Fasolka szparagowa - uprawa, odmiany i właściwości

Fasolka szparagowa - uprawa, odmiany i właściwości

3 komentarzy

Fasolka szparagowa lub inaczej zwyczajna, należy do warzyw bardzo chętnie uprawianych na naszych działkach. Jest bowiem nie tylko wyjątkowo smaczna, ale również stosunkowo łatwa w uprawie. Poza tym może być doskonałym poplonem po warzywach wcześnie schodzących z pola. Należy tylko pamiętać, aby nie uprawiać jej po innych roślinach z grupy strączkowych (bobowatych), gdyż ze względu na wspólne choroby i szkodniki, istnieje zwiększone ryzyko skażenia uprawy.

Wartości odżywcze

Fasola szparagowa jest jednym z wartościowszych warzyw, jakie możemy uwzględnić w naszej codziennej diecie. Posiada dużo cennego białka (ok. 23%), niewiele mniej błonnika (ok. 15%), a także witaminy z grupy B i sole mineralne (fosfor, magnez, potas, wapń). Jednocześnie jest to znakomite warzywo dla osób pragnących zrzucić nieco kilogramów, gdyż ma niewielką wartość energetyczną (42kcl/100g.). Spożywania fasoli szparagowej poleca się również osobom z nadkwaśnością żołądka, gdyż posiada ona właściwości zasadotwórcze, a więc i odkwaszające. Jest też bardzo dobrym warzywem w diecie osób walczących z nadmiernym stężeniem we krwi złego cholesterolu.



Wymagania uprawowe

Temperatura, woda i siew:

Uprawa fasoli szparagowej nie jest trudna, ale trzeba pamiętać o jej szczególnych wymaganiach. Przede wszystkim jest to warzywo bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Dobrze rośnie więc na stanowiskach ciepłych i słonecznych oraz na łatwo nagrzewających się podłożach. Z tego samego powodu nie można jej wysiewać ani wysadzać do gruntu wcześniej, niż po przejściu wiosennych przymrozków czyli po 15.V. Jeśli chcemy fasolkę zbierać na początku lata, warto przygotować rozsadę. Nasiona możemy wysiewać do skrzynek pod koniec III lub w IV i przetrzymywać w pomieszczeniach stosunkowo ciepłych (najlepiej 15-18°C) oraz bardzo widnych. Do tego celu dobry będzie ogrzewany inspekt lub szklarnia, a w ostateczności południowe okno (należy chronić siewki przed ostrym słońcem). Kiedy siewki osiągną wysokość ok. 10 cm., można je już wysadzać na miejsce stałe (oczywiście po 15.V). Nieco prostsza wydaje się uprawa fasoli szparagowej na poplon, gdyż można ją wysiewać w czerwcu wprost do gruntu. Jednak wtedy pojawia się inne zagrożenie – niedobór wody. Jest to bowiem kolejny czynnik bardzo istotny w uprawie tego warzywa.

Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa

Jeśli wiosna jest zbyt sucha, nasiona mogą mieć spore kłopoty z kiełkowaniem, a następnie z zawiązywaniem nasion. Dlatego też w tym okresie niezwykle istotne staje się kontrolowanie pogody i w razie potrzeby nawadnianie uprawy. Fasolkę wysianą w czerwcu możemy zbierać najwcześniej po 2 miesiącach, a odmiany o dłuższym okresie wegetacji po ok. 2,5 - 3 miesiącach. Fasolki nie powinniśmy wysiewać do gruntu później niż w czerwcu, gdyż nie zdążymy zebrać strąków przed nastaniem jesiennych chłodów.

Podczas wysadzania lub siewu fasoli do gruntu, należy mieć na uwadze jej siłę wzrostu. Gęściej rozmieszcza się rośliny karłowe (rośliny w rzędzie co 20-40 cm., rzędy co 30 – 50 cm.), rzadziej natomiast odmiany tyczne (rośliny w rzędzie co 50-60 cm., rzędy co 60 - 100 cm.).

Stanowisko:

Ostatnim warunkiem powodzenia uprawy jest światło. Fasola zwyczajna jest niezwykle wrażliwa na jego niedobór, dlatego uda się jedynie na stanowiskach dostatecznie widnych i słonecznych. W cieniu nie mamy co liczyć na dobre zbiory i na to, ze nasze rośliny będą zdrowe i dorodne. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie podłoże. Powinno być ono żyzne, próchnicze, dostatecznie wilgotne (ale nie mokre) i stosunkowo lekkie. Nie może być jednak zbyt lekkie, ani też zbyt ciężkie, gdyż będzie to wpływało negatywnie na wzrost i rozwój warzyw. Najlepszy odczyn gleby pod uprawę fasoli to pH obojętne lub lekko kwaśne (nie mniej niż 5,5).

Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa - zielona

Nawożenie i pielęgnacja:

Jeśli planujemy zasilanie roślin, zdecydujmy się raczej na nawozy organiczne (np. kompost lub obornik przed siewem), niż mieszanki sztuczne, gdyż fasola dość łatwo gromadzi w strączkach związki azotowe. Z dodatkiem azotu należy uważać tym bardziej, że brodawki na korzeniach fasoli wchodzą w symbiozę z bakteriami wiążącymi azot z powietrza, a więc bardzo łatwo jest przedawkować ten związek. Za to podłoże po uprawie fasoli (szczególnie jeśli pozostawimy w nim korzenie), jest bogate w azot i nadaje się do uprawy roślin szczególnie wymagających tego składnika.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie fasoli jest odchwaszczanie roślin i spulchnianie gleby. Zaskorupianie podłoża wpływa bowiem bardzo negatywnie na wzrost i rozwój tego warzywa.

Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Maciej, Tytuł: Białko i błonnik

    Witam, Fasolka szparagowa posiada ok. 2% białka i podobnie błonnika. W tekście jest błąd. Pozdrawiam

  2. Dodał: Euzebiusz, Tytuł: Uprawa fasoli

    Super stronka. Tylko nie ma kraju pochodzenia, ale ogólnie jest OK

  3. Dodał: Zuzia, Tytuł: fasola tyczna

    Najlepsza fasola tyczna to Blauhilde,bardzo smaczna

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: