Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

5 komentarzy

Słonina

Słoninę jedzą przede wszystkim sikorki.  Małe kawałki słoniny najlepiej nie przyprawionej umieszczamy na gałązce drzewa lub kładziemy w karmniku. Na gałązce drzewa mocujemy słoninę tak, żeby nie spadła pod wpływem wiatru na ziemię i żeby ptaki miały do jedzenia swobodny dostęp. Gdy sikorki wydziobią już słoninę to wymieniamy ją na nowy kawałek.

Jabłka

Najlepiej pozostawić parę jabłek na drzewie na zimę dla ptaków. Zwierzęta chętnie je sobie poskubią.   Jeżeli nie mamy takiej możliwości to warto kupić jabłka w sklepie i podzielić je na średniej wielkości kawałki. Kawałki jabłek możemy przywiązać kolorową wstążką do gałązki drzewa. Tak żeby były widoczne dla ptaków.

Smalec i nasiona zawierają tłuszcz, który  wzmacnia ptaki i pomaga im przetrwać zimę. Dlatego warto, stosować te składniki w ich diecie.
Tego ptaki nie jedzą.
Po świętach zostaje nam sporo jedzenia. Koniecznie chcemy się nim podzielić ze zwierzętami. Jednak to co nam smakuje nie nadaje się dla ptaków. Nie karmimy ich galaretką, słonymi ciastkami, paluszkami czy kremem. Nie dajemy, również zwierzętom nieświeżego mięsa czy jedzenia z pleśnią oraz produktów, które zjełczały. Po takim posiłku mogą się one bardzo poważnie zatruć. Takie rzeczy wyrzucamy do śmietnika.

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

Dostęp do pokarmu

Wróbelki

Latem były wyjątkowo ciepłe dni. Mój balkon zaczęły odwiedzać wróbelki. Któregoś dnia nalałam im wody i zostawiłam ją na zewnątrz na parapecie. Chciałam, żeby się ptaszki napiły i ochłodziły. Jednak talerzyk, na który nalałam wodę był dla nich nie dostępny, nie mogły się z niego napić. Za to z wody skorzystały gołębie, które nie dość, że się na piły to jeszcze przepędziły wróbelki. Małe ptaszki przestraszyły się i przestały mnie odwiedzać.
Po paru dniach zauważyłam, że moje „poidełko” nadaje się tylko dla dużych ptaków i nalałam wody do dwóch talerzyków mniejszego i większego dla małych i dużych ptaków. Zwierzęta przestały wchodzić sobie w drogę i mogły w końcu spokojnie się napić.

Często popełniamy właśnie taki błąd, szczególnie zimą, że przygotowujemy ptakom pożywienie, z którego nie mogą skorzystać.

Dostęp do jedzenia

Jedzenie dla ptaków musimy tak umieścić, żeby nie wpadło w śnieg, nie zepsuło się za szybko, było widoczne oraz żeby nie zjadł ptaka wraz z jedzeniem drapieżnik.

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: Andrzej, Tytuł: Karma dla ptaków

    Według mnie artykuł jest ok. Nie wprowadza w błąd więc to jest najważniejsze, a nie jakaś interpunkcja. Jeżeli chodzi o dokarmianie ptaków, jestem tego zwolennikiem. Uważam, że należy pomagać słabszym, a ptaki właśnie takie są .Dokarmiam głównie ziarnami, mieszanką ptasia biesiada i słoninką.

  2. Dodał: , Tytuł:

    Tłuszcz dla sikorek zimą zamarza, jak przeciwdziałać temu?

  3. Dodał: Andrzej, Tytuł: .......

    Co z tą interpunkcją jest nie tak?

  4. Dodał: Nika, Tytuł: ...................

    Nie jestem w stanie przeczytać tego tekstu do końca, interpunkcja mnie powaliła :(

  5. Dodał: Gosia, Tytuł: dokarmianie ptaków

    Ciekawe i przydatne dla mnie informacje. Tylko,że gdzie indziej czytałam,że powinno sie dokarmiać ptaki do późnej wiosny,bo my,ludzie,pozabieraliśmy ptakom dużo jedzena i nie mają takiej różnorodności jak potrzebóją.Poza tym dzewa z roku na rok później wypuszczają pedy z powodu coraz dłuższych zim. To jak jest lepiej,żeby nie zrobić krzywdy ptakom?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: