Dąb bezszypułkowy Quercus petraea

Dąb bezszypułkowy Quercus petraea

Skomentuj artykuł

Zastosowanie
   

Quercus petraea jest gatunkiem bardzo często sadzonym w lasach oraz parkach. Nadaje się także na otwarte krajobrazy, do obsadzania ulic oraz jako drzewo alejowe.
   

Drewno dębu szypułkowego jest bardzo wartościowe. Odznacza się wysoką twardością, trwałością oraz elastycznością. Wykorzystywane m.in. w meblarstwie i budownictwie. Posiada wysoką kaloryczność, dzięki czemu jest doskonałe jako opał.
   

Podobnie jak dąb szypułkowy odznacza się wysoką zawartością garbników w korze, która jest wykorzystywana w lecznictwie m.in. jako środek ściągający, bakteriobójczy oraz przeciwzapalny.   

Odmiany
   

Z odmian dębu bezszypułkowego warto wymienić:

• ‘Columna’ – należy do odmian charakteryzujących się kolumnowym pokrojem,

• ‘Mespilifolia’ – odmiana charakterystyczna ze względu na liście, które na młodych pędach są wąskie, całobrzegie bądź lekko klapowane, natomiast na pędach świętojańskich są bardziej zbliżone do liści charakterystycznych dla gatunków,

• ‘Laciniata’ – odmiana ciekawa ze względu na swoje strzępiaste, a zarazem wąskie liście,

• ‘Insecata’ – odmiana o wąskich, wydłużonych oraz kremowo bądź żółto obrzeżonych liściach, osiągających do 20 cm długości.


Uwagi
   

Dąb bezszypułkowy może zostać zaatakowany przez mączniaka prawdziwego, a więc chorobę grzybową o bardzo charakterystycznych objawach. Jest ona bardzo łatwa w diagnozie, ze względu na pojawienie się na liściach i pędach mączastego, białego nalotu. Przy dużym nasileniu może być bardzo niebezpieczna przede wszystkim dla młodych drzew, które mogą obumierać.  Choroba wpływa na ograniczenie przyrostów oraz bardzo osłabia roślinę.
   

Zamieranie pędów dębu to choroba, która atakuje nawet stare dęby doprowadzając do ich obumierania . Poza przedwczesnym opadaniem liści objawia się także wodnistymi i ciemnobrunatnymi plamami na gałęziach i pniu. Porażone dęby należy wycinać !
   

Poza chorobami należy uważać także na szkodniki dębów do których należą m.in. mszyce, galasówka dębianka, koziróg dębosz, sosówka dębowa, skoczonos dębowiec, tyszerka płaskowiaczek.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także