Dąb szypułkowy - Quercus robur

Dąb szypułkowy - Quercus robur

2 komentarzy

Największe dęby szypułkowe w Polsce

Dąb Bartek (znajduje się w gm. Zagnańsk w województwie świętokrzyskim) - jeden z najbardziej znanych dębów, którego wiek szacuje się na około 700 lat. Poza tym zachwyca swoimi rozmiarami- średnica pnia przekracza 3 m, a wysokość wynosi prawie 30 m.

Dąb Chrześcijanin (znajduje się w Januszkowicach, w województwie podkarpackim)- jest najgrubszym dębem szypułkowym w Polsce. Jego obwód wynosi około 10 m, tak więc średnica pnia przekracza 3 m. Jego wysokość wynosi niewiele ponad 20 m, a wiek szacowany jest na ponad 600 lat.

Dąb Bolesław ( znajduje się w gm. Ustronie Morskie, kilkanaście kilometrów od Kołobrzegu)- uznany został za najstarszy dąb w Polsce. Jego wiek szacowany jest na około 800 lat. Jego wysokość sięga 32 m.

Dąb Chrobry (znajduje się w Piotrowicach w województwie lubuskim)- należy do najpotężniejszych i najstarszych dębów w Polsce. Jego wiek szacuje się na ponad 700 lat.  Jego pień ma średnicę ponad 3 m, a wysokość okazu wynosi 28 m.

   

Poza tym nie można nie wspomnieć o dębach rogalińskich, a więc największym skupisku dębów pomnikowych. Na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego rośnie około 2 tys. dębów, a wśród nich tak popularne Lech, Czech i Rus. Średnica ich pni przekracza 2 m, a wiek szacowany jest na 500- 600 lat.
    

Kora
    

Stare dęby szypułkowe charakteryzują się grubą, ciemnobrązową do czarniawej, głęboko bruzdowaną korą, natomiast młode okazy gładką z połyskiem.
    
Korzenie
    

Gatunek charakteryzuje się bardzo głębokim, rozbudowanym i palowym systemem korzeniowym.  Dzięki niemu olbrzymie okazy mogą się oprzeć nawet bardzo silnym wiatrom.
    

Bardzo rozbudowany system korzeniowy sprawia, że drzewa można przesadzić wyłącznie w młodym wieku!

Pędy
    

Pędy grube, kanciaste oraz nagie.

Pąki
    

Owłosione, skupione na wierzchołkach ( po kilka z jednym dominującym) o brązowych łuskach z ciemniejszym obrzeżem.

Dąb szypułkowy - liście

Dąb szypułkowy - liście

Liście
   

Ułożone skrętolegle, charakteryzują się odwrotnie jajowatą blaszką liściową, wielokrotnie klapowaną ( od 3 do 6 par). Osiągają do 15 cm długości i do około 6 cm szerokości. Liście u nasady uszkowate z krótkimi ogonkami ( do około 1 cm).  Młode liście jasnozielone, natomiast starsze z wierzchu ciemnozielone, a od spodu zielono niebieskie. Rozwijają się pod koniec kwietnia i w maju, a utrzymują do listopada, choć część uschłych liści pozostaje na drzewie nawet do wiosny.     

Dąb szypułkowy - kwiaty


Dąb szypułkowy - kwiaty

Kwiaty
    

Dąb szypułkowy należy do roślin jednopiennych. Kwiaty żeńskie kłosowate, osadzone na długich szypułkach, natomiast kwiaty męskie w postaci zwisających, żółtozielonych kotek. Okres kwitnienia przypada na maj.

Dąb szypułkowy - żołędzie


Dąb szypułkowy - żołędzie

Owoce
    

Owocem Quercus robur  są orzechy zwane żołędziami (jajowate do kulistych) osiągające do 3 cm długości. Osadzone są po kilka sztuk na długiej szypule osiągającej około 10- 12 cm. Gatunek zaczyna owocować po kilkudziesięciu latach.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: cześć , Tytuł: cześć i nie wiem

    f r8, ale to chyba nie jest tak, to nie tylko w tym momencie nie wiem czy to się jeszcze nie raz szukał nie chce mi się nie chce mi się nie da się inaczej tego co pamiętam hasła wyszukiwanie zaawansowane przypomnienie hasła medycyna prac, ale nie wiem czy to jest to, że nie ma problemu. pozdrawiam. w sumie to nie jest to, że nie ma problemu. pozdrawiam.

  2. Dodał: Grzegorz Bogucki , Tytuł: Korekta ...

    Witam W artykule pojawiły się literówki, tak więc szkodniki to filoksera jamkodębowa, a nie floksera jamkodębowa, susówka dębowa, a nie sosówka dębowa oraz skoczonos dębowiec, a nie skoczono dębowiec.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: