Drzewa i krzewy na balkon i taras

Drzewa i krzewy na balkon i taras

Skomentuj artykuł

Mieszkając z miejskiej dżungli, każdy z nas miewa chwile, kiedy chciałby uciec na łono przyrody, przez chwilę poczuć się bliżej natury. Rozwiązaniem jest posadzenie kilku drzew na balkonie lub tarasie ogrodowym, które stworzą masz mini las, nasz zielony zakątek. Już kilka małych drzewek może zapewnić nam lepsze samopoczucie, poprawić nam humor oraz pozwolić na szybki i efektywny relaks.

Dla większości z nas kontakt z drzewami lub krzewami uprawianymi w pojemnikach zaczyna się dość przypadkowo. Najczęściej kupując przed bożym narodzeniem świąteczną choinkę, niesieni duchem ekologicznym wybieramy wariant doniczkowy. Mała jodełka, świerk lub sosenka  po świętach ląduje na balkonie lub tarasie, gdzie zaczyna się nasza przygoda z ich uprawą. Jeśli drzewko przetrwa szok termiczny związany z różnicą temperatur pomiędzy mieszkaniem, a balkonem, jest duża szansa, aby choć przez chwile pozostało z nami. Należy jednak pamiętać, iż rośliny iglaste mają palowy system korzeniowy, który nie sprzyja uprawie w pojemnikach. Prędzej czy później nasza choinka będzie musiała trafić do ogrodu, w przeciwnym wypadku zginie. Na szczęście dla miłośników iglaków dostępne są odmiany odpowiednio dostosowane i nadające się do uprawy na balkonie.
 

 

Najbardziej popularne drzewa i krzewy nadające się do uprawy na balkonie i tarasie to azalie, berberysy, irgi, jałowce, tuje, krzewuszki, rododendrony, tawuły, trzmieliny, cyprysy, cyprysiki, brzozy, sosny i świerki.

Planując uprawę drzew i krzewów na balkonie i tarasie warto dokładnie przemyśleć jakie roślin najlepiej będą się u nas czuły i jak im zapewnić najodpowiedniejsze warunki do zdrowego wzrostu. Do uprawy roślin musimy zapewnić im odpowiedni pojemnik. W zależności od wielkości rośliny może być to donica lub skrzynka. Małe drzewa dobrze będą się czuć w kamiennych donicach. Należy jednak uważać, aby szybko rosnące korzenie nie rozsadziły donicy. Do uprawy większych egzemplarzy konieczne jest przygotowanie drewnianych skrzyń lub betonowych pojemników specjalnie dostosowanych do uprawy dużych drzew. Każdy pojemnik powinien posiadać otwory do odpływu nadmiaru wody oraz odpowiedni drenaż. W przypadku uprawy roślin o gęstym i zbitym systemie korzeniowym, warto pomyśleć o systemie nawadniania dolnych partii korzeniowych. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której podlewamy wyłącznie górna cześć bryły korzeniowej. Kolejna kwestią jest dobór odpowiedniego podłoża. Optymalne podłoże powinno być dobrze przepuszczalne i zasobne w substancje odżywcze. Najlepsza jest mieszanka torfu ogrodowego z żyzną gleba oraz piaskiem i żwirem. W uprawie iglaków ziemia powinna posiadać odczyn lekko kwaśny. Warto obsypać rośliny warstwą trocin z korą ogrodową. Warstwa taka zabezpiecza przed nadmiernym parowaniem wody w okresie upałów, użyźnia glebę, lekko ją zakwasza oraz podczas zimowych przymrozków chroni korzenie przed mrozem. W okresie zimowym niezbędne jest zabezpieczenie korzeni przed zimnem, gdyż rośliny uprawiane w pojemnikach narażone są na przemarzanie. Najprostszym sposobem jest ocieplenie całego pojemnika. Drzewa uprawiane na balkonie i tarasie wymagają systematycznego nawożenia. Najlepiej sprawdzają się nawozy długodziałające. W uprawie iglaków zalecane jest stosowanie nawozów specjalnie przygotowanych dla tych roślin. Wczesną wiosną przycinamy pędy naszych roślin. Dzięki temu zabiegowi bardziej rozkrzewią się oraz będą potrzebowały mniej wody w okresie letnim.

 

Drzewa i krzewy na balkon i taras

 

Drzewa i krzewy na balkon i taras

Warto posiadać na balkonie lub tarasie własne drzewo lub pokaźny krzew. Szczególnie atrakcyjnie wypadają rośliny iglaste, które przez cały rok cieszą nas swoim zielonym kolorem. Dodatkowo iglaki są proste w uprawie, łatwo się formują oraz są bardziej odporne na mróz od odmian liściastych. Z grupy roślin liściastych na szczególne polecenie zasługuje brzoza. Roślina ta ma niskie wymagania, szybko rośnie i potrafi dostosować się do każdego miejsca. W dolnej części naszego domowego lasu możemy posadzić typowe rośliny dla runa leśnego – paprocie, wrzosy i wrzośce. Uzupełnieniem drzew i krzewów mogą być również rośliny pnące. Bluszcze, wiciokrzewy czy winobluszcze pięknie wyglądają w kompozycjach z drzewami i są ich naturalnym dopełnieniem.

 

Zapoznaj się z naszą ofertą na sadzonki roślin – KLIKNIJ TUTAJ

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także