Fiołek alpejski (Cyklamen perski)- Cyclamen persicum

Fiołek alpejski (Cyklamen perski)- Cyclamen persicum

2 komentarzy

Zmiany chorobowe

Z chorób należy uważać na szarą pleśń, którą rozpoznamy po brązowawych plamach, z czasem pokrywających się szarym nalotem. Zmiany występują na liściach, a także kwiatach. Chorobę możemy zwalczyć stosując odpowiedni środek ochrony roślin, uprzednio usuwając uszkodzone fragmenty rośliny.

W fazie siewek, rośliny narażone są na zgorzel siewek, a więc chorobę grzybową, powodującą zamieranie łodyżki, doprowadzającą do przewracania się i zamierania siewek.

Żółknięcie liści może być spowodowane zbyt małą wilgotnością powietrza, oraz podłoża, jak również zbyt wysoką temperaturą. Brak wody objawi się pokładaniem liści; nadmiar nawozu zbytnim wyciągnięciem się rośliny, a także wyższą podatnością na zmiany chorobowe.

Wybrane szkodniki
    
Przy błędach uprawowych, zbyt suchym powietrzu, może pojawić się przędziorek, żywiący się treścią  komórkową. Niewielki szkodnik tworzy liczną kolonię, która doprowadza do żółknięcia i zasychania liści. Cechą charakterystyczną szkodnika jest delikatna przędza na spodniej stronie liści.

Walkę z przędziorkiem należy rozpocząć, podniesieniem wilgotności, można skorzystać z domowych sposobów zwalczania szkodnika bądź też sięgnąć po środki ochrony roślin.

Kolejnym szkodnikiem, który może się pojawić jest mszyca, którą możemy zwalczyć roztworem z szarego mydła.

Za uszkodzenia nadziemnej części rośliny, powodujące zniekształcenia m.in. liści, odpowiada także roztocz cyklamenowy.

Uważajmy także na ziemiórki.

Tekst: Grzegorz Boguck
czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Maya, Tytuł:

    To raczej pytanie, nie komentarz. Mam dwa fiolki alpejskie. Kupilam je w polowie października i wlasciwie do tej pory kwitna mi! Postawilam je na parapecie - przy uchylonym oknie (przez cala zime) nie wiedzac o tym, ze one lubia chlod. Chodzi mi jednak o cos innego. Moje fiołeczki oprócz kwiatow wypuscily jakies "kulki", które się powiekszaja w miare upływu czasu. Podejrzewam, ze to może nasiona się tam wyksztalca ale przecież usuwałam skrupulatnie zwiedniete kwiaty....Nie mam pojęcia co to jest - tam wyżej w artkule było napisane, ze trzeba byłoby im jakos pomoc (jeśli chcemy uzyskac sadzonki z nasion) Problem w tym, ze jestem totalnie "zielona" jeśli chodzi o uprawe jakichkolwiek kwiatow. Mieszkam w stanie (USA) gdzie zimy sa mrozne a lata upalne - do bolu! Czy ktoś może mi pomoc?

  2. Dodał: Dario, Tytuł: cyklamen perski

    dlaczego nazwa poprawna dla opisywanego kwiatka jest w nawiasie? za to mylna nazwa jest podana jako nazwa właściwa. jest to oczywisty błąd bo cyklamen i fiołek to dwa różne kwiaty różniące się właściwie wszystkim. należą przede wszystkim do innych rodzin (cyklamen do pierwiosnkowatych a fiołek do fiołkowatych) i ich pielęgnacja wygląd jest całkiem inne. proponuję dokonać właściwych korekt na stronie by nie wprowadzać ludzi w błąd

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie