Fiołek alpejski (Cyklamen perski)- Cyclamen persicum

Fiołek alpejski (Cyklamen perski)- Cyclamen persicum

2 komentarzy

Okres jesienno- zimowy to czas, kiedy w kwiaciarniach nie brakuje kwitnących „fiołków alpejskich”. Mimo że uprawa sterowana pozwala uzyskać kwitnące rośliny także w innym terminie, to jednak wspomniany okres, charakteryzuje się najbardziej zróżnicowaną ofertą tych kwiatów. Cyklamen perski, bo tak powinno określać się „fiołki alpejskie” jest wieloletnią rośliną ozdobną, jednak bardzo często traktowaną jako sezonowa.    

Zmienność rodzaju

W mieszkaniach  króluje cyklamen perski, natomiast w ogrodzie, możemy uprawiać o wiele więcej gatunków, które zachwycą dekoracyjnymi kwiatami.

Do ogrodowych cyklamenów zaliczymy m.in. cyklamena bluszczolistnego, cyklamena purpurowego oraz cyklamena dyskowatego.

Warto zaznaczyć, że rodzaj Cyclamen, obejmuje około 20 gatunków roślin, których naturalne siedliska występują w okolicach Morza Śródziemnego, a także w wybranych częściach kontynentu azjatyckiego.

Barwne kwiaty i dekoracyjne liście

Cyklamen perski należy do roślin, których dekoracyjność wynika zarówno z kwiatów jak i liści, co jest wielką zaletą tej rośliny ozdobnej.


Część podziemną Cyclamen persicum stanowi bulwa, wydająca liście oraz kwiaty. Dekoracyjność mięsistych, sercowatych liści wynika z kształtu oraz srebrzystego rysunku, widocznego na blaszce liściowej. Kwiaty niezwykle zmienne, zależnie od odmiany bądź grupy. Warto zaznaczyć, że czysty gatunek posiada zazwyczaj białe i niewielkie kwiaty. Mieszańce sięgają do 35 cm wysokości, zachwycając zmiennością barw i formą kwiatów.

W cyklamenowym bogactwie możemy  odnaleźć cyklameny miniaturowe, cyklameny o kwiatach pojedynczych, półpełnych, pełnych, dużych, małych, białych, różowych, purpurowych, czerwonych, dwubarwnych,  postrzępionych oraz pachnących.

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

Czy wiesz że …

Termin kwitnienia „fiołka alpejskiego” związany jest z jego naturalnym cyklem rozwojowym, dostosowanym do warunków panujących w jego naturalnym środowisku m.in. w słonecznej Grecji. W gorące lato roślina kryje się w ziemi, przechodząc okres spoczynku, a dopiero jesienią odziewa się w swoje piękne szaty.
     
Cyklamen perski w kilku odsłonach – wybrane serie i odmiany

Nazwa serii
Nazwa odmiany
Uwagi
 
 

Winfall ( cyklameny perskie miniaturowe, osiągające 15-25 cm wysokości, zwarte, wczesne).

‘Pink Flame’

Kwiaty różowe.

‘Purple’

Kwiaty fioletowe.

‘Rose’

Kwiaty ciemno różowe.

‘Salmon’

Kwiaty łososiowe.

‘Scarlet’

Kwiaty szkarłatne.

‘White’

Kwiaty białe.

‘Wine

Kwiaty ciemno czerwone, bardziej wiśniowe.

‘Snowridge Purple’

Piękna odmiana o fioletowo- białych kwiatach.

 
 
 
 

Miracle (miniaturowe cyklameny, wczesne, zwarte osiągające do 20- 25 cm wysokości)

‘White with Eye’

Odmiana o białych kwiatach z oczkiem.

‘Deep Salmon’

Odmiana o wyrazistej łososiowej barwie.

‘Deep Rose’

Odmiana o kwiatach wyraziście różowych.

 
 
 
 

Silverado (seria skupiająca odmiany, osiągające do 25 cm wysokości o charakterystycznych, bardzo wyraźnych, srebrzystych wzorach na liściach.)

‘Purple’

Odmiana o fioletowych kwiatach.

‘White’

Odmiana o białych kwiatach.

‘Scarlet’

Odmiana o szkarłatnych kwiatach.

‘Rose’

Odmiana o wyraźnie różowych kwiatach.

 
 
 

Winter Ice (seria skupia odmiany, charakteryzujące się zwartym pokrojem, dużymi kwiatami, wysokością w granicach 30- 35 cm z charakterystycznym srebrzystym obrzeżem na liściach).

‘Salmon’

Kwiaty różowe.

‘Scarlet’

Kwiaty szkarłatne.

‘White’

Kwiaty białe.

 
 
 
 

Picola (seria, charakteryzująca się zwartym pokrojem, dostępna w szerokiej gamie kolorów).

‘White’

Kwiaty białe.

‘Light Pink Eye’

Kwiaty delikatnie różowe z oczkiem.

‘Lilac’

Kwiaty liliowe.

‘Light Purple’

Kwiaty delikatnie fioletowe.

‘Red’

Kwiaty czerwone.

 
 
 
 

Maxora ( rośliny zwarte, duże kwiaty, obfite kwitnienie).

‘Salmon’

Odmiana o łososiowych kwiatach.

‘Pink’

Odmiana o różowych kwiatach.

‘Light Purple’

Odmiana o delikatnie fioletowych kwiatach.

‘Red’

Odmiana o czerwonych kwiatach.

‘White’

Odmiana o białych kwiatach.

 
 
 
 

Canto ( rośliny charakteryzujące się zwartym pokrojem, osiągające 25- 30 cm wysokości).

‘Deep Rose’

Kwiaty wyraziście różowe.

‘Red’

Kwiaty czerwone.

‘Salmon’

Kwiaty łososiowe.

‘Violet’

Kwiaty fioletowe.

 
 
 
 

Sierra Synchro (odmiany zaliczane do tej serii osiągają od 30- 35 cm wysokości, charakteryzując się dużymi oraz pachnącymi kwiatami.

‘Light Pink with Eye’

Odmiana o delikatnie różowych kwiatach z oczkiem.

‘Scarlet’

Odmiana o szkarłatnych kwiatach.

‘Purple’

Odmiana o purpurowych kwiatach.

White’

Odmiana o białych kwiatach.

Uprawa i pielęgnacja
    
Cyklamen perski jest rośliną wymagającą odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju oraz długiego kwitnienia. Pojedynczy cyklamen może kwitnąć do kilku miesięcy, tak więc warto postarać się o zapewnienie roślinie optymalnych warunków, aby nie tylko cieszyć się kwitnieniem, ale także możliwością przechowania rośliny do następnego kwitnienia, a nie potraktowania jej jako rośliny sezonowej. Pożółkłe liście oraz przekwitnięte kwiaty należy na bieżąco usuwać, poprzez oderwanie, bezpośrednio od bulwy.

Odpowiednie stanowisko dla „fiołka alpejskiego”

Roślina wymaga stanowiska jasnego do lekko półcienistego, gdzie nie będzie narażona na bezpośrednie nasłonecznienie oraz wyższą temperaturę, której powinna zdecydowanie unikać.

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

W jakim podłożu posadzić Cyclamen persicum ?

Zakupiony cyklamen po przekwitnięciu, powinien przejść okres spoczynku, dopiero latem zmieniamy mu podłoże i pobudzamy do ponownego wzrostu i kwitnienia. Ponieważ częścią podziemną rośliny jest bulwa, należy unikać nadmiernej ilości wody, a więc podłoże powinno charakteryzować się wysoką przepuszczalnością, poza tym żyznością, dużym udziałem próchnicy oraz lekko kwaśnym pH.

Kiedy przesadzić ?
    
W drugiej połowie lata, kiedy roślina rozpoczyna ponowny wzrost, należy przesadzić ją w nowe podłoże, które przyczyni się do ponownego, obfitego zakwitnięcia. Przesadzając bulwę, pamiętajmy o tym, że nie zasypujemy jej całkowicie podłożem- około 1/3 bulwy powinna wystawać z podłoża. Poza tym nie zapominajmy o dobrym drenażu.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Maya, Tytuł:

    To raczej pytanie, nie komentarz. Mam dwa fiolki alpejskie. Kupilam je w polowie października i wlasciwie do tej pory kwitna mi! Postawilam je na parapecie - przy uchylonym oknie (przez cala zime) nie wiedzac o tym, ze one lubia chlod. Chodzi mi jednak o cos innego. Moje fiołeczki oprócz kwiatow wypuscily jakies "kulki", które się powiekszaja w miare upływu czasu. Podejrzewam, ze to może nasiona się tam wyksztalca ale przecież usuwałam skrupulatnie zwiedniete kwiaty....Nie mam pojęcia co to jest - tam wyżej w artkule było napisane, ze trzeba byłoby im jakos pomoc (jeśli chcemy uzyskac sadzonki z nasion) Problem w tym, ze jestem totalnie "zielona" jeśli chodzi o uprawe jakichkolwiek kwiatow. Mieszkam w stanie (USA) gdzie zimy sa mrozne a lata upalne - do bolu! Czy ktoś może mi pomoc?

  2. Dodał: Dario, Tytuł: cyklamen perski

    dlaczego nazwa poprawna dla opisywanego kwiatka jest w nawiasie? za to mylna nazwa jest podana jako nazwa właściwa. jest to oczywisty błąd bo cyklamen i fiołek to dwa różne kwiaty różniące się właściwie wszystkim. należą przede wszystkim do innych rodzin (cyklamen do pierwiosnkowatych a fiołek do fiołkowatych) i ich pielęgnacja wygląd jest całkiem inne. proponuję dokonać właściwych korekt na stronie by nie wprowadzać ludzi w błąd

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie