Dżem z czarnych porzeczek

Dżem z czarnych porzeczek

Skomentuj artykuł

II

Kiedy natomiast lubimy, by dżem zawierał także całe owoce, pracę musimy wykonać etapowo. Dzielimy partię owoców na trzy części, z których jedną rozgniatamy i delikatnie gotujemy, do chwili wydzielenia się soku. Następnie zbieramy pianę i dodajemy cukier, ponownie zagotowując uzyskany płyn. Całość możemy przetrzeć przez sito (nie jest to konieczne). Do tak przygotowanego syropu, dorzucamy pozostałe owoce i wszystko razem zagotowujemy.

III

Jeśli owoce nie są wystarczająco soczyste, do przygotowywania dżemu można użyć wody. Zalecane proporcje to ok. 0,5 - 1 szkl. wody na 1 kg. owoców. Z cukru i wody gotujemy syrop, do którego następnie wkładamy owoce i całość gotujemy dalej, do uzyskania wymaganej konsystencji. Jest to wersja mniej gęsta, z której po otwarciu słoików można jeszcze dodatkowo uzyskać nieco soku.

Dżem z czarnych porzeczek

Dżem z czarnych porzeczek

Dżem gotujemy do czasu, aż osiągnie wymaganą konsystencję (wylany na spodek, nie rozpływa się na boki). W trakcie gotowania, należy często mieszać owoce, aby nie przywarły do dna i się nie przypaliły. Proces gotowania można powtarzać 2-3 krotnie, z przerwami na ostygniecie płynu. Po zagotowaniu, gorący dżem umieszczamy w czystych i suchych słoikach i szczelnie zakręcamy.



Przykładowe proporcje

W zależności od tego, czy wolimy przetwory bardziej lub mniej słodkie, dodatek cukru można dostosować do własnych upodobań. Niemniej trzeba pamiętać, że jeśli użyjemy cukru za mało, dżem może okazać się ostatecznie zbyt kwaśny, aby można było go zjeść ze smakiem. Przepisów na dżem z czarnych porzeczek jest dosyć dużo, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.

Przykładowe proporcje owoców i cukru, mogą być następujące:

1 kg. owoców
500 – 800 dkg. cukru ( w zależności od upodobań)
+ ewentualnie 0,5 – 1 szkl. wody

Dżem można spróbować wykonać bez dodatku cukru, zastępując go zagęszczonymi sokami za słodkich owoców, ale uda się to tylko przy wyjątkowo słodkich i dojrzałych porzeczkach. Poza tym uzyskana konsystencja może być zbyt płynna i będzie wymagać dodatku substancji żelujących.
Warto więc wykonać najpierw niewielką partię próbną, gdyż może się okazać, że gotowy dżem będzie jednak zbyt kwaśny i niedostatecznie gęsty.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Przetwory z owoców i warzyw” Andrzej Mering W-wa 1956 r.
2.    „Przetwory w gospodarstwie domowym” inż. Kazimiera Pyszkowska” W-wa 1992 r.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: