Figa pospolita - uprawa w gruncie i doniczce

Figa pospolita - uprawa w gruncie i doniczce

Skomentuj artykuł

Figa pospolita, a właściwie figowiec pospolity (Ficus carica) należy do rodziny morwowatych. Pochodzi z obszarów śródziemnomorskich oraz z Zachodniej Azji, gdzie była powszechnie uprawiana już setki lat temu. Prawdopodobnie była jedną z pierwszych roślin użytkowych udomowionych przez człowieka. Figa jest uprawiana na całym świecie w strefie klimatu ciepłego. W Polsce jak większość roślin należących do tego rodzaju jest sadzona głównie w doniczkach Może być uprawiana w gruncie, jednak wymaga okrywania na zimę. Ceniona jest za swoje smaczne owoce, które możemy spożywać w stanie świeżym, nadają się też do suszenia i na przetwory. Sadzona w donicach stosowana jest również jako domowe egzotyczne drzewko owocowe oraz do dekoracji balkonów, tarasów i ogrodów.

Charakterystyka

Figa pospolita to ciepłolubny krzew lub niewielkie drzewo dorastające do 10 m wysokości. Duże, klapowane liście rosnące na długich ogonkach tworzą rozłożystą, luźną koronę. W ciepłym klimacie liście pozostają na roślinie przez cały rok, w chłodnym opadają na zimę. Wiosną lub latem w kątach liści wyrastają drobne, niepozorne kwiaty zebrane w kwiatostan zamknięty, z którego rozwija się owoc pozorny nazywany figą. Owoce o długości do 10 cm kształtem przypominają gruszkę. Dojrzałe figi mają barwę zieloną, purpurową lub fioletową, dojrzewają od sierpnia do zimy. W ich wnętrzu znajdują się orzeszki, które są właściwymi owocami. Wyróżniamy trzy rodzaje fig, różniące się między sobą sposobem zawiązywania owoców. Figi dalmatyńskie wytwarzają tyko kwiaty żeńskie, owoce zawiązują się bez zapylenia i nie mają nasion. Rośliny tego typu są najczęściej sadzone w polskich ogrodach oraz uprawiane w doniczkach. Figi smyrneńskie, czyli rośliny, które tworzą tylko kwiaty żeńskie, w warunkach naturalnych zapylane są przez błonkówki. Owady te wylęgają się w kwiatostanach fig złożonych z kwiatów męskich i żeńskich tzw. kozich fig. Owoce te są niejadalne, stanowią jedyne źródło pyłku do zapylania fig jadalnych.

Właściwości i zastosowanie

Owoce figowca mają wysoką wartość energetyczną, zawierają duże ilości cukrów, pektyny, prowitaminę A, a także witaminy C, B1, B2, B6, PP oraz sole mineralne m. in. duże ilości wapnia, fosforu, potasu, manganu oraz żelaza. Kora figi bogata jest w glikozydy, saponiny, furanokumaryny. Roślina wytwarza sok lateksowy, w którego skład wchodzi kauczuk, żywice i gumy. W liściach znajdują się m.in.: furanokumaryny, kwasy organiczne, rutyna i witamina C.

Figa pospolita

Figa pospolita

Świeże dojrzałe figi mają słodki i lekko mdły smak. Nie nadają się do długiego przechowywania, dlatego często są wykorzystywane na przetwory. Przyrządza się z nich dżemy, kompoty a także syropy i wino, wykorzystywane są również w wyrobach cukierniczych. Suszone owoce są bardzo łatwe do przechowywania, nadają się do spożycia nawet po roku przechowywania.

Figa pospolita

Figa pospolita


Cała roślina od wieków ceniona jest za właściwości lecznicze. Sok z owoców figowca ma działanie wzmacniające na serce i naczynia wieńcowe, wykorzystywany jest przy leczeniu anemii. Na uporczywy kaszel i bóle gardła stosuje się owoce gotowane na mleku. Nalewka na bazie liści skutecznie łagodzi kaszel i duszności w astmie, jak również obniża gorączkę. Odwar z młodych listków pity na czczo zabija glisty. Odwar z liści suszonych stosuje się przy przeziębieniach i kaszlu. Sok lateksowy przyspiesza gojenie się ran, zaś nasiona mają łagodne działanie przeczyszczające.

Figa pospolita

Figa pospolita

Uprawa w gruncie

W naszym klimacie figę pospolitą można uprawiać w gruncie. Najlepiej sadzić ją w cieplejszych częściach kraju, głównie w Polsce zachodniej i środkowej. Wybierając miejsce do sadzenia fig wybieramy stanowisko osłonięte od wiatru i nasłonecznione. Dobrze rośnie na glebach ciężkich, gliniastych, najlepiej o odczynie zasadowym. Przed sadzeniem dobrze jest zastosować kredę lub wapno magnezowe i dobrze wymieszać z ziemią. W naszych warunkach klimatycznych figa gubi liście na zimę. Trzeba ją zabezpieczyć przed zimą, gdyż nie jest odporna na mróz. Rośliny musimy okrywać szczególnie przez kilka pierwszych lat od posadzenia do gruntu. Za pomocą słomy, kory lub specjalnej włókniny osłaniamy zarówno nagie pędy jak i bryłę korzeniową. Na wiosnę figę przycinamy i usuwamy przemarznięte pędy. Gdy okaże się, że wszystkie pędy przemarzły, wycinamy je bardzo nisko przy ziemi. Roślinę podlewamy i dokarmiamy nawozem, powinna wtedy wypuścić nowe pędy z odrostów korzeniowych. Uprawa figi w gruncie w naszym klimacie nie jest łatwa, co prawda kwitnie co roku, jednak owoce dojrzewają jedynie podczas sprzyjającego lata, gdy jest bardzo ciepło i słonecznie.

Figa pospolita

Figa pospolita

Uprawa w doniczce

W Polsce figa jest często uprawiana jako roślina doniczkowa, którą latem wystawiamy na balkon lub do ogrodu. Figa uprawiana w doniczce ma przeważnie pokrój krzewu. Charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem, dlatego powinno się ją regularnie przycinać i dość często przesadzać. Pielęgnuje się ją podobnie jak inne rośliny doniczkowe, wymaga regularnego podlewania, lecz należy uważać by jej nie przelać. Od wiosny do jesieni rośliny dobrze jest co 3 tygodnie podlewać wieloskładnikowym nawozem do roślin doniczkowych. Przy odpowiedniej pielęgnacji i dostatecznej ilości słońca możemy doczekać się owoców. Na zimę roślinę umieszczamy w widnym, ale chłodnym pomieszczeniu i znacznie ograniczamy podlewanie. Roślina przejdzie w stan spoczynku zimowego i zgubi liście. Wczesną wiosną przenosimy ją z powrotem w ciepłe i dobrze oświetlone miejsce i regularnie podlewamy. Gdy pojawią się pierwsze liście rozpoczynamy nawożenie. Latem figi możemy stawiać w słonecznym miejscu na balkonie, tarasie lub w ogrodzie.

Rozmnażanie

Figowiec pospolity tworzy dużo odrostów korzeniowych. Na wiosnę pobieramy zdrowe, okazałe odrosty i sadzimy w doniczkach lub od razu na miejsce stałe. Okazy uprawiane w domu rozmnażamy wiosną i latem z sadzonek zielnych i zdrewniałych oraz przez odkłady powietrzne. Odcinamy wierzchołki pędów lub kilkucentymetrowe fragmenty pędów z pąkiem liściowym i umieszczamy do ukorzenienia w pojemniku wypełnionym substratem torfowym. Uzyskana w ten sposób nowa roślina zaczyna owocować w czwartym roku od rozmnożenia.

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie