Drzewa o zwisających pędach - płaczące drzewa

Drzewa o zwisających pędach - płaczące drzewa

Skomentuj artykuł

Drzewa, które posiadają zwisające pędy, zawsze zwracają na siebie uwagę, ponieważ wyróżniają się w ogrodzie pełnym roślinności. Jest w nich coś niezwykłego, refleksyjnego, być może, dlatego, że od zarania dziejów, drzewa płaczące kojarzą się z zadumą. Warto drzewo o takim właśnie pokroju zaprosić do swojego ogrodu, ponieważ pozwoli to nam codziennie podziwiać te urocze okazy. Drzewa o zwisających pędach z pewnością będą urzekać też naszych gości.

Efektowna ozdoba ogrodu

Drzewa o zwisających pędach dzielą się na te naturalne a także gatunki wyhodowane dzięki ingerencji człowieka. Oba rodzaje odznaczają się niezwykle malowniczym wyglądem i są popularne ze względu na swe walory ozdobne. Dzięki nim ogród staje się nastrojowy i klimatyczny. Niekiedy może to nasuwać skojarzenie ze smutkiem, ale nie ma roślin, które tworzyłyby równie malownicze widoki zarówno w małym jak i dużym ogrodzie, niż te o płaczącym pokroju.

W naszych niedużych ogrodach najchętniej sadzimy odmiany szczepione na pniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można z góry ustalić i zaplanować ich wysokość. Wystarczy jedynie określić miejsce szczepienia płaczącego drzewka z podkładką. Rośliny te muszą być szczepione, ponieważ w innym wypadku nie udałoby się w żaden sposób utworzyć tak charakterystycznej zwisłej formy. W ten sposób ogrodnicy tworzą coraz więcej odmian płaczących, nawet z roślin, które z natury mają wyprostowany pokrój.

 

 Pędy odmian szczepionych na pniu, wyrastające z miejsca szczepienia, zaczynają zwisać, ponieważ są niezwykle wiotkie. Siła grawitacji sprawia, więc, że niejako spływają, tworząc kaskadę. Z takim sposobem tworzenia się drzew płaczących mamy do czynienia w przypadku krzewów, takich jak na przykład morwa czy wierzba. Tak oto możemy wyhodować odmianę zwisłą w sposób sztuczny. Podczas przeprowadzania całego procesu, należy zwrócić uwagę, na ochronę szczepionego drzewka przed grzybami, ponieważ są one niezwykle wrażliwe na infekcje grzybowe.

 

Brzoza brodawkowata - Youngii

Brzoza brodawkowata - Youngii - zdjęcie Arietta

Jeżeli mamy ochotę na posadzenie w ogrodzie drzewka zwisłego z natury, musimy wybierać spośród dzikich gatunków. Ich niektóre pędy są na tyle cienkie i giętkie, że opadają podczas wzrostu. Do takich gatunków zalicza się brzoza brodawkowata. Inne odmiany z kolei, charakteryzują się tym, ze wszystkie ich gałęzie mają naturalną tendencję do zwisania. Dzięki pędom wyrastającym z górnej części korony i rosnącym wzwyż, drzewo takie może osiągnąć nawet 12 metrów wysokości. Przykładem takiego gatunku może być jesion wyniosły.


Drzewa o zwisajacych pędach
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: