Dizygoteka wytworna (najwytworniejsza) Dizygotheca elegantissima

Dizygoteka wytworna (najwytworniejsza) Dizygotheca elegantissima

Skomentuj artykuł

Dizygoteka wytworna należy do jednych z najbardziej dekoracyjnych roślin ozdobnych, uprawianych w naszych mieszkaniach.  Z pewnością chętnych do uprawy tej rośliny nie brakuje, ale nie wszystkim udaje się sprostać jej wymaganiom. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami uprawy tej rośliny, aby została na dłużej i przez lata stanowiła dekorację domowego azylu.

Nazewnictwo

Dizygoteka najwytworniejsza jest reprezentantką rodziny araliowatych (Araliaceae) i obecnie zaliczamy ją do rodzaju Schefflera, stąd też w literaturze, możemy spotkać się ze zmiennym nazewnictwem. Jej prawidłowa nazwa to Schefflera elegantissima, a Dizygotheca elegantissima jest synonimem.

Inne gatunki rodzaju Schefflera, uprawiane w mieszkaniu  to m.in. szeflera ostrolistna (Schefflera actinophylla) np. takie odmiany jak: ‘Variegata’, ‘Green Gold’, bardzo popularna szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola), a zwłaszcza jej piękne odmiany o przebarwiających się liściach np. ‘Gold Capella’, ‘Carolien’, poza tym egzotyczna Schefflera veitchii.

Tytułowa dizygoteka wytworna w stanie dzikim występuje w Nowej Kaledonii.

Dizygoteka wytworna oryginalnym reprezentantem rodzaju Schefflera

W zasadzie od niedawna dizygoteka wytworna dołączyła do grona pięknych gatunków rodzaju Schefflera, wprowadzając więcej lekkości, delikatności, a także oryginalności. Jej niewątpliwym walorem dekoracyjnym, który decyduje, że nie można obok niej przejść obojętnie są liście.


Czy wiesz że …
         
Dawna nazwa gatunku odnosi się do budowy rośliny, a konkretnie pylników, natomiast nowa, wzięła się od nazwiska botanika J.C. Schefflera.

Dizygoteka

Dizygoteka

Budowa
   
Pochodząca z tropikalnej wyspy dizygoteka w warunkach mieszkaniowych może osiągać nawet 2- 3 m wysokości, przy dużo mniejszej szerokości, zazwyczaj niższe.  Posiada bardzo dekoracyjne, wąskie, podłużne i brzegami ząbkowane liście o oliwkowozielonym zabarwieniu, z wyraźnym nerwem głównym,  naprzemianległe oraz dłoniasto złożone. Pojedyncze liście mogą sięgać nawet do 20 cm długości.

Roślina zazwyczaj wytwarza pojedynczy, sztywny pęd, który w okresie późniejszym może się rozgałęzić.

Dizygoteka należy do roślin dekoracyjnych przede wszystkim z liści, nie oznacza to jednak, że nie należy do roślin kwitnących, wręcz przeciwnie, kwitnie, ale w warunkach domowych bardzo rzadko, a kwiaty nie są zbyt dekoracyjne. Zabarwione na zielonożółto, tworzą spore baldachy.

Odmiany

Dizygotekę wytworną można nabyć w wielu odmianach, ciekawych przede wszystkim ze względu na dekoracyjne ulistnienie, które w przeciwieństwie do gatunku, może charakteryzować się ciekawymi przebarwieniami. Przykładem odmiany o przebarwiających się liściach jest odmiana ‘Variegata’ o liściach z kremowym obrzeżem. Zwartym pokrojem oraz szerszymi, pojedynczymi liśćmi, charakteryzuje się popularna odmiana ‘Castor’.

Stanowisko

Tytułowa dizygoteka nie jest rośliną absorbującą w uprawie, przy zapewnieniu jej optymalnych warunków, będzie cieszyć domowników przez wiele lat. Mniej odporne są okazy młode, natomiast starsze radzą sobie o wiele lepiej i nie są aż tak wrażliwe.

Chcąc zapewnić roślinie jak najbliższe optymalnym stanowisko, postarajmy się o takie miejsce, w którym będzie jasno, ale roślina nie będzie narażona na bezpośrednie nasłonecznienie. Poradzi sobie także w lekko półcienistym zakątku mieszkania.
       

Dizygoteka

Dizygoteka

Podłoże

Przede wszystkim podłoże powinno charakteryzować się znaczną przepuszczalnością, być żyzne. Można zastosować uniwersalne podłoże, lekko kwaśne ( pH 5,5- 6,5).

Przesadzanie

Z przesadzaniem to jest tak, że w  młodym wieku, powinno być przeprowadzane nawet co roku, jednak starsze okazy przesadzamy rzadziej, a te, które osiągnęły bardzo duże rozmiary, nie przesadzamy wcale, jedynie zmieniamy wierzchnią część podłoża, bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni.     

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie