Dławisz - Celastrus

Dławisz - Celastrus

Skomentuj artykuł

Poszukując pnącza szybko rosnącego, zwróćmy uwagę na dławisze. W szybkim tempie zakryją mało przyjemne mury, ściany, a także mogą zostać wykorzystane , przy obsadzaniu pergoli, trejaży. Drzewo w objęciach tego pnącza, będzie ciekawym akcentem w ogrodzie. Uważajmy tylko, aby nie było zbyt małe, ponieważ może zostać zagłuszone. Dławisze najpiękniej prezentują się w okresie jesiennym podczas przebarwiania się liści i dojrzewania owoców. Wówczas wyglądają niezwykle malowniczo.

Kilka uwag o rodzaju

Rodzaj Celastrus zaliczany jest do rodziny Celastraceae. Skupia ponad 30 gatunków roślin, ale w naszych warunkach powszechnie znane są tylko dwa: Celastrus orbiculatus- dławisz okrągłolistny oraz Celastrus scandens- dławisz amerykański. Warto wspomnieć także o  Celastrus rosthornianus- dławisz Rosthorna.

Dławisze należą do roślin dwupiennych,  a więc każda roślina wydaje kwiaty albo męskie, albo żeńskie. Na osobnikach żeńskich ukazują się owoce.

Jak już wspomniano dekoracyjność tych roślin wynika z przebarwiających się liści, a także bardzo dekoracyjnych owoców. Mają one formę kulistej torebki, która po dojrzeniu, otwiera się, ukazując nasiona, ukryte w czerwonej osłonce (osnówka). Owoce długo utrzymują się na roślinie.

Wysokość konkretnych gatunków dławiszy jest zmienna- w naszych warunkach uprawiane dławisze mogą osiągać do około 12- 15 m wysokości (dławisz okrągłolistny). Roczne przyrosty mogą być znaczące, jeżeli roślinie zapewnimy optymalne warunki do rozwoju.


Wybrane gatunki rodzaju:

    Celastrus flagellaris
    Celastrus orbiculatus
    Celastrus scandens
    Celastrus punctatus
    Celastrus rosthorniania

Naturalne siedliska Celastrus, występują m.in. w Azji (dławisz okrągłolistny) oraz Ameryce (dławisz amerykański).

Dławisz okrągłolistny

Dławisz okrągłolistny

Dławisz okrągłolistny

Najczęściej uprawiany gatunek rodzaju, który w sprzyjających warunkach, charakteryzuje się wysoką ekspansywnością, staje się wręcz inwazyjny, a jego ofiarą padają także niewielkie rośliny drzewiaste, które są przez niego zagłuszane. W Polsce przede wszystkim w uprawie, choć spotykane są także stanowiska w stanie dzikim. O tym jak wielkim problemem może okazać się dławisz okrągłolistny świadczy sytuacja w USA, gdzie dławisz okrągłolistny wypiera rodzimy gatunek, a więc dławisza amerykańskiego.

Ojczyste strony Celastrus orbiculatus występują na kontynencie azjatyckim (Chiny, Japonia, Korea). Do Europy został sprowadzony w XIX w.

Kilka uwag o budowie

Pokrój-  krzewiaste pnącze, którego wysokość może przekroczyć 10 m osiągając nawet 15 m. Charakteryzuje się dużym przyrostem rocznym, czasem nawet osiągającym 4 m.

Pędy- młode pędy żółtozielone, starsze brunatne z wyraźnie odznaczającymi się przetchlinkami.

Liście- sezonowe, zmienne, okrągławe o klinowatej podstawie, osadzone na ogonkach. W okresie jesiennym przebarwiają się na żółto.

Kwiaty- kwitnienie przypada na czerwiec, ale kwiaty nie są zbyt dekoracyjne, białawe, ukazują się w kątach liści, a zebrane  są w wiechy. Roślina zazwyczaj dwupienna.

Owoce-  w formie żółtawych torebek, wewnątrz których znajdują się czerwonawe nasiona w czerwonej osnówce. Owoce dekoracyjne.

Odmiany- ‘Herkules’- odmiana męska; ‘Diana’- odmiana żeńska.

Dławisz okrągłolistny

Dławisz okrągłolistny

Czy wiesz że …

Zazwyczaj pisze się o dwupienności gatunku, a więc konkretna roślina to osobnik męski bądź żeński. W takim wypadku ten ostatni owocuje. Dlatego też zazwyczaj, kupuje się dwa osobniki męski ("Herkules" ) i żeński ("Diana"). W przypadku pojawienia się owoców na jednym i drugim okazie, dziwimy się i zastanawiamy jak to możliwe. Odpowiedź jest prosta, gdyż kwiaty dławisza, mogą być także poligamiczne.

Pozostałe wybrane gatunki rodzaju

Rzadziej spotykanym gatunkiem rodzaju jest Celastrus scandens, czyli dławisz amerykański. Pochodzący z Ameryki Północnej, także jest mrozoodporny, osiąga mniejsze rozmiary, nie przekracza 10 m wysokości. Kwiaty zebrane w szczytowe wiechy. Jego uprawa jest zbliżona do uprawy dławisza okrągłolistnego.

Innym gatunkiem, także dostępnym w sprzedaży jest dławisz Rosthorna. Nie tak ekspansywny jak dławisz okrągłolistny. Jego wysokość dochodzi do około 7 m, a roczne przyrosty wynoszą około metra. Gatunek pochodzi z Azji i jest rośliną mrozoodporną.

Wymagania i pielęgnacja

Dławisze należą do roślin szybko rosnących, mało wymagających, które przy zapewnieniu odpowiednich warunków w szybkim tempie zazielenią wybraną przez nas ścianę, kratę bądź pergolę. Preferują stanowiska słoneczne do półcienistych.

Dławisz okrągłolistny

Dławisz okrągłolistny - zdjęcie LidkaB

Podłoże

Opisane gatunki są bardzo tolerancyjne wobec podłoża. Preferują żyzne podłoże, przepuszczalne, niezbyt zasobne. W optymalnych warunkach w ciągu zaledwie kilku lat mogą osiągnąć swoją ostateczną wysokość- roczne przyrosty od jednego do trzech (czterech) metrów. Ze względu na swoją tolerancyjność, urośnie także na mniej przychylnym stanowisku, ale będzie charakteryzował się mniejszymi przyrostami.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także