Newsletter serwisuDekoracje na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, okres szczególny, kojarzący się nam przede wszystkim z wyjątkowym nastrojem, rodzinnymi spotkaniami, zapachem choinki,  światłem oraz barwnymi dekoracjami. Ozdobione światełkami i innymi ozdobami ulice, witryny sklepowe oraz domy sprawiają, że na każdym kroku czuć magię tych jedynych w swoim rodzaju świąt. Sprawmy, aby i w naszym domu i ogrodzie zagościł ten wyjątkowy klimat. Dajmy szansę naszej wyobraźni, pamiętając przy tym o podstawowych symbolach Bożego Narodzenia, bez których nie ma mowy o pełnym przeżywaniu tych świąt.


Symbole Bożego Narodzenia
   

Boże Narodzenie to święto liturgiczne, obchodzone dopiero od IV w. n. e., które w przeciągu setek lat jakie upłynęły od jego ustanowienia, bardzo ewoluowało, a wiele symboli oraz obyczajów z nim związanych, zostało zaczerpniętych z wierzeń pogańskich. Nie mniej jednak tradycja, zwyczaje, obrzędy, sprawiają, że są to jedne z najbardziej oczekiwanych i najhuczniej obchodzonych świąt.

   

Dawniej na czas Bożego Narodzenia w domach ustawiano m.in. snopy zboża, pod obrus kładziono siano, pod sufitem wieszano podłaźnik, a na drzwiach zawieszano prostą wiązkę gałązek z drzew iglastych. 

Podłaźnik- dawna ozdoba, wieszana pod sufitem w okresie Bożego Narodzenia. To pogański zwyczaj, który w niektórych regionach naszego kraju kultowany był jeszcze na początku XX w. Podłaźnik zwany bożym drzewkiem był niczym innym jak ściętym czubkiem bądź gałęzią drzewa iglastego (jodła, świerk, sosna), który ozdabiany był owocami, ciastkami, wstążkami itp

Dziś Boże Narodzenie, kojarzy się przede wszystkim z choinką, poinsecją, jemiołą, wiankami adwentowymi, stroikami świątecznymi, lampkami oraz zróżnicowanymi dekoracjami, które mają podkreślić wyjątkowość świątecznego okresu.


Dekoracje bożonarodzeniowe w domu

- drzewko bożonarodzeniowe
     

Podstawą Bożego Narodzenia jest choinka-  drzewko bożonarodzeniowe. Zwyczaj ubierania drzewka przywędrował do nas z Zachodu, a konkretnie z katolickich krajów niemieckich.

choinka świąteczna

Choinka świąteczna

Obecnie drzewka świąteczne toną w potoku barw, a ich wygląd zależy wyłącznie od naszej wyobraźni. Warto wiedzieć, że drzewko iglaste jest symbolem życia, odradzania się i trwania. Zależnie od naszych upodobań możemy wybrać najbardziej odpowiednie dla nas drzewko świąteczne. Może być sztuczne bądź też prawdziwe, zależnie od naszych upodobań. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

W Polsce najbardziej popularnym drzewkiem świątecznym jest świerk pospolity Picea abies. Inne drzewa iglaste wybierane na drzewko świąteczne to: sosna pospolita Pinus sylvestris, jodła pospolita Abies alba. Coraz częściej możemy spotkać w sprzedaży inne gatunki świerka np. świerk kłujący Picea punges, świerk serbski Picea omorica oraz jodły np. jodła szlachetna Abies procera, jodła kaukaska Abies nordmaniana.  

Co zrobić z choinką posiadającą system korzeniowy ?

Choinkę w pojemniku, po świętach można przetrzymać, a następnie posadzić np. w ogrodzie. W przypadku mroźnej zimy, bezpośrednie przeniesienie drzewka z ciepłego pomieszczenia na mróz spowoduje szok termiczny u rośliny, co może doprowadzić do jej śmierci. Najlepiej przetrzymać je w chłodnym, ale widnym pomieszczeniu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości wynosimy na balkon bądź taras, ocieplamy pojemnik i podlewamy, aby nie doszło do suszy fizjologicznej.

   

Przy dekorowaniu choinki warto skorzystać z najprostszych rozwiązań, które w dobie plastikowych ozdób choinkowych wyróżnią się i z pewnością wzbudzą zachwyt, podkreślając wyjątkowość drzewka.  Pierniki, ozdoby z papieru, drewna, masy solnej, włóczki, słomy oraz owoce to jedne z wielu propozycji, które można zastosować jako dekorację. Z pewnością klasycznym rozwiązaniem będą piękne, ręcznie zdobione, szklane bombki, nawiązujące do jabłek, jako podstawowej ozdoby drzewek bożonarodzeniowych w dawnych czasach.
   

Choinka dobrze będzie prezentować się zarówno w barwach ciepłych, jak i zimnych. Można także udekorować choinkę korzystając z zróżnicowanych barw. Taka kolorowa choinka będzie stanowić bardzo ciekawy akcent świątecznego wystroju pomieszczenia.  Warto wiedzieć, że czerwień, zieleń i żółć  to barwy Bożego Narodzenia symbolizujące m.in. krew Chrystusa, nadzieję oraz życie, dlatego też najwięcej tych barw w bożonarodzeniowych dekoracjach.

- jemioła
   

Jemioła pospolita - Viscum album to kolejna dekoracja, będąca symbolem Bożego Narodzenia. Ten zimozielony półpasożyt jest dostrzegany dopiero w okresie jesienno- zimowym, kiedy z drzew opadną liście. Występuje zarówno na drzewach liściastych jak i iglastych.
   

Viscum album ma chronić mieszkańców domu przed czarami oraz przynieść miłość i szczęście. Jemioła to także roślina lecznicza pomagająca m.in. przy problemach z nadciśnieniem oraz miażdżycy.

- poinsecja
   

W ostatnim czasie wielką furorę jako dekoracja robi poinsecja, a więc popularna gwiazda betlejemska. Poinsecja to wilczomlecz piękny, a więc Euphorbia pulcherrima. Podstawą jej dekoracyjności są  barwne przykwiatki, otulające niewielkie, kubkowate kwiaty. Występuje ona w wielu barwach, ale najbardziej popularną barwą poinsecji jest czerwień.

gwiazda betlejemska 

Gwiazda betlejemska

Roślina pochodzi z Meksyku, a stała się symbolem Bożego Narodzenia, ze względu na fakt, że jej kwiatostany przypominają gwiazdę betlejemską.    
   

Jest ona dość wymagająca, a więc warto zapewnić jej jasne stanowisko oraz wilgotne podłoże (nie mokre!). Jest ciepłolubna, ale nie lubi suchego powietrza, które powoduje zwijanie się liści. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, warto postawić ją na podstawce wypełnionej kamykami oraz wodą. Unikajmy przeciągów i dużych wahań temperatury.

- stroiki i wieńce bożonarodzeniowe
   

Obok choinki stroiki i wieńce bożonarodzeniowe to jedne z najbardziej popularnych sposobów na dekorowanie mieszkań. W sprzedaży mamy olbrzymi wybór tego typu dekoracji w bardzo zróżnicowanych cenach. Ponieważ zrobienie takiego stroika czy też wieńca jest bardzo proste, warto pomyśleć o samodzielnym wykonaniu tego typu dekoracji.

Jedną z najważniejszych rzeczy przy tworzeniu stroika świątecznego jest zapewnienie stabilnej podstawy, za którą może posłużyć gąbka florystyczna. Poza tym, że ułatwi nam pracę, nasączona wodą sprawi, że stroik z wykorzystaniem żywych gałązek roślin iglastych, będzie bardziej żywotny.
   

W przypadku wieńca najlepiej stworzyć go na kole, wykonanym ze sztywnego drutu. Przykładem prostego wieńca pełnego symboliki, jest wieniec wykonany z wykorzystaniem gałązek świerka pospolitego, czerwonych bombek, wstążek oraz czerwonych kwiatów poinsecji.  Te proste rozwiązanie będzie stanowić doskonałą dekorację w mieszkaniu, wpisującą się w bożonarodzeniowy klimat.
   

Przy tworzeniu stroika bądź wieńca można wykorzystać bardzo zróżnicowane materiały. Wystarczy rozejrzeć się po ogrodzie, lesie i przeszukać szafy oraz strych. Przy tworzeniu tego typu dekoracji wykorzystuje się przede wszystkim gałązki drzew iglastych, symbolizujących życie, nadzieję itd. Najczęściej wykorzystuje się gałązki świerka oraz jodły. Dodatkiem mogą być szyszki, orzechy, gałązki zimozielonych roślin liściastych takich jak ostrokrzew, rajskie jabłuszka, suszone plasterki pomarańczy,  gałązki irgi (z owocami), wstążki, bombki, siano, mech, kwiaty poinsecji, świece itp.   

- światło 
   

Ważnym symbolem Bożego Narodzenia jest także światło, które stanowi odniesienie do Chrystusa jako Światłości. Lamki zaraz po choince to najważniejszy symbol współczesnych świąt. Miasta i wsie w okresie Bożego Narodzenia rozbłyskują milionem światełek, które sprawiają, że mimo zimy te święta kojarzą się nam z jasnością i ciepłem. Przy dekorowaniu mieszkań poza lampkami pamiętajmy o świecach, które mogą stanowić dodatkową dekorację stroików świątecznych oraz lampionach, które z pewnością wzbogacą niejedną świąteczną dekorację.

lampa świąteczna

Lampa świąteczna

Bożonarodzeniowe dekoracje w ogrodzie, na tarasie oraz balkonie
   

Coraz częściej świąteczny klimat staramy się przenieść na zewnątrz, a najlepszym sposobem na jego uzyskanie jest zadbanie o odpowiednie dekoracje, które powinny nie tylko pięknie wyglądać, ale także odnosić się do bożonarodzeniowej symboliki.
   

Już nikogo nie dziwi bożonarodzeniowe drzewko w ogrodzie, które zachwyca nie tylko nocą jak tonie w blasku świecących lampek, ale także w dzień, udekorowane np. wstążkami, bombkami itp. Przy dekorowaniu drzewek świątecznych na zewnątrz warto unikać szklanych dekoracji, które przy zmianach temperatury mogą ulec uszkodzeniu bądź zniszczeniu.

Wybrane elementy architektury ogrodowej, taras czy też balustradę balkonu można udekorować wiązanką wykonaną z gałązek  drzew  iglastych. Jej wykonanie nie jest pracochłonne, a z pewnością podkreśli świąteczny nastrój.

 stroik bożonarodzeniowy

Stroik bożonarodzeniowy

Uśpione i puste tarasy oraz balkony warto ożywić wykorzystując bożonarodzeniowe dekoracje.

•    Świece, szyszki oraz gałązki świerka z pewnością ożywią zapomniane zimą miejsca.

świeca świąteczna

Świeca świąteczna

•    Podobny efekt uzyskamy dekorując iglaki w pojemnikach.

•    Jeżeli posiadamy niepotrzebny kosz np. z wikliny, warto wykorzystać go na bożonarodzeniową dekorację tarasu. Uzupełniając go gałązkami świerka, oraz bombkami, w łatwy sposób uzyskamy prostą, ale bardzo ciekawą świąteczną dekorację.

•    Nie zapominajmy także o parapetach zewnętrznych, które także w tym okresie mogą być ucztą dla oczu, podobnie jak w okresie letnim, kiedy obsypane są mnóstwem barwnych kwiatów.

dekoracje świateczne

Dekoracje świateczne

•    Drzwi wejściowe warto przystroić barwnym wieńcem.

wieniec na drzwi

Wieniec na drzwi

•    Przy dekorowaniu tarasu oraz ogrodu pamiętajmy także o lampionach będących źródłem światła, a więc jednego z podstawowych symboli Bożego Narodzenia.

•    Poza wspomnianymi dekoracjami, można posesję oświetlić mnóstwem lampek, które z pewnością ją wyróżnią i sprawią, że będzie wyglądać niemalże jak z bajki.
   
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, dlatego warto zadbać o odpowiednią aurę zarówno w domu jak i ogrodzie. Z pewnością pomogą nam w tym wspomniane powyżej bożonarodzeniowe dekoracje.

 

Tekst: Grzegorz Bogucki


Oceń artykuł:
przetwarzam....
5.00 / 30 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: COŚ PIĘKNEGO.

ALE CUDOWNE KWIATY ! CUDA ŚWIATA .JA TEŻ MAM DUŻO PIĘKNYCH KWIATÓW . JA KOCHAM KWIATY I ZIELEŃ . LAS , OGRODY ,CZYLI FLORA I FAUNA W KTÓREJ SIĘ MOŻNA ZAKOCHAĆ. POZDRAWIAM WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW PRZYRODY !!!!!!!!!!!!!!

dodał: ULKA 2012-11-22 22:29:14


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]