Dąb bezszypułkowy Quercus petraea

Dąb bezszypułkowy Quercus petraea

Skomentuj artykuł

Korzenie
   

Gatunek charakteryzuje się bardzo głębokim, rozbudowanym systemem korzeniowym.  Dzięki niemu olbrzymie okazy mogą się oprzeć nawet bardzo silnym wiatrom.
   

Bardzo rozbudowany system korzeniowy sprawia, że drzewa można przesadzać wyłącznie w młodym wieku!

Pędy
   

Pędy cienkie,  zazwyczaj nagie. 

Pąki
   

Jajowate pączki ukazują się na pędach wierzchołkowych. Łuski brązowe z ciemniejszym obrzeżem oraz pokryte włoskami.

Dąb bezszypułkowy - liście

 

Dąb bezszypułkowy - liście

Liście
   

Dąb bezszypułkowy charakteryzuje się skrętolegle ułożonymi liśćmi o odwrotnie jajowatej blaszce liściowej, osiągającej około 12 cm długości. Rozwijają się w kwietniu, wcześniej niż liście dębu szypułkowego. Blaszka płyciej i bardziej symetrycznie klapowana aniżeli w przypadku dębu szypułkowego. Nasada blaszki liściowej klinowata, odmiennie jak u Q. petraea, u którego nasada blaszki jest uszkowata. Ogonek liścia zdecydowanie dłuższy aniżeli w przypadku dębu szypułkowego. Liście ciemnozielone, a od spodu pokryte delikatnymi włoskami.

Kwiaty
   

Dąb bezszypułkowy  należy do roślin jednopiennych. Kwiaty męskie w formie zwisających zielonkawych kotków, ukazujących się na pędach zeszłorocznych. Kwiaty żeńskie ukazują się na tegorocznych pędach, są niepozorne osadzone na krótkich szypułkach bądź siedzące. Gatunek kwitnie na przełomie kwietnia i maja.

Owoce
   

Owocem Quercus petraea  są orzechy zwane żołędziami, bez prążków, osiągające do 2,5 cm długości. Osadzone są po kilka sztuk na bardzo krótkich szypułkach czasami wręcz siedzące. Dojrzewają jesienią w październiku i listopadzie- stają się wówczas jednolicie brunatne.

Dąb bezszypułkowy - żołędzie

Dąb bezszypułkowy - żołędzie

Występowanie
   

Gatunek rozpowszechniony w Europie- nie występuje w Rosji jak również na Ukrainie. W Polsce mniej pospolity aniżeli dąb szypułkowy,  występuje w lasach, poza obszarami północno- wschodniej części Polski oraz obszarami górskimi.
    
Wymagania
   

Quercus petraea jest mniej wymagającym gatunkiem dębu aniżeli Quercus robur . Poradzi sobie na bardziej suchych i mniej żyznych glebach. Rośnie na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Preferuje gleby ciepłe, piaszczysto gliniaste o lekko kwaśnym odczynie. Odporny na mróz, mniej odporny na wiosenne późne przymrozki.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także