Echinokaktus Grusona - Echinocactus grusonii

Echinokaktus Grusona - Echinocactus grusonii

Skomentuj artykuł

Echinokaktus Grusona
Echinocactus grusonii

Inne nazwy

Fotel teściowej”,
Złota kula

Opis

Jego łacińska nazwa pochodzi od słowa echinus oznaczającego jeża, co doskonale oddaje wygląd gatunków z tego rodzaju, bogato obsypanych cierniami. Nazwany został na cześć Hermana Grusona, niemieckiego wynalazcy i przedsiębiorcy.

Pochodzi z Meksyku, gdzie rośnie od San Luis Patosi po Hildago oraz z południowych stanów USA: Teksasu i Nowego Meksyku. Jest jednym z najpopularniejszych gatunków spotykanych w uprawie.

Echinokaktus Grusona jest kulistym kaktusem o średnicy korpusu dochodzącej nawet do 100 cm. Rekordowy okaz z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew (Anglia) miał średnicę 3 m i ważył 2 tony. W starszym wieku jego forma nieco się wydłuża przyjmując kształt beczki. Z uwagi na osiągane rozmiary i złote, szydlaste ciernie silnie przykuwa wzrok. W odróżnieniu od wielu domowych kwiatów, echinokaktus Grusona z czasem nabiera jeszcze piękniejszego i dostojnego wyglądu.

Wygląd

Pęd ma intensywny, jasnozielony kolor i podzielony jest ponad trzydziestoma wysokimi, ostrymi żebrami. Każde zwieńczone jest szeregiem gęsto występujących areoli. Ciernie przybierają kolor złocistożółty. Z każdej areoli wyrasta po 8-10 cierni bocznych do 3 cm długości i 4 środkowe, pięciocentymetrowe, ułożone na krzyż. U młodych osobników żeber jest niewiele – przybywa ich wraz z wiekiem rośliny



Kwitnienie:

Dojrzałe, dorodne egzemplarze kwitną przez całe lato. Licznie rozwijające się kwiaty są jasnożółte, do 5 cm średnicy, tworzą wianuszek dookoła wełnistego wierzchołka rośliny i otoczone są brązowymi włoskami. Otwierają się w dzień, w pełnym słońcu. Nie są jednak zbyt efektowne z uwagi na rozmiar rośliny; zwykle giną wśród gęstych cierni. Roślina zakwita po osiągnięciu około 50 cm średnicy, co zajmuje zwykle około 20 lat uprawy.

Echinokaktus Grusona

Echinokaktus Grusona

Owoce i nasiona

Kwitnąca roślina każdego sezonu wytwarza setki drobnych nasion, ponieważ kwiaty są samopylne. Owoce jajowate, pękające u dołu. W uprawie zakwita niestety rzadko.

Rozmnażanie:

Rozmnaża się przez wysiew nasion. Kiełkowanie trwa zwykle 2-6 tygodni. Wyrośnięte echinokaktusy mogą także wydawać odrosty.

Echinokaktus Grusona

Echinokaktus Grusona

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: