Domowe sposoby na komary

Domowe sposoby na komary

Skomentuj artykuł

Uciążliwe towarzystwo

Większości z nas lato kojarzy się z piękną pogodą, relaksem i wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Ciepłe, letnie popołudnia sprzyjają ogrodowym przyjęciom i spotkaniom przy grillu, na których można się odprężyć i zapomnieć o codziennych obowiązkach. Niestety, każdego roku te przyjemne chwile psują nam dokuczliwe komary, które również z wielką ochotą uczestniczą w podobnych spotkaniach. Wprawdzie ich ukąszenia w naszym klimacie nie grożą zwykle tak poważnymi konsekwencjami jak w przypadku egzotycznych moskitów, ale i tak są bardzo nieprzyjemne, bolesne i nierzadko wywołują reakcje alergiczne. Trudno się więc dziwić, że niestrudzenie poszukujemy skutecznych sposobów na wyeliminowanie tych uciążliwych i niechcianych gości z naszego otoczenia. Wprawdzie nie mamy zbyt dużego wpływu na ogólną liczebność komarów rozmnażających się w okolicy, ale możemy spróbować pozbyć się ich z naszego bezpośredniego sąsiedztwa na kilka różnych sposobów.

Profilaktyka

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę, czy w naszym ogrodzie nie znajdują się odkryte zbiorniki ze stojącą wodą, gdyż to właśnie w takich miejscach komary rozmnażają się najchętniej. Jeśli posiadamy beczki na deszczówkę, pamiętajmy o ich przykrywaniu np. gęstą siatką, kontrolujmy też poidełka dla ptaków lub innych zwierząt, systematycznie wymieniając w nich wodę. Oczka wodne wyposażmy w napowietrzacze lub kaskady, które będą powodowały stały ruch wody lub umięśmy w nich ryby, żywiące się larwami komarów. Postarajmy się również usuwać wodę, która niepotrzebnie zalega w różnych ogrodowych pojemnikach np. wiadrach. Likwidujmy też wszystkie zastoiska wody i kałuże, jakie utworzą się po ulewnym deszczu. W ten sposób znacznie zmniejszymy ilość komarów mieszkających w naszym ogrodzie, ale nie pozbędziemy się ich zupełnie, dlatego latem będziemy pewnie zmuszeni korzystać z dodatkowych sposobów ochrony przed tymi uciążliwymi owadami.


Sprawdzone pewniaki

Jedną ze skuteczniejszych metod walki z komarami jest moskitiera. Wykonana z gęstej, ażurowej siateczki, nie przepuści owadów, dlatego pod jej osłoną będziemy mogli w spokoju korzystać z letniego wypoczynku na tarasie lub w altanie. W centrach ogrodniczych można nawet spotkać gotowe konstrukcje altan lub huśtawek ogrodowych, fabrycznie wyposażone w wygodne moskitiery. Siatki są bardzo skuteczne, ale niestety, nie mają zastosowania na otwartym terenie, dlatego w takiej sytuacji musimy skorzystać z innych metod walki z tym małym, ale uciążliwym wrogiem.

Domowe sposoby na komary

Domowe sposoby na komary

Dobrym sposobem na odstraszanie komarów jest zastosowanie  preparatu zawierającego w swoim składzie związek o nazwie DEET. Środki te działają długo i skutecznie, ale nie są obojętne dla naszego zdrowia. Jeśli więc zdecydujemy się z nich skorzystać, musimy koniecznie zmyć je ze skóry przed pójściem spać oraz unikać aplikowania ich dzieciom.

Dość skuteczne w odstraszaniu komarów okazują się również spirale zapachowe. Po zapaleniu stopniowo uwalniają aromatyczny dym, od którego owady trzymają się z daleka. Niestety, również i one nie są zupełnie obojętne dla naszego zdrowia, gdyż u osób wrażliwych opary wydobywające się ze spirali mogą wywołać reakcje alergiczne.

Najbardziej dla nas bezpieczne i stosunkowo skuteczne są natomiast lampy owadobójcze. Posiadają źródło światła, przyciągające owady i elektryczną siateczkę, która poraża je prądem, jeśli tylko zbliżą się do urządzenia.

Domowe sposoby na komary

Domowe sposoby na komary

Mniej pewne, ale naturalne

Jeśli jednak nie bardzo chcemy korzystać z chemii i techniki, możemy sięgnąć po bardziej ekologiczne i naturalne metody walki z tymi uciążliwymi owadami. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest używanie rozmaitych olejków zapachowych. Wprawdzie nasączone nimi świece nie zawsze działają na owady tak, jak byśmy się tego spodziewali, ale kiedy te zapachy naniesiemy na skórę, wtedy możemy przez pewien czas mieć odrobinę świętego spokoju. Pamiętajmy tylko, że olejki zapachowe są mocno skoncentrowane, przez co działają bardzo intensywnie i jeśli nałożymy je bezpośrednio na skórę, mogą wywołać silne reakcje alergiczne. Dlatego też lepiej sporządzić z ich udziałem dość prostą mieszankę olejową, zamiast używać je w czystej postaci. Do sporządzenia mikstury zapachowej wykorzystajmy olej spożywczy lub kosmetycznych (np. z pestek winogron lub oliwkę dla dzieci) i kilka kropli wybranego olejku zapachowego (ok. 10 kropli olejku na jedną łyżkę stołową oleju). Takim pachnącym olejem już bez obaw możemy posmarować skórę, o ile nie jesteśmy uczuleni na żaden składnik preparatu. Olejkami które działają na komary najskuteczniej są między innymi: lawendowy, goździkowy, eukaliptusowy, paczulowy, miętowy, rozmarynowy, cedrowy, tymiankowy, bazyliowy, anyżowy, herbaciany oraz z trawy cytrynowej. Dla lepszego efektu możemy połączyć ze sobą 2-3 zapachy, o ile takie aromaty nie będą przeszkadzały nam samym. Niestety, olejki działają dość krótko, dlatego trzeba je nakładać na skórę nawet kilka razy dziennie. Efekt można wzmocnić, umieszczając woreczki wypełnione lawendą lub trawą cytrynową w szafie z letnią garderobą. Ubrania przenikną ich zapachem i zatrzymają go dłużej niż nasza skóra.

Aromaty mogą nam pomóc w odstraszaniu komarów także w inny sposób. Pewne gatunki roślin wydzielają zapachy, których te owady nie lubią. Jeśli więc w pobliżu miejsca naszego letniego wypoczynku urządzimy rabatę z ich udziałem, komary niezbyt chętnie będą się do nich zbliżały. Pamiętajmy jednak, że żadna roślina w pojedynkę niczego nie zdziała, dlatego w donicy lub na rabacie należy posadzić co najmniej kilka dorodnych sadzonek, kierując się zasadą: im więcej tym lepiej. Do gatunków za którymi komary nie przepadają należą między innymi: kocimiętka, komarzyca, lawenda, aromatyczne zioła (np. bazylia, tymianek, mięta pieprzowa), mirt, nagietek, bodziszek oraz wrotycz pospolity.

W walce z komarami słabo sprawdzają się natomiast witamina B oraz czosnek, których skuteczność  bywa mocno dyskusyjna.

Autor: Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: