Domowe paprocie doniczkowe

Domowe paprocie doniczkowe

21 komentarzy

Paprocie to liczna grupa roślin, obejmująca tysiące gatunków, których korzeni należy doszukiwać się w bardzo odległych czasach. Setki milionów lat temu królowały na Ziemi, tworząc rozległe lasy. Obecnie  w porównaniu ze swoimi przodkami mają niewielkie rozmiary i występują  w bardzo ograniczonym zakresie, w porównaniu z okresem ich największej świetności. Są to przede wszystkim rośliny zielne, których dekoracyjność wynika z kształtu i barwy ulistnienia. Znalazły szerokie zastosowanie przy dekoracji naszych mieszkań.  Dostępne w sprzedaży paprocie zachwycają zróżnicowanymi- pierzastymi liśćmi oraz barwą w odcieniach jasnej i ciemnej zieleni oraz czerwieni i srebra.

Miłośników paproci doniczkowych nie brakuje i wciąż ich przybywa. Taki trend wcale nie dziwi, ponieważ paprocie należą do bardzo dekoracyjnych i zróżnicowanych roślin. Chcąc je uprawiać powinniśmy zadbać o dostateczną wilgotność oraz odpowiednie światło. Przede wszystkim należy postarać się o odtworzenie warunków panujących w ich naturalnym środowisku . Paprocie to rośliny poszycia, a więc w stanie naturalnym występujące głównie w poszyciu lasu. Takie a nie inne stanowisko pozwala im na przystosowanie się do skąpo oświetlonych i chłodniejszych mieszkań. W uprawie najczęstszym problemem staje się zbyt niska wilgotność powietrza, która objawia się brunatnieniem i zasychaniem końcówek liści. W pomieszczeniach o naprawdę niskiej wilgotności warto zainstalować nawilżacz powietrza bądź też zraszać roślinę miękką, a zarazem letnią wodą. Podlewanie paproci powinno być umiarkowane, a więc podłoże powinno być lekko wilgotne choć nie mokre ! Paprocie najlepiej czują się w pomieszczeniu widnym, ale nie w bezpośrednim kontakcie z palącym słońcem. One preferują stanowiska z rozproszonym światłem oraz półcieniste. Temperatura pokojowa w zupełności im wystarczy, jednak w przypadku centralnego ogrzewania, w okresie zimowym, ciężko jest utrzymać w mieszkaniu nieco niższą temperaturę, zazwyczaj wymaganą przez paprocie w tym okresie. Nawozimy je od wiosny do jesieni w co dwutygodniowych odstępach, płynnym nawozem, ale ostrożnie, ponieważ paprocie są bardzo wrażliwe na przenawożenie. Paprocie tak jak większość roślin doniczkowych przesadzamy w okresie wiosennym, kiedy zauważymy, że doniczka jest zbyt przerośnięta korzeniami. Jako podłoże należy stosować bardzo próchniczy substrat o lekko kwaśnym odczynie.

Nefrolepis

Nefrolepis - zdjęcie kropkaaga


Do najpopularniejszych paproci uprawianych w naszych mieszkaniach należy nefrolepis- Nephrolepis. Wyróżniamy około kilkudziesięciu gatunków tego rodzaju, aczkolwiek najbardziej popularnym gatunkiem jest Nephrolepis exaltata, a więc nefrolepis wyniosła. W sprzedaży możemy spotkać się z licznymi odmianami tego gatunku, zróżnicowanymi pod względem wielkości jak i odmiennymi liśćmi. Innym gatunkiem wartym naszej uwagi jest Nephrolepis cordifolia, charakteryzujący się wzniesionym pokrojem i sztywnymi liśćmi. W uprawie pamiętajmy, że wymagają one światła rozproszonego, nie tolerują stanowisk na pełnym słońcu. Doskonale sobie radzą także w miejscach półcienistych. W okresie wzrostu odpowiada im temperatura pokojowa, jednak w okresie zimowym najlepiej czują się w temperaturze 10- 15ºC. Nefrolepisy uwielbiają wilgoć, tak więc należy zadbać, aby im jej nie brakowało. W okresie letnim często je podlewamy, nawet 2-3 razy w tygodniu, miękką, a zarazem letnią wodą. Mimo, że preferują wilgoć, nie znoszą „mokrych stóp”. Pamiętajmy, aby między kolejnym podlaniem podłoże troszkę przeschło. Przy zbyt niskiej wilgotności może pomóc codzienne zraszanie rośliny oraz umieszczenie jej na podstawce wypełnionej np. grubym żwirem i wodą. Jeżeli chodzi o nawożenie, to pamiętajmy, że rozpoczynamy nawozić w okresie wiosennym i kontynuujemy aż do października. Nawozimy je co około dwa tygodnie, najlepiej płynnym nawozem, specjalnym do paproci. Bardzo ważne jest także przesadzanie, które wykonujemy każdego roku wiosną, wymieniając pojemnik o jeden numer większy. Podłoże dla nefrolepisów powinno być bardzo próchnicze, świeże, przepuszczalne o kwaśnym odczynie. Na dnie doniczki warto wykonać drenaż np. z rozbitej glinianej donicy. Przy przesadzaniu możemy od razu podzielić roślinę na mniejsze części, odcinając odrosty z korzeniami.

czytaj dalej...

21 komentarzy

  1. Dodał: TERESA, Tytuł: PAPROC

    CO ZROBIC ABY PAPROC ROSLA W DLUGOSC ?MIALA METROWE LISCIE.WSZYSTKIE USCHLY.LISCIE NOWE WYROSLY.JEST PIEKNA,GESTA ALE LISCIE SA KROTKIE?

  2. Dodał: Toja, Tytuł: paproć to jedna z niewielu roślin

    generujących jony ujemne niezbędne dla naszego systemu immunologicznego. Nasze dolegliwości (choroby) obniżają energetykę systemu imunologicznego i paproć w pomieszczeniu, w którym przebywamy zaczyna umierać. Wniosek: Paproć jast wskaźnikiem stanu zdrowia naszego, czy naszych domowników. Jej miejscem jest pomieszczenie w którym przebywamy, sypialnia też. Innym generatorem jonów ujemnych jest BRZOZA. Czujesz się żle, przytul brzozę przez 5 minut, przynajmiej raz dziennie, ona odwdzięczy ci sie uzdrawiającymi JONAMI UJEMNYMI. P.S. starajcie się pisać po polsku bez błędów

  3. Dodał: Renata, Tytuł: paprotka

    Mam, dostałam dużą paprotkę ,cieszę się. Powinnam ją podzielić na dwie doniczki, nie robiłam jeszcze tego, obawiam się o korzonki. Może jakiś filmik, nie chcę jej zniszczyć. Proszę, obawiam się o korzonki, czy starą ziemię otrząsnąć, czy przyciąć korzonki jeśli ma zbyt dużo? Może to są drobiazgi ale ważne. Dobrze kupię ziemię do paproci,o pH kwaśnym. Pozdrawiam.

  4. Dodał: ola dolińska, Tytuł: róża

    Róża tokrólowa kwiatów.Jest bardzo piękna i bardzo ładnie pachnie;-)

  5. Dodał: Sylwester, Tytuł: paproć doniczkowa chodowana w domu

    proszę o opis jednej z paproci jak ona zmienia się od początku do dorosłej paproci

  6. Dodał: Natka, Tytuł: Paproć domowa

    Paproć najlepiej psikać, a będzie pięknie rosła.Najlepiej postawić ją na jakiejś szafie nie za blisko okna.

  7. Dodał: Destyna, Tytuł: paproc domowa

    Proszę paprotkę podlewać na podstawkę i będzie pięknie rosła :-)*

  8. Dodał: jadhen, Tytuł: paproc domowa

    szukam paproci holli fern gdzie mogę kupić prosze o adresy sklepów z paprociami

  9. Dodał: Barbara, Tytuł: Paprocie domowe:)

    Witam paprocie nie lubią przeciągów bo też będą gubić liście i nie mogą być przelane wodą .Ładnie rosną w półcieniu a nawóz do paproci ja nie zwracam uwagi jaki mam takim podlewam i rosną dobrze jest też podlać mlekiem będa ciemniejsze .POZDRAWIAM :)

  10. Dodał: gargamel, Tytuł: szczeguły!!!!!!!!!

    gdzie jest podlewanie i oświetlenie to wymagane

  11. Dodał: angelika kossakowska, Tytuł: jak się uprawia paproć

    pokaszcie jak sie uprawia p a p r o c ludzie tak sie nieda to w brew pozorom

  12. Dodał: marta, Tytuł: paproć domowa

    moja paprotka została kupiona miesiąc temu była piękna podlewam tak jak opisano w artykule zraszam codziennie liście ciepła miekkaa wodą a i tak brązowieją i schna liście już ponad połowa odpadła nie wiem co robić

  13. Dodał: WANDA, Tytuł: PAPROC DOMOWA

    JA MAM 5 PAPROCI ROSNA MI PIEKNIE KUPILAM NAWUZ DO PAPROCI PODLEWAM JE 2 RAZY NA TYDZIEN A LUBIA TEZ KAPIELE W DWSZCZU JAK PADA TRZEBA WYSTAWIC NIECH JE DOBRZE ZROSI I WTEDY NIE PODLEWAC ZBIERAM TEZ DESZCZOWKE I PODLEWAM WSZYSTKIE KWIATY W DOMU

  14. Dodał: Gosia, Tytuł: nawozy do paproci

    Kobietki jakiej firmy uzywacie nawozu do paproci? Byłam ostatnio w ogrodniczym i widziałam kilka nowości.

  15. Dodał: Bogdan, Tytuł: Dziwna paproć

    Już wiem To tandetna roślina spaliłem ja .............................

  16. Dodał: Bogdan, Tytuł: dziwna paproć

    Mam od dłuższego czasu paproć która bardzo dobrze rośnie ale bardzo"pragnie" słońca,nie lubi miejsc zacienionych ?.

  17. Dodał: elan06, Tytuł: brazowienie lisci

    Mam Zanoknice Gwiazdkowa przez okres zimy zabrazowily jej sie brzegi lisci.Co moze byc tego powodem,wydaje mi sie ze postepuje zgodnie z jej wymogami ,a jenak cos jest nie tak.Prosze o porade

  18. Dodał: Marzena, Tytuł: paprotka zasycha

    Witam mi się też bardzo podobają paprotki ale co kupie to mi uschnie pomimo spryskiwania i nawożenia specjalnym nawozem do paprotek jedna mi się utrzymała trochę dłużej ale gdy ą podzieliłam na dwie doniczki prawie cała zaschła zostały 3 łodyżki na razie jej nie wyrzucam może na wiosnę odpuści.

  19. Dodał: Justyna, Tytuł: paprocie w kuchni

    U mnie paproć rośnie dobrze tylko w kuchni (większa wilgotność od gotowania, zmywania), po przeniesieniu do pokoju liście zaczynają usychać.

  20. Dodał: agnieszka, Tytuł: paprocie domowe

    kupiłam przed świętami paprotkę w doniczce była bardzo piękna ,niestety już jest chyba do wyrzucenia bo liście posechły napiszcie czemu tak się stało i jak dbać o te mniejsze paprocie?

  21. Dodał: Władysław, Tytuł: Paprocie,pielęgnacja

    Bardzo cenne informacje.W tym roku nie mam "szcześcia" do paproci,którą kupię po 1-2 m-cach marnieje(schnie)nie znam przyczyny.Może zastosowanie tych wzkazówek pomoże.Dziękuję

Dodaj swój komentarz

Zobacz także