Czereśnie odmiany, uprawa i przycinanie

Czereśnie odmiany, uprawa i przycinanie

1 komentarzy

Aromatyczne, błyszczące i soczyste czereśnie dojrzewają już wczesną wiosną, kiedy owocowy sezon dopiero zaczyna się rozkręcać. Okres ich dostępności jest stosunkowo krótki, dlatego tym bardziej trzeba sie nimi cieszyć kiedy jest ku temu okazja. Warto posadzić chociażby jedno czereśniowe drzewko w przydomowym ogrodzie lub na działce, bo owoce wyhodowane samodzielnie zawsze smakują najlepiej. Drzewa czereśni zwykle dają obfite i regularne plony, pod warunkiem przestrzegania kilku podstawowych zaleceń uprawy.

Wybór stanowiska

Czereśnie są drzewami dość „żarłocznymi” toteż potrzebują sporej dawki składników pokarmowych. Stanowisko z zasobną, żyzną i głęboką glebą będzie doskonałe pod jej uprawę. Powinno być także w miarę możliwości osłonięte od chłodnych wiatrów – gałęzie czereśni nie są co prawda szczególnie kruche i łamliwe, jednak w zimie mogą wymarzać. Niektóre odmiany czereśni bywają wrażliwe na mróz. Wybieramy zatem miejsce słoneczne i zaciszne.

Ziemię na wybranym stanowisku można wzbogacić węglanem wapnia, gdyż rośliny te mają zwiększone zapotrzebowanie na wapń w stosunku do innych roślin sadowniczych. Jeśli więc miejsce przeznaczone pod uprawę czereśni jest ubogie w ten pierwiastek, trzeba zastosować dokarmianie. Przed posadzeniem drzewka na dno uprzednio wykopanego dołka można dodać przefermentowany obornik i wymieszać go z ziemią którą obsypiemy korzenie. Zabieg ten zapewni sadzonce swobodny dostęp do składników pokarmowych w pierwszych, tak ważnych latach wzrost.


Drzewa szczepione na podkładkach tradycyjnych rosną przeważnie bardzo silnie i wymagają dużo miejsca. Do uprawy w małych ogródkach i na działkach polecane są odmiany z natury rosnące nieco słabiej oraz te szczepione na podkładkach karłowych. Ważnym zabiegiem będzie odpowiednie i regularne ciecie drzewek.

Uprawa czereśni

Uprawa czereśni

Cięcie czereśni

Drzewa czereśni wydaja owoce głównie na starszych pędach.  Po posadzeniu drzewka należy przyciąć na wysokość 80 cm, jeśli nie są rozgałęzione. Sadzonkom rozgałęzionym przycinamy boczne pędy do 1/3 długości, a przewodnik o połowę. U odmian piennych przewodnika nie skracamy.

W drugim i trzecim roku uprawy wszystkie rosnące pionowo pędy przyginamy, tak aby utworzyły szerokie kąty z przewodnikiem. Sprzyja to formowaniu rozłożystej korony i przyspiesza wchodzenie w okres owocowania. Odmianom silnie rosnącym, wydającym wiele pędów pozostawiamy tylko te, które utworzyły szeroki kąt, a pozostałe wycinamy. Najlepszym terminem cięcia jest lato, po zbiorze owoców. Ograniczamy w ten sposób ryzyko infekcji i rozwoju chorób kory i drewna, głównie spowodowanych rakiem bakteryjnym czereśni. Ponieważ czereśnie są zwykle drzewami silnie rosnącymi warto prowadzić je od początku tylko na jeden przewodnik. To na nim osadzone są konary, wyrastające poziomo. Sylwetka takiego drzewka powinna przypominać kształtem choinkę.

Uprawa czereśni

Uprawa czereśni

Ochrona owoców

Niemałym problemem przy uprawie czereśni jest pękanie owoców. Opady deszczu następujące po dłuższym okresie suszy mogą spowodować stratę całego plonu. W powstałych w ten sposób pęknięciach rozwijają się pleśnie, a owoce zaczynają gnić. Aby zabezpieczyć owoce, dwa tygodnie przed spodziewanymi zbiorami można nad każdym z drzewek utworzyć foliowy daszek. Jest to rozwiązanie kosztowne, lecz najbardziej skuteczne. Najlepiej sprawdza się przy drzewkach szczepionych na karłowych podkładkach.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Marian, Tytuł: jaka czereśnia

    Do opisu czereśni należy ZAWSZE dodawać informacje, czy jest samopylna czy potrzebuje zapylacza. Inaczej sprzedaje się , szczególnie małym klientom - działkowcom, zupełne buble. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: