Drzewa ozdobne dla początkujących

Drzewa ozdobne dla początkujących

Skomentuj artykuł

Uprawiając ogród, pragniemy w nim posiadać piękne rośliny ozdobne, dlatego często wybieramy dekoracyjne byliny bądź wspaniale kwitnące rośliny jednoroczne. Przy tej okazji często pomijamy drzewa ozdobne, kierując się przekonaniem, że wymagają wiele pracy i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie posiadając odpowiednio dużego doświadczenia, boimy się sadzić je w ogrodzie, bo nie bardzo wiemy, jak się nimi zająć. Mimo iż pozornie zadanie wydaje się trudne, wcale takie być nie musi, o ile wybierzemy właściwe gatunki i odmiany roślin.

Kryteria wyboru:

Rozmiar

Przy wyborze drzewa ozdobnego do naszego ogrodu, warto mieć na uwadze kilka istotnych spraw. Drzewko na które się zdecydujemy, musi rozmiarem pasować do miejsca, jakie dla niego zaplanowaliśmy. Nie powinniśmy sadzić silnie rosnących, dużych drzew w niewielkich ogrodach, gdyż z czasem zaczną sprawiać nam spore kłopoty. Kiedy urosną zbyt duże, będą pobierać z gleby sporo składników pokarmowych, których może wtedy nie wystarczyć dla innych roślin. Ich nadmiernie rozrośnięta korona, może nie tylko zacienić sporą część działki (co nie zawsze jest wskazane), ale również stwarzać zagrożenie pękającymi na wietrze konarami i gałęziami (np. wielkie, malownicze i nieco niebezpieczne wierzby białe tzw. płaczące). W sklepach i szkółkach ogrodniczych, drzewka ozdobne zawsze mają podaną docelową wysokość oraz siłę wzrostu, więc dobranie egzemplarza odpowiednich rozmiarów, nie powinno stanowić problemu.

Wymagania

Kolejnym ważnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, to warunki jakie panują w naszym ogrodzie. Niektóre drzewa mają bowiem bardzo ściśle określone wymagania (dotyczące wilgotności, nasłonecznienia oraz gleby) i posadzone na nieodpowiednim stanowisku mogą chorować, a nawet obumrzeć. Z tego względu wybierajmy rośliny, których tolerancja na warunki środowiskowe jest stosunkowo duża. Przy tej okazji warto też zwrócić uwagę na mrozoodporność drzewka i jego podatność na choroby. Jeśli mieszkamy w chłodniejszych rejonach kraju, wrażliwe gatunki mogą nie przetrwać mroźnej zimy. Podobne kłopoty spotkają nas, jeśli wybierzemy drzewko podatne na choroby i szkodniki (np. piękny wiąz holenderski). Taka roślina będzie wymagała częstej ochrony chemicznej, a pozostawiona bez opieki, może nie przetrwać w ogrodzie zbyt długo.

Brzoza brodawkowa - pokrój
Brzoza brodawkowa - pokrój

Inne czynniki

Wybierajmy też drzewka które albo w ogóle nie wymagają cięcia albo stosunkowo dobrze poradzą sobie z naprawianiem błędów po źle wykonanym zabiegu (łatwa regeneracja pędów).

Jeśli zachwyciły nas owoce i właśnie z myślą o nich chcemy uprawiać daną roślinę, zwróćmy uwagę, czy jest jedno czy dwupienna. W drugim przypadku musimy w ogrodzie posadzić co najmniej dwa osobniki różnej płci, aby doczekać się ozdobnych owoców (np. rokitnik).

Jeśli nie mamy zbyt dużego ogrodu, możemy zdecydować się na formy pienne (szczepione na podkładkach), tylko pamiętajmy, aby w pierwszych 2-3 latach uprawy, miejsce szczepienia zabezpieczyć przed zimą, gdyż może przemarzać.

Klon polny - pokrój
Klon polny - pokrój
Mało wymagające i łatwe w uprawie

Wśród ogromnej liczby dostępnych na rynku drzewek ozdobnych, na uwagę zasługują następujące gatunki oraz ich odmiany (niewielkie wymagania i łatwa uprawa):

- Brzoza brodawkowata – to piękne, malownicze i bardzo ozdobne drzewo, które może dorastać nawet do 20 m. wys. Nie wymaga żadnych szczególnych warunków, znosi różne rodzaje gleby i miejskie zanieczyszczenia. Preferuje jednak lżejsze i dość wilgotne gleby oraz stanowiska słoneczne. Nie wszystkie odmiany równie dobrze znoszą cięcie, dlatego zabieg bezpieczniej wykonać latem (wiosną pędy płaczą). Posiada wiele ciekawych odmian np. o niewielkim wzroście i ciekawym pokroju (np. szczepiona odm. o parasolowatej koronie „Youngii” – ok. 1-3 m. wys., w formie naturalnej dorasta do ok. 6 m.) lub pięknym zabarwieniu liści (np. żółta „Golden Cloud” , czerwona „Purpurea”).

Jarząby

Jarząby

- Klony – wiele gatunków tego pięknego drzewa doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach, gdyż na ogół mają one bardzo niewielkie wymagania uprawowe i są dość odporne na miejskie zanieczyszczenia, niskie temperatury oraz choroby (nie wszystkie gatunki). Na uwagę zasługują przede wszystkim: bardzo wytrzymały klon polny, który wprawdzie jest drzewem dość dużym ok. 10-15 m. wys. i niewiele węższym, ale posiada ciekawe, dużo niższe odmiany, które z powodzeniem możemy sadzić nawet w niewielkich ogrodach (np. „Nanum” dorastające do 2-3 m. i posiadające przepięknie żółte liście w okresie jesieni), klon jesionolistny, gatunek nieco niższy (ok. 10 m. wys.), o równie niewielkich wymaganiach co poprzedni, także posiadający mniejsze odmiany, które mogą dodatkowo zachwycać umaszczeniem liści (np. ok. 5 metrowej wysokości, pstrolistny „Flamingo”) oraz niskie odmiany klonu zwyczajnego, który w naturze dorasta nawet do 30 m. wys. (np.” Globsum”, często jako forma szczepiona). Niestety, jeden z najpiękniejszych klonów, klon palmowy oraz jego liczne odmiany, bywa już dużo bardziej wymagający i kapryśny (mało odporny na mróz i suszę), dlatego nie zawsze sprawdzi się w naszych ogrodach.

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa - ałycza

- Jarząby – wiele gatunków bardzo dobrze znosi miejskie zanieczyszczenia i nie ma szczególnych wymagań glebowych, preferuje jednak miejsca stosunkowo słoneczne. Są drzewami średniej wysokości (ok. 8-10 m.), ale odmiany mogą być niższe. Ich podstawowe walory ozdobne, to pierzaste liście, pięknie przebarwiające się jesienią oraz owoce, zebrane w duże baldachogrona. Wśród ciekawszych gatunków znajdują się: jarząb pospolity (np. odm. „Pendula”, „Fastigiata”) i jarząb szwedzki.

- Śliwa wiśniowa – gatunek  o bordowych liściach, dorastający do ok. 5-7 m. wys. Znosi różne warunki środowiskowe w tym suszę, niskie temperatury i zanieczyszczenia miejskie. Posiada kilka ciekawych odmian (np. „Woodii”, „Pissardii”).

- Sumak octowiec – ciekawe, nieduże drzewo (ok. 4-5 m. wys.) o sporych, pierzastych liściach, przepięknie przebarwiających się jesienią na różne odcienie kolorów: żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Dodatkową ozdobą tego gatunku są piękne, duże owocostany w bordowym kolorze. Właściwie nie ma żadnych szczególnych wymagań (znosi różne gleby i stanowiska), ale może dawać uciążliwe odrosty korzeniowe, dlatego warto wkopać wokół drzewa szeroki kołnierz zabezpieczający np. z grubej folii.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Katalog roślin: drzewa, krzewy, byliny” praca zbiorowa, wyd. Agencja Promocji Zieleni  2011r.
2.    „Działkowiec” 11/06 dr T. Bojarczuk ”Pokrojowe formy drzew” str. 14/17
3.    Wikipedia
4.    Związek Szkółkarzy Polskich
5.    Tabaza
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie