Czerwona cebula

Czerwona cebula

Skomentuj artykuł

W przypadku uprawy cebuli z rozsady, wymagane jest nabycie bądź samodzielne uzyskanie rozsady. Jeżeli chcemy sami wyprodukować rozsadę, najlepiej uczynić to w szklarni, tunelu foliowym. Siew należy wykonać już na początku marca, a uzyskane w ten sposób siewki wysadzamy na miejsce stałe w połowie kwietnia i później. Dobra sadzonka powinna posiadać nie mniej niż 3 liście. Młode rośliny sadzimy w rzędach oddalonych od siebie do 30 cm. Pamiętajmy, aby w rzędzie zachować odstępy pomiędzy poszczególnymi roślinami do około 8 cm. Uprawa cebuli z rozsady przyśpiesza zbiór cebuli.

Cebula czerwona - krymska

Cebula czerwona - krymska

Uprawa cebuli z dymki daje bardzo dobre efekty. Z pewnością łatwiejsza jest walka z chwastami i utrzymanie grządek w należytym porządku. Dymkę można nabyć od producenta, ale równie dobrze można ją samemu uzyskać, przy czym zbiory cebuli uzyskamy wówczas w drugim roku uprawy. Przy nieodpowiedniej uprawie oraz przechowywaniu może okazać się, że posadzona dymka wybija pędy kwiatostanowe, dlatego też należy kupować ją od sprawdzonych producentów. Jeżeli mamy wątpliwości co do jakości, można cebulki nabyć już zimą i przechowywać w temperaturze na poziomie około 20°C, aby uniknąć tego problemu. Najlepsza dymka to taka, której średnica wynosi około 10 mm średnicy. Większa średnica przekłada się na szybsze uzyskanie szczypioru. Cebulę wysadzamy w rzędy oddalone od siebie do około 30 cm, odległość między cebulami powinna wynieść do 8 cm. Cebule sadzimy w taki sposób, aby wierzchołek cebuli wstawał około pół centymetra nad podłożem. Uprawa cebuli z dymki przyśpiesza zbiór o około miesiąc.

Posadzone cebule wymagają spulchniania, usuwania chwastów, nawożenia, w razie potrzeby także podlewania. Nie zapominajmy także o ochronie roślin przed chorobami oraz szkodnikami.

Choroby i szkodniki cebuli

Choroby
Szkodniki
Alternarioza

Śmietka cebulanka

Bakteryjne gnicie cebul

Wciornastki

Zgorzel siewek

Niszczyk zjadliwy

Biała zgnilizna cebuli

Wgryzka szczypiorka

Głownia cebuli

Chowacz szczypiorak

Fuzaryjna zgnilizna cebuli

-

Zgnilizna szyjki cebuli

-

Mączniak rzekomy cebuli

-

Szara pleśń

-

Antraknoza cebuli

-

Pod koniec lata, na początku jesieni, kiedy zdecydowana większość szczypioru ulegnie złamaniu, to znak, że nadszedł czas zbioru cebuli. Cebulę wykopujemy oraz pozostawiamy do wstępnego przesuszenia na świeżym powietrzu, następnie usuwamy szczypior. Dobrze przeschnięta cebula to taka, której wierzchnia łuska szeleści. Następnie cebule można umieścić w drewnianych, przewiewnych skrzyniach i nadal przetrzymywać w przewiewnym miejscu np. szopa. Dopiero na zimę cebulę przenosimy do zabezpieczonego przed mrozem pomieszczenia.
    

Cebula czerwona - dymka

Cebula czerwona - dymka

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: