Dzika róża - Rosa canina

Dzika róża - Rosa canina

4 komentarzy

Ogrody zdominowane zostały przez róże szlachetne- wielkokwiatowe, rabatowe oraz pnące. Bogactwo odmianowe tych roślin zadziwia. Mało kto wie, że jako podkładkę dla tych szlachetnych piękności, często stosuje się bardzo wytrzymałą dziką różę. Dawniej stanowiła częsty element polskiego krajobrazu, ogrodów  wiejskich. Cenna ze względu na wartościowe owoce, choć dla wielu, znacząca jest także dekoracyjność krzewu.

Róża dzika zaliczana jest do roślin różowatych Rosaceae, obejmujących setki gatunków krzewów, charakteryzujących się pięknymi kwiatostanami. Róża dzika należy do krzewów rzadziej  spotykanych w ogrodach. Częściej możemy ją spotkać przy drogach jako element krajobrazu. Stanowi istotne nasadzenia z punktu widzenia m.in. niewielkich zwierząt, dla których stanowi bezpieczne schronienie, a w okresie jesiennym także pokarm.

Czy wiesz że …

Dzika roża określana jest także jako szypszyna bądź pisa róża. 

Naturalne stanowiska dzikiej róży występują w Europie, Afryce Północnej oraz Azji. W Polsce należy do gatunków pospolitych, tak więc chcąc ujrzeć dziką różę należy udać się na spacer po polnych drogach. Można ją spotkać w zaroślach, w pobliżu lasów, w  zadrzewieniach śródpolnych.

Budowa    

Dzika róża charakteryzuje się rozłożystym pokrojem. Tworzy zwarty krzew o łukowato wygiętych, zielonych pędach, osiągając do około 2- 3 m wysokości. Na pędach silne, hakowate kolce. Liście złożone, składają się zazwyczaj z pięciu jajowato- eliptycznych listków (czasami  siedmiu bądź dziewięciu listków), delikatnie piłkowanych. W czerwcu ukazują się pojedyncze, różowawe kwiaty, delikatnie pachnące. Po przekwitnięciu,  ukazują się purpurowo-czerwone owoce do 3 cm długości, zawierające nasiona. Owoce dojrzewają w okresie jesiennym.

Stanowisko

Rosa canina nie jest wymagająca, doskonale sobie radzi w naszym klimacie, jest w pełni mrozoodporna, zadowoli się przeciętnym podłożem. Preferuje stanowiska słoneczne, podłoże umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, w razie potrzeby wzbogacone kompostem.
     

Dzika róża

Dzika róża

Zasady uprawy

Chcąc uprawić dziką różę należy przeznaczyć jej sporo miejsca, gdyż mocno  się rozrasta. Nie przesadzajmy z zasobnością podłoża, ale dodatek kompostu dobrze wpłynie na kondycję dzikiej róży. Preferuje stanowiska słoneczne, ale radzi sobie także na stanowisku półcienistym.

Chcąc rozmnożyć dzika różę, można to zrobić generatywnie poprzez nasiona bądź wegetatywne poprzez odrosty korzeniowe, sadzonki czy też podział. Przy rozmnażaniu generatywnym, nasiona możemy wysiać jesienią, wówczas młode siewki uzyskamy wiosną około maja. Z pewnością przy rozmnażaniu wegetatywnym najprostszym sposobem będzie mało problematyczny podział krzewu.

Cięcie krzewu najlepiej przeprowadzić wiosną, kiedy dokładnie widać w jakim stanie jest roślina. Wówczas najlepiej widoczne są wszelkie uszkodzenia, ewentualnie przemarznięcia. Co kilka lat warto przeprowadzić cięcie odmładzające.
   

Dzika róża

Dzika róża

Problemy w uprawie

Dzika róża jest w pełni wytrzymała na mrozy, mało kłopotliwa, wymaga jedynie większej przestrzeni.

Dzika róża jako roślina dekoracyjna

Ze względu na dekoracyjność kwiatów oraz owoców, krzew może być uprawiany w ogrodach, ale dużych, ponieważ dzika róża bardzo się rozrasta. Około czerwca krzew zdobią kwiaty, a jesienią dekoracyjne owoce, które stanowią pożywienie dla wielu zwierząt. Dzika róża sprowadzi do ogrodu liczne ptactwo oraz inne drobne zwierzęta, które znajdą schronienie w gąszczu pędów rośliny.

Ogrody w stylu wiejskim są tym miejscem, w którym dzika róża sprawdzi się m.in. w formie luźnego żywopłotu. 

Parki, pobocza, otwarty krajobraz to kolejne miejsca, gdzie warto podziwiać piękno rustykalnej dzikiej róży. Tej rośliny nie powinno zabraknąć w otaczającym nas krajobrazie.

Poza tym dzika róża doskonale sprawdza się jako podkładka dla szlachetnych jej kuzynek.

Dzika róża

Dzika róża

Dzika róża jako roślina lecznicza

Surowcem leczniczym dzikiej róży są owoce, zbierane na przełomie lata i jesieni.

Skład chemiczny owoców

Owoce dzikiej róży to bogactwo witaminy C, której zawiera więcej niż czarna porzeczka.

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: basia, Tytuł:

    Zdjecia definitywnie przedstawiaja Rosa Rugosa. Nie da sie tez pomylic jej z Canina, jak pisze Debra.

  2. Dodał: emem, Tytuł: rugosa i canina są inne

    ależ nie. rugosa jest całkiem inna-canina jest na ostatnim zdj.! rugosa jest inwazyjna, to obcy gat., zaś canina to polski gatunek - ten winien być preferowany, moim zd. jest też ładniejszy (canina).

  3. Dodał: Dorota, Tytuł: uwaga błąd

    pierwsze trzy zdjęcia nie przedstawiają róży dzikiej (Rosa canina L.) a różę pomarszczoną (Rosa rugosa Thunb.). Strona ta wprowadza odwiedzających ją w błąd!

  4. Dodał: Debra, Tytuł: Rosa rugosa

    Róża pomarszczona, Rosa rugosa ze zdjęć wygląda tak samo jak canina. Jaka jest różnica? Czy jest to może odmiana dzikiej róży? Pozdrawiam, Debra

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Róże

Koniecznie zobacz: