Fiołek alpejski (Cyklamen perski)- Cyclamen persicum

Fiołek alpejski (Cyklamen perski)- Cyclamen persicum

2 komentarzy

Jaka temperatura ?

Ciepłe mieszkania z centralnym ogrzewaniem to z pewnością mało przychylne cyklamenom pomieszczenia, dlatego też po przyniesieniu rośliny z kwiaciarni do domu, bardzo często dochodzi do żółknięcia liści. Cyklameny lubią chłodniejsze stanowiska, gdzie temperatura wynosi około 16°C, wówczas obficie i długo kwitną. W zbyt ciepłych pomieszczeniach, szybciej przechodzą w stan spoczynku,

Cyklameny preferują podwyższoną wilgotność …

Cyklameny wymagają podwyższonej wilgotności powietrza, a także stale wilgotnego podłoża.  Nie znoszą przesuszenia, dlatego należy utrzymywać stałą wilgotność podłoża, ale bez możliwości jego zalania. Roślinę podlewamy od dołu, lejąc wodę do podstawki, po około 20 minutach wylewając nadmiar wody. Taki sposób podlewania sprawia, że bulwa nie będzie tak łatwo narażona na gnicie. Wyższą wilgotność powietrza możemy zapewnić, poprzez postawienie donicy z cyklamenem na podstawce, wypełnionej keramzytem oraz częściowo wodą, w taki sposób, aby dno doniczki nie stykało się z wodą.  

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

Pamiętajmy  o nawożeniu …
        
Cyklamen perski w okresie wzrostu oraz kwitnienia, powinien być zasilany składnikami pokarmowymi w formie płynnego nawozu, przeznaczonego dla roślin kwitnących. Roślinę dokarmiamy dwa razy w miesiącu, a więc co dwa tygodnie.

Cyklamen nie tylko na jeden sezon – jak go przechować ?

Cyklamen perski jest rośliną wieloletnią, która każdego roku odradza się z bulwy. Tylko prawidłowa pielęgnacja pozwala na jej wieloletnią uprawę, choć wielu nadal traktuje cyklameny perskie jako rośliny sezonowe.
    
Chcąc z sukcesem przechować Cyclamen persicum, należy zakupić zdrowe okazy, bez zmian chorobowych, z licznymi pąkami kwiatowymi. Zakupione cyklameny przynosimy do domu, ale zanim trafią na swoje miejsce docelowe, powinny pobyć w chłodniejszym pomieszczeniu. W dalszej uprawie, staramy się zapewnić roślinie jak najbliższe optymalnym warunki do rozwoju.

Z czasem roślina przekwitnie i zacznie zamierać, będzie to znak, że powoli przechodzi w stan spoczynku. Na tym etapie ograniczamy podlewanie, a także zaprzestajemy nawożenia. Jeżeli mamy możliwość doniczkę z bulwą można wynieść na zewnątrz w półcieniste miejsce, w którym bulwa nie będzie narażona na zalanie.

Latem, po przesadzeniu w nowe podłoże, cyklamen perski, znów będzie gotów na rozpoczęcie nowego okresu wegetacyjnego.    

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

Fiołek alpejski - Cyklamen perski

Rozmnażanie

Cyklamen perski rozmnażany jest generatywnie poprzez nasiona, które można nabyć w punktach sprzedaży nasion roślin ozdobnych.  Uzyskanie nasion z własnych roślin wymaga naszej ingerencji, dlatego rzadko jest stosowane.
    
Wysiew nasion najlepiej udaje się w warunkach szklarniowych. Wysiane latem nasiona, kiełkują w ciemności, po około miesiącu przy zapewnieniu temperatury na poziomie około 15°C. Po ukazaniu się siewek przenosimy rośliny do widnego pomieszczenia, pamiętać o tym, że będą wymagać pikowania. Siewki nie mogą być narażane na bezpośrednie nasłonecznienie.

Innym sposobem jest rozmnażanie wegetatywne poprzez podział bulwy. Bulwę dzielimy na fragmenty, zawierające tzw. „oczko”. Powstałe rany należy zabezpieczyć, a fragmenty bulwy posadzić w przepuszczalnym podłożu.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Maya, Tytuł:

    To raczej pytanie, nie komentarz. Mam dwa fiolki alpejskie. Kupilam je w polowie października i wlasciwie do tej pory kwitna mi! Postawilam je na parapecie - przy uchylonym oknie (przez cala zime) nie wiedzac o tym, ze one lubia chlod. Chodzi mi jednak o cos innego. Moje fiołeczki oprócz kwiatow wypuscily jakies "kulki", które się powiekszaja w miare upływu czasu. Podejrzewam, ze to może nasiona się tam wyksztalca ale przecież usuwałam skrupulatnie zwiedniete kwiaty....Nie mam pojęcia co to jest - tam wyżej w artkule było napisane, ze trzeba byłoby im jakos pomoc (jeśli chcemy uzyskac sadzonki z nasion) Problem w tym, ze jestem totalnie "zielona" jeśli chodzi o uprawe jakichkolwiek kwiatow. Mieszkam w stanie (USA) gdzie zimy sa mrozne a lata upalne - do bolu! Czy ktoś może mi pomoc?

  2. Dodał: Dario, Tytuł: cyklamen perski

    dlaczego nazwa poprawna dla opisywanego kwiatka jest w nawiasie? za to mylna nazwa jest podana jako nazwa właściwa. jest to oczywisty błąd bo cyklamen i fiołek to dwa różne kwiaty różniące się właściwie wszystkim. należą przede wszystkim do innych rodzin (cyklamen do pierwiosnkowatych a fiołek do fiołkowatych) i ich pielęgnacja wygląd jest całkiem inne. proponuję dokonać właściwych korekt na stronie by nie wprowadzać ludzi w błąd

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie