Drzewa iglaste

Drzewa iglaste

1 komentarzy

Jedlica to popularna również w naszych lasach daglezja, będąca jednym z najszybciej rosnących drzew iglastych. Posiada wiele cech zarówno jodły jak i świerku. Najpopularniejszy jej gatunek to daglezja zielona, która najlepiej rośnie na glebach głębokich, umiarkowanie kwaśnych. Preferuje stanowiska zacienione. W młodym wieku podatna na przemarzanie, z czasem staje się całkowicie odporną. Z ogrodowych odmian warto wymienić odm. Fastigiata.
   

Sosny stanowią najliczniejszą reprezentację gatunkową drzew iglastych liczącą kilkadziesiąt gatunków. Mają małe wymagania glebowe, najważniejsze, aby zapewnić im słoneczne stanowisko. Bardzo dobrze znoszą suszę. Najbardziej znane gatunki sosny to: sosna górka, sosna oścista, sosna bośniacka, sosna czarna, sosna wejmutka, sosna pospolita, sosna himalajska.
   

Choina charakteryzuje się zrzucaniem igliwia na okres zimy i obejmuje niewiele gatunków. W Polsce najbardziej powszechna jest choina kanadyjska. Wymaga stanowisk żyznych, zasobnych w wilgoć oraz zacienionych. Posiada wiele odmian ogrodowych z których najbardziej znane to ‘Bennett’, ‘Brandley’, ‘Fastigiata’.
   

Jednymi z najbardziej popularnych drzew iglastych są świerki. W Polsce kojarzone przede wszystkim ze świerkiem pospolitym, który jest nieodłącznym elementem krajobrazu w naszym kraju. Picea należy do rodziny sosnowatych. Charakteryzują się strzelistym pniem i stożkowym pokrojem. Świerki są światłolubne, w takich warunkach igliwie utrzymuje się we wszystkich partiach drzewa. Preferują gleby żyzne, piaszczyste o sporej wilgotności. Znamy około czterdziestu gatunków świerku m.in. wspomniany świerk pospolity, świerk syberyjski, świerk kaukaski, świerk czarny, świerk biały, świerk kłujący, świerk sitkajski, świerk ajański, świerk serbski, świerk Brewera.
   

Modrzew podobnie jak świerk należy do rodziny sosnowatych. Tak jak choina gubi igły na zimę, choć jesienią przebarwia się na słoneczne, bardzo zjawiskowe barwy. Modrzewie charakteryzują się dość szybkim wzrostem. Najbardziej znanym gatunkiem modrzewia jest modrzew europejski i modrzew japoński.
   

Cedr liczący cztery gatunki uprawiany jest przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich. W Polsce spotykany jedynie cedr atlantycki.
   

Ciekawym, bardzo rzadko spotykanym drzewem iglastym w naszym kraju jest pochodząca z Japonii sośnica. W ojczystym kraju osiąga nawet 40 metrów wysokości, a w naszym klimacie do 8 metrów. Wymaga wilgotnego klimatu, żyznej i kwaśnej gleby. 
   

Szydlica jest powszechnym drzewem iglastym występującym w parkach i lasach Japonii. Występuje ona w licznych odmianach i formach ogrodowych. Niestety jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury, więc w warunkach polskich osiąga niewielkie rozmiary i często przemarza.
   

Metasekwoja chińska jest drzewem odkrytym w latach czterdziestych ubiegłego stulecia. W środowisku naturalnym występuje bardzo rzadko, ale za to rozpowszechniła się w ogrodach. Wymaga gleb głębokich, przepuszczalnych oraz żyznych. Wykazuje odporność na mrozy, choć w młodym wieku może przemarzać. Charakteryzuje się szybkim wzrostem oraz gubieniem igieł na zimę.
   

Bardzo ciekawym reprezentantem drzew szpilkowych jest cypryśnik o bardzo miękkich igłach opadających na zimę, bądź półzimozielonych. Znane są jego trzy gatunki z których najpopularniejszy jest cypryśnik błotny. W naszym klimacie osiąga do 30 m i jak sama nazwa wskazuje preferuje gleby wilgotne. Znakomicie się czuje nad brzegami zbiorników wodnych. Ze względu na swoje rozmiary polecany do parków.
   

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Gabriela, Tytuł: Choina

    Gratuluję "kompetencji"! Od kiedy choiny zrzucają igły na zimę?!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: