciu, powinien przejść okres spoczynku, dopiero latem zmieniamy mu podłoże i pobudzamy do ponownego wzrostu i kwitnienia. Ponieważ częścią podziemną rośliny jest bulwa, należy unikać nadmiernej ilości wody, a więc podłoże powinno charakteryzować się wysoką przepuszczalnością, poza tym żyznością, dużym udziałem próchnicy oraz lekko kwaśnym pH.

Kiedy przesadzić ?
    
W drugiej połowie lata, kiedy roślina rozpoczyna ponowny wzrost, należy przesadzić ją w nowe podłoże, które przyczyni się do ponownego, obfitego zakwitnięcia. Przesadzając bulwę, pamiętajmy o tym, że nie zasypujemy jej całkowicie podłożem- około 1/3 bulwy powinna wystawać z podłoża. Poza tym nie zapominajmy o dobrym drenażu.

Jaka temperatura ?

Ciepłe mieszkania z centralnym ogrzewaniem to z pewnością mało przychylne cyklamenom pomieszczenia, dlatego też po przyniesieniu rośliny z kwiaciarni do domu, bardzo często dochodzi do żółknięcia liści. Cyklameny lubią chłodniejsze stanowiska, gdzie temperatura wynosi około 16°C, wówczas obficie i długo kwitną. W zbyt ciepłych pomieszczeniach, szybciej przechodzą w stan spoczynku,

Cyklameny preferują podwyższoną wilgotność …

Cyklameny wymagają podwyższonej wilgotności powietrza, a także stale wilgotnego podłoża.  Nie znoszą przesuszenia, dlatego należy utrzymywać stałą wilgotność podłoża, ale bez możliwości jego zalania. Roślinę podlewamy od dołu, lejąc wodę do podstawki, po około 20 minutach wylewając nadmiar wody. Taki sposób podlewania sprawia, że bulwa nie będzie tak łatwo narażona na gnicie. Wyższą wilgotność powietrza możemy zapewnić, poprzez postawienie donicy z cyklamenem na podstawce, wypełnionej keramzytem oraz częściowo wodą, w taki sposób, aby dno doniczki nie stykało się z wodą.  

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

Pamiętajmy  o nawożeniu …
        
Cyklamen perski w okresie wzrostu oraz kwitnienia, powinien być zasilany składnikami pokarmowymi w formie płynnego nawozu, przeznaczonego dla roślin kwitnących. Roślinę dokarmiamy dwa razy w miesiącu, a więc co dwa tygodnie.

Cyklamen nie tylko na jeden sezon – jak go przechować ?

Cyklamen perski jest rośliną wieloletnią, która każdego roku odradza się z bulwy. Tylko prawidłowa pielęgnacja pozwala na jej wieloletnią uprawę, choć wielu nadal traktuje cyklameny perskie jako rośliny sezonowe.
    
Chcąc z sukcesem przechować Cyclamen persicum, należy zakupić zdrowe okazy, bez zmian chorobowych, z licznymi pąkami kwiatowymi. Zakupione cyklameny przynosimy do domu, ale zanim trafią na swoje miejsce docelowe, powinny pobyć w chłodniejszym pomieszczeniu. W dalszej uprawie, staramy się zapewnić roślinie jak najbliższe optymalnym warunki do rozwoju.

Z czasem roślina przekwitnie i zacznie zamierać, będzie to znak, że powoli przechodzi w stan spoczynku. Na tym etapie ograniczamy podlewanie, a także zaprzestajemy nawożenia. Jeżeli mamy możliwość doniczkę z bulwą można wynieść na zewnątrz w półcieniste miejsce, w którym bulwa nie będzie narażona na zalanie.

Latem, po przesadzeniu w nowe podłoże, cyklamen perski, znów będzie gotów na rozpoczęcie nowego okresu wegetacyjnego.    

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

Rozmnażanie

Cyklamen perski rozmnażany jest generatywnie poprzez nasiona, które można nabyć w punktach sprzedaży nasion roślin ozdobnych.  Uzyskanie nasion z własnych roślin wymaga naszej ingerencji, dlatego rzadko jest stosowane.
    
Wysiew nasion najlepiej udaje się w warunkach szklarniowych. Wysiane latem nasiona, kiełkują w ciemności, po około miesiącu przy zapewnieniu temperatury na poziomie około 15°C. Po ukazaniu się siewek przenosimy rośliny do widnego pomieszczenia, pamiętać o tym, że będą wymagać pikowania. Siewki nie mogą być narażane na bezpośrednie nasłonecznienie.

Innym sposobem jest rozmnażanie wegetatywne poprzez podział bulwy. Bulwę dzielimy na fragmenty, zawierające tzw. „oczko”. Powstałe rany należy zabezpieczyć, a fragmenty bulwy posadzić w przepuszczalnym podłożu.

Zmiany chorobowe

Z chorób należy uważać na szarą pleśń, którą rozpoznamy po brązowawych plamach, z czasem pokrywających się szarym nalotem. Zmiany występują na liściach, a także kwiatach. Chorobę możemy zwalczyć stosując odpowiedni środek ochrony roślin, uprzednio usuwając uszkodzone fragmenty rośliny.

W fazie siewek, rośliny narażone są na zgorzel siewek, a więc chorobę grzybową, powodującą zamieranie łodyżki, doprowadzającą do przewracania się i zamierania siewek.

Żółknięcie liści może być spowodowane zbyt małą wilgotnością powietrza, oraz podłoża, jak również zbyt wysoką temperaturą. Brak wody objawi się pokładaniem liści; nadmiar nawozu zbytnim wyciągnięciem się rośliny, a także wyższą podatnością na zmiany chorobowe.

Wybrane szkodniki
    
Przy błędach uprawowych, zbyt suchym powietrzu, może pojawić się przędziorek, żywiący się treścią  komórkową. Niewielki szkodnik tworzy liczną kolonię, która doprowadza do żółknięcia i zasychania liści. Cechą charakterystyczną szkodnika jest delikatna przędza na spodniej stronie liści.

Walkę z przędziorkiem należy rozpocząć, podniesieniem wilgotności, można skorzystać z domowych sposobów zwalczania szkodnika bądź też sięgnąć po środki ochrony roślin.

Kolejnym szkodnikiem, który może się pojawić jest mszyca, którą możemy zwalczyć roztworem z szarego mydła.

Za uszkodzenia nadziemnej części rośliny, powodujące zniekształcenia m.in. liści, odpowiada także roztocz cyklamenowy.

Uważajmy także na ziemiórki.

Tekst: Grzegorz Boguck
czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz