Domowe paprocie doniczkowe

Domowe paprocie doniczkowe

21 komentarzy

Nie sposób nie wspomnieć o bardzo atrakcyjnej i wyjątkowej w swojej oryginalności paproci zwanej łosie rogi. Jej łacińska nazwa to Platycerium. Możemy się spotkać także  z nazwą płaskla. Pochodząca z Australii, zachwyca oryginalnością ulistnienia. Wyróżniamy dwa rodzaje liści tej rośliny, a mianowicie dolne, brązowawe i pomarszczone stanowią podstawę dla liści górnych, głęboko wyciętych, zarodnikonośnych. Doskonale poradzi sobie w temperaturze pokojowej, jednak w okresie zimowym zadbajmy, aby temperatura nie spadła poniżej 15ºC. Podlewanie często bardzo utrudnione przez dolne liście, pokrywające całą powierzchnię pojemnika. Wówczas należy zanurzyć całą doniczkę w pojemniku z wodą. Można także uzupełniać niedobory wody poprzez podstawkę. Nim podlejemy kolejny raz roślinę niech podłoże lekko przeschnie. W okresie wiosenno- letnim co około 2- 3 tygodnie zasilamy roślinę płynnym nawozem wieloskładnikowym. Jako podłoże sprawdza się podłoże dla storczyków.


Ostatnią opisaną w niniejszym artykule paprocią, doskonałą do uprawy w mieszkaniu będzie ciemnotka okrągłolistna  Pellaea rotundifolia. Ten gatunek paproci doskonale sobie radzi na półcienistym stanowisku. Nie preferuje słonecznej wystawy i woli chłodniejsze pomieszczenia. W okresie letnim optymalna temperatura dla jej uprawy wynosi 13- 18ºC, a w okresie zimowym nie powinna spadać poniżej 7ºC. Lubi wilgotne podłoże, przy suchym powietrzu. Dokarmiamy ją wiosną i latem co dwa tygodnie, płynnym nawozem wieloskładnikowym. Przy przesadzaniu- w razie potrzeby, zapewnijmy jej dobry drenaż.

Paprocie to doskonałe rośliny doniczkowe, świetnie sprawdzające się w uprawie domowej. Mnogość rodzajów, gatunków, odmian sprawia, że mamy spore możliwości w doborze tych roślin, które swoimi wymaganiami w pełni będą dopasowane do warunków, panujących w naszym mieszkaniu. Przede wszystkim paprocie muszą mieć odpowiednią wilgoć oraz nie powinny być wystawiane na w pełni nasłonecznione stanowiska.
   
Pozostałe, wybrane paprocie, do uprawy w warunkach domowych:

- Alsoila (Alsophila Australis)

- Anemia (Anemia phyllitidis)

- Blechnum (Blechnum)

- Dawalia (Davallia mariesii)

- Didymochlaena (Didymochlaena)

- Dodia (Doodia)

- Doryopteris (Doryopteris pedata)

- Mikrolepia (Microlepia spelunce)

- Phlebodium (Phlebodium)

- Orliczka (Pteris)

- Rumohra (Rumohra adiantiformis)

czytaj dalej...

21 komentarzy

  1. Dodał: TERESA, Tytuł: PAPROC

    CO ZROBIC ABY PAPROC ROSLA W DLUGOSC ?MIALA METROWE LISCIE.WSZYSTKIE USCHLY.LISCIE NOWE WYROSLY.JEST PIEKNA,GESTA ALE LISCIE SA KROTKIE?

  2. Dodał: Toja, Tytuł: paproć to jedna z niewielu roślin

    generujących jony ujemne niezbędne dla naszego systemu immunologicznego. Nasze dolegliwości (choroby) obniżają energetykę systemu imunologicznego i paproć w pomieszczeniu, w którym przebywamy zaczyna umierać. Wniosek: Paproć jast wskaźnikiem stanu zdrowia naszego, czy naszych domowników. Jej miejscem jest pomieszczenie w którym przebywamy, sypialnia też. Innym generatorem jonów ujemnych jest BRZOZA. Czujesz się żle, przytul brzozę przez 5 minut, przynajmiej raz dziennie, ona odwdzięczy ci sie uzdrawiającymi JONAMI UJEMNYMI. P.S. starajcie się pisać po polsku bez błędów

  3. Dodał: Renata, Tytuł: paprotka

    Mam, dostałam dużą paprotkę ,cieszę się. Powinnam ją podzielić na dwie doniczki, nie robiłam jeszcze tego, obawiam się o korzonki. Może jakiś filmik, nie chcę jej zniszczyć. Proszę, obawiam się o korzonki, czy starą ziemię otrząsnąć, czy przyciąć korzonki jeśli ma zbyt dużo? Może to są drobiazgi ale ważne. Dobrze kupię ziemię do paproci,o pH kwaśnym. Pozdrawiam.

  4. Dodał: ola dolińska, Tytuł: róża

    Róża tokrólowa kwiatów.Jest bardzo piękna i bardzo ładnie pachnie;-)

  5. Dodał: Sylwester, Tytuł: paproć doniczkowa chodowana w domu

    proszę o opis jednej z paproci jak ona zmienia się od początku do dorosłej paproci

  6. Dodał: Natka, Tytuł: Paproć domowa

    Paproć najlepiej psikać, a będzie pięknie rosła.Najlepiej postawić ją na jakiejś szafie nie za blisko okna.

  7. Dodał: Destyna, Tytuł: paproc domowa

    Proszę paprotkę podlewać na podstawkę i będzie pięknie rosła :-)*

  8. Dodał: jadhen, Tytuł: paproc domowa

    szukam paproci holli fern gdzie mogę kupić prosze o adresy sklepów z paprociami

  9. Dodał: Barbara, Tytuł: Paprocie domowe:)

    Witam paprocie nie lubią przeciągów bo też będą gubić liście i nie mogą być przelane wodą .Ładnie rosną w półcieniu a nawóz do paproci ja nie zwracam uwagi jaki mam takim podlewam i rosną dobrze jest też podlać mlekiem będa ciemniejsze .POZDRAWIAM :)

  10. Dodał: gargamel, Tytuł: szczeguły!!!!!!!!!

    gdzie jest podlewanie i oświetlenie to wymagane

  11. Dodał: angelika kossakowska, Tytuł: jak się uprawia paproć

    pokaszcie jak sie uprawia p a p r o c ludzie tak sie nieda to w brew pozorom

  12. Dodał: marta, Tytuł: paproć domowa

    moja paprotka została kupiona miesiąc temu była piękna podlewam tak jak opisano w artykule zraszam codziennie liście ciepła miekkaa wodą a i tak brązowieją i schna liście już ponad połowa odpadła nie wiem co robić

  13. Dodał: WANDA, Tytuł: PAPROC DOMOWA

    JA MAM 5 PAPROCI ROSNA MI PIEKNIE KUPILAM NAWUZ DO PAPROCI PODLEWAM JE 2 RAZY NA TYDZIEN A LUBIA TEZ KAPIELE W DWSZCZU JAK PADA TRZEBA WYSTAWIC NIECH JE DOBRZE ZROSI I WTEDY NIE PODLEWAC ZBIERAM TEZ DESZCZOWKE I PODLEWAM WSZYSTKIE KWIATY W DOMU

  14. Dodał: Gosia, Tytuł: nawozy do paproci

    Kobietki jakiej firmy uzywacie nawozu do paproci? Byłam ostatnio w ogrodniczym i widziałam kilka nowości.

  15. Dodał: Bogdan, Tytuł: Dziwna paproć

    Już wiem To tandetna roślina spaliłem ja .............................

  16. Dodał: Bogdan, Tytuł: dziwna paproć

    Mam od dłuższego czasu paproć która bardzo dobrze rośnie ale bardzo"pragnie" słońca,nie lubi miejsc zacienionych ?.

  17. Dodał: elan06, Tytuł: brazowienie lisci

    Mam Zanoknice Gwiazdkowa przez okres zimy zabrazowily jej sie brzegi lisci.Co moze byc tego powodem,wydaje mi sie ze postepuje zgodnie z jej wymogami ,a jenak cos jest nie tak.Prosze o porade

  18. Dodał: Marzena, Tytuł: paprotka zasycha

    Witam mi się też bardzo podobają paprotki ale co kupie to mi uschnie pomimo spryskiwania i nawożenia specjalnym nawozem do paprotek jedna mi się utrzymała trochę dłużej ale gdy ą podzieliłam na dwie doniczki prawie cała zaschła zostały 3 łodyżki na razie jej nie wyrzucam może na wiosnę odpuści.

  19. Dodał: Justyna, Tytuł: paprocie w kuchni

    U mnie paproć rośnie dobrze tylko w kuchni (większa wilgotność od gotowania, zmywania), po przeniesieniu do pokoju liście zaczynają usychać.

  20. Dodał: agnieszka, Tytuł: paprocie domowe

    kupiłam przed świętami paprotkę w doniczce była bardzo piękna ,niestety już jest chyba do wyrzucenia bo liście posechły napiszcie czemu tak się stało i jak dbać o te mniejsze paprocie?

  21. Dodał: Władysław, Tytuł: Paprocie,pielęgnacja

    Bardzo cenne informacje.W tym roku nie mam "szcześcia" do paproci,którą kupię po 1-2 m-cach marnieje(schnie)nie znam przyczyny.Może zastosowanie tych wzkazówek pomoże.Dziękuję

Dodaj swój komentarz

Zobacz także