Dżem z cukinii

Dżem z cukinii

Skomentuj artykuł

Jesień to najlepszy moment na przygotowywanie zimowych przetworów. Zbiory krajowych warzyw i owoców są w tym okresie największe, dlatego mamy do nich łatwy dostęp. Niezależnie od tego, czy pozyskamy je z własnej działki czy kupimy na targu, można z nich przyrządzić wiele smakowitych marynat, soków, dżemów i powideł.

Zwykle sięgamy do pewnych przepisów i po znane powszechnie rośliny. Jednak kuchnia, to przecież znakomite miejsce na eksperymenty, dlatego również w tym przypadku watro zaryzykować z nowościami. Przekonaliśmy się już do przetworów z dyniowatych, jednak kojarzą się nam one na ogół z dynią lub ogórkami, a tak wcale być nie musi. Najlepiej świadczą o tym coraz chętniej przyrządzane przetwory z patisonów, kabaczków czy cukinii.

Najczęściej jednak warzywa te przygotowywane są w postaci pikantnych zalew, jednak równie dobrze mogą się sprawdzić w wersji „na słodko”. Dlatego podjęcie próby wykonania dżemu z cukinii, jakkolwiek by to nie brzmiało, może okazać się strzałem w dziesiątkę.


Przygotowanie dżemu

Cukinia jest smacznym, jednak niezbyt wyrazistym warzywem, dlatego łatwo za pomocą przypraw, dostosować ją do naszych upodobań. Aby przygotować taki dżem, należy zaopatrzyć się w ładne, zdrowe i świeże cukinie, cukier oraz cytrynę.

Jeśli będziemy robić dżem z samej cukinii z cukrem, lepiej zdecydować się na cukier żelujący. Wtedy też cukru w stosunku do cukinii dodaje się więcej, bo w zależności od upodobań połowę lub 1/3 wagi warzywa. Aby nadać ostrość potrawie, dodajemy podczas gotowania sok z cytryny lub odrobinę kwasku cytrynowego.

Dżem z cukinii

Dżem z cukinii

Jednak możemy też wybrać bardziej fantazyjną wersję i w trakcie gotowania, dodać galaretkę owocową o ulubionym smaku. Najlepiej jednak zdecydować się na galaretkę cytrynową lub pomarańczową, gdyż są kwaskowe i dodatkowo zaostrzą smak dżemu. Wtedy cukru dodajemy mniej, gdyż galaretka jest dodatkowo słodzona. Podczas gotowania cukinii, w zależności od upodobań można dorzucić do niej dodatki smakowe. Dobrze będzie komponowała się skórka cytrusowa, goździki, szczypta imbiru lub cynamonu. Z tym, że te ostatnie przyprawy należy dodać dopiero na sam koniec gotowania, gdyż łatwo gorzknieją. Dżem cukiniowy możemy również wzbogacać innymi owocami, np. jabłkami. Ważne, aby były nieco kwaskowe, inaczej potrawa będzie mdła w smaku.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: