Drewno kominkowe- czym palimy w kominku

Drewno kominkowe- czym palimy w kominku

Skomentuj artykuł

Kominek w domu to bardzo popularne i modne rozwiązanie, sprawdzające się zwłaszcza w chłodniejsze dni. Zróżnicowanie oraz jakość wykonania w dużej mierze decydują o dekoracyjności, która potrafi być na bardzo wysokim poziomie i wpisywać się w zróżnicowaną  stylistykę aranżacji wnętrz. Oczywiście należy pamiętać o tym, że kominek powinien być przede wszystkim funkcjonalny, dostosowany do konkretnych pomieszczeń. To doskonałe źródło ciepła, które jest bardzo przydatne, zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym.

Czym palimy w kominku ?
   

W kominku najczęściej pali się drewnem, które nadal jest najpopularniejszym materiałem opałowym. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej osób chwali sobie brykiet do kominków. Ma on wiele zalet, a najważniejszą z nich z pewnością jest atrakcyjna cena.

Drewno
   

Drewno jest najczęściej wybieranym materiałem opałowym do kominka. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ ma ono wiele zalet. Ogrzewanie drewnem kominkowym jest sposobem bardziej ekologicznym i wydajnym. Oczywiście większość zalet jest uzależniona od zastosowanego drewna. Należy pamiętać, że drewno pozyskane z różnych gatunków drzew jest zróżnicowane i nie każde nadaje się  jako opał, zarówno pod względem ekonomicznym jak i funkcjonalnym.


Wybór drewna
   

Przy wyborze drewna pamiętajmy, że do kominków nadaje się przede wszystkim drewno drzew liściastych. Główną wadą drzew iglastych jest wysoka zawartość żywicy, która podczas spalania tryska- strzela zanieczyszczając otoczenie. Jest to znaczący problem, zwłaszcza przy kominkach typu otwartego. Poza tym podczas spalania wytwarza się sporo sadzy, która osadza się zarówno w kominku jak i kominie.


Podstawowe kryteria przy wyborze drewna drzew liściastych

• Twardość to podstawowe kryterium, które powinno być brane pod uwagę przy zakupie drewna na opał.     Drewno twarde pozyskiwane jest przede wszystkim z takich gatunków jak:

- dąb
- buk
- grab
- jesion

Drewno twarde, jest ekonomiczniejsze, ponieważ dłużej  spala się oraz dostarcza więcej ciepła.

Wybrane gatunki drzew zróżnicowane pod względem wartości opałowej wyrażonej w [GJ/m3]

Wartość opałowa drewna

Źródło: Kominki część IV, „Kominiarz Polski- Kwartalnik Korporacji Kominowej Polski On- Line” nr 3/2002 (lipiec- wrzesień);

 

Z powyższych danych wynika, że gatunki drzew są bardzo zróżnicowane pod względem swojej kaloryczności i przykładowo spalając metr przestrzenny grabu uzyskamy niemalże dwa razy więcej ciepła aniżeli w przypadku drewna z topoli.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: