Dalie przechowywanie i podział karp

Dalie przechowywanie i podział karp

1 komentarzy

Dalia, popularnie nazywana georginią, jest wspaniałą rośliną często używaną w ogrodowych aranżacjach oraz idealnie nadającą się na kwiat cięty. Zachwyca nas ogromną różnorodnością pięknych kwiatów o rozmaitych kształtach, wielkościach oraz szerokiej palecie kolorów. Posadzona w słonecznym miejscu będzie obficie kwitła od połowy lata aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Trzeba jej jednak zapewnić bardzo słoneczne miejsce, a także żyzną i przepuszczalną glebę. W okresie kwitnienia dalia wymaga intensywnego podlewania oraz nawożenia. Dalie należą do rodziny astrowatych, pochodzą z obszaru klimatu ciepłego Ameryki Środkowej, głównie z Meksyku i Gwatemali. Choć są to rośliny wieloletnie, w naszych warunkach klimatycznych przemarzają i giną.  Ze względu na wrażliwość na mróz trzeba je wykopywać na zimę.

Przechowywanie dalii

Dalie wykopujemy na jesieni i przechowujemy w miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 5°C. Po pierwszych przymrozkach, które ścinają liście i kwiaty, usuwamy pędy na wysokości 10-20 cm nad ziemią. Dopiero wtedy wykopujemy karpy dalii. Najlepiej użyć do tego wideł, by nie uszkodzić karp. Nie należy tego robić zbyt wcześnie, ponieważ jesienią rośliny w zgrubiałych korzeniach gromadzą substancje zapasowe niezbędne do dobrego przechowywania i lepszego wzrostu na wiosnę. Podczas wykopywania dobrze jest do każdej karpy przymocować etykietę z nazwą odmiany lub informacjami o wysokości i kolorze kwiatów. Na wiosnę łatwiej będziemy mogli wybrać odpowiednie miejsce dla każdej rośliny. Wykopane bulwy delikatnie otrzepujemy z nadmiaru ziemi, nie należy ich jednak oczyszczać za pomocą wody. Bulwy lekko podsuszamy w ciepłym i suchym miejscu, dzięki temu nie powinny gnić podczas przechowywania.


Po kilku dniach karpy oczyszczamy z resztek ziemi, a także usuwamy martwe i uszkodzone fragmenty bulw. Dobrze jest też zabezpieczyć je przed chorobami grzybowymifungicydami. Następnie umieszczamy je w ażurowych skrzynkach lub koszach, przysypujemy torfem, piaskiem lub trocinami i tak zabezpieczone przechowujemy w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Trociny w zbyt suchym pomieszczeniu mogą zbyt szybko przesychać i trudno jest zapewnić wilgotność odpowiednią do właściwego przechowywania karp. W takim przypadku dobrze do przysypania karp jest użyć torfu, który lepiej utrzymuje wodę. Optymalna temperatura do przechowywania dalii to 5 do 8°C. W czasie zimy co jakiś czas sprawdzamy stan przechowywanych bulw, usuwamy chore i pokryte pleśnią karpy. Gdy zajdzie taka potrzeba zraszamy torf, piasek, trociny, którymi są one przykryte. W ten sposób przechowujemy dalie aż do wiosny, by dopiero po ustąpieniu wiosennych przymrozków wysadzać je na miejsce stałe.

Dalie - przechowywanie i podział karp

Dalie - karpy

Dalie - przechowywanie i podział karp

Dalie - karpy

Dalie - przechowywanie i podział karp

Dalie

Dalie - przechowywanie i podział karp

Dalie

Podział karp

Na wiosnę przed posadzeniem karpy dokładnie przeglądamy, usuwamy chore i wyschnięte. Jest to dobry moment na rozmnażanie dalii przez podział karp. Wybieramy jedynie zdrowe i dobrze rozrośnięte karpy. Ostrym nożem tniemy pojedynczą karpę na kilka fragmentów w taki sposób, aby każdy z nich zawierał 2-3 zdrowe pąki i spory fragment bulwiastej części podziemnej. Miejsce cięcia zabezpieczmy pyłem z węgla drzewnego lub preparatem grzybobójczym. Jeśli pąki nie są widoczne przed podziałem, dobrze jest pobudzić bulwy do ich wypuszczenia.

Umieszczamy je w pojemnikach wypełnionych torfem i obficie podlewamy. Przechowujemy w słabo oświetlonym, a nawet zaciemnionym pomieszczeniu, w temperaturze 13°C. Nie dopuszczamy, by młode pędy nadmiernie wybiły w górę. Gdy pąki są już dobrze widoczne możemy karpy podzielić. Tak uzyskane sadzonki możemy wysadzać do gruntu. Młode pędy są bardzo wrażliwe na nagłe spadki temperatury, dlatego karpy dalii sadzimy na miejsce stałe nie wcześniej niż pod koniec kwietnia. Rośliny zdążą się do lata dobrze rozrosnąć i zdobić nasz ogród kwiatami aż do późnej jesieni.

Dalie - przechowywanie i podział karp

Dalie - przechowywanie i podział karp

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Tomasz, Tytuł: Pytanie

    Czy suche liście dali usuwamy?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie