Czereśnie odmiany, uprawa i przycinanie

Czereśnie odmiany, uprawa i przycinanie

Skomentuj artykuł

Aromatyczne, błyszczące i soczyste czereśnie dojrzewają już wczesną wiosną, kiedy owocowy sezon dopiero zaczyna się rozkręcać. Okres ich dostępności jest stosunkowo krótki, dlatego tym bardziej trzeba sie nimi cieszyć kiedy jest ku temu okazja. Warto posadzić chociażby jedno czereśniowe drzewko w przydomowym ogrodzie lub na działce, bo owoce wyhodowane samodzielnie zawsze smakują najlepiej. Drzewa czereśni zwykle dają obfite i regularne plony, pod warunkiem przestrzegania kilku podstawowych zaleceń uprawy.

Wybór stanowiska

Czereśnie są drzewami dość „żarłocznymi” toteż potrzebują sporej dawki składników pokarmowych. Stanowisko z zasobną, żyzną i głęboką glebą będzie doskonałe pod jej uprawę. Powinno być także w miarę możliwości osłonięte od chłodnych wiatrów – gałęzie czereśni nie są co prawda szczególnie kruche i łamliwe, jednak w zimie mogą wymarzać. Niektóre odmiany czereśni bywają wrażliwe na mróz. Wybieramy zatem miejsce słoneczne i zaciszne.

Ziemię na wybranym stanowisku można wzbogacić węglanem wapnia, gdyż rośliny te mają zwiększone zapotrzebowanie na wapń w stosunku do innych roślin sadowniczych. Jeśli więc miejsce przeznaczone pod uprawę czereśni jest ubogie w ten pierwiastek, trzeba zastosować dokarmianie. Przed posadzeniem drzewka na dno uprzednio wykopanego dołka można dodać przefermentowany obornik i wymieszać go z ziemią którą obsypiemy korzenie. Zabieg ten zapewni sadzonce swobodny dostęp do składników pokarmowych w pierwszych, tak ważnych latach wzrost.


Drzewa szczepione na podkładkach tradycyjnych rosną przeważnie bardzo silnie i wymagają dużo miejsca. Do uprawy w małych ogródkach i na działkach polecane są odmiany z natury rosnące nieco słabiej oraz te szczepione na podkładkach karłowych. Ważnym zabiegiem będzie odpowiednie i regularne ciecie drzewek.

Uprawa czereśni

Uprawa czereśni

Cięcie czereśni

Drzewa czereśni wydaja owoce głównie na starszych pędach.  Po posadzeniu drzewka należy przyciąć na wysokość 80 cm, jeśli nie są rozgałęzione. Sadzonkom rozgałęzionym przycinamy boczne pędy do 1/3 długości, a przewodnik o połowę. U odmian piennych przewodnika nie skracamy.

W drugim i trzecim roku uprawy wszystkie rosnące pionowo pędy przyginamy, tak aby utworzyły szerokie kąty z przewodnikiem. Sprzyja to formowaniu rozłożystej korony i przyspiesza wchodzenie w okres owocowania. Odmianom silnie rosnącym, wydającym wiele pędów pozostawiamy tylko te, które utworzyły szeroki kąt, a pozostałe wycinamy. Najlepszym terminem cięcia jest lato, po zbiorze owoców. Ograniczamy w ten sposób ryzyko infekcji i rozwoju chorób kory i drewna, głównie spowodowanych rakiem bakteryjnym czereśni. Ponieważ czereśnie są zwykle drzewami silnie rosnącymi warto prowadzić je od początku tylko na jeden przewodnik. To na nim osadzone są konary, wyrastające poziomo. Sylwetka takiego drzewka powinna przypominać kształtem choinkę.

Uprawa czereśni

Uprawa czereśni

Ochrona owoców

Niemałym problemem przy uprawie czereśni jest pękanie owoców. Opady deszczu następujące po dłuższym okresie suszy mogą spowodować stratę całego plonu. W powstałych w ten sposób pęknięciach rozwijają się pleśnie, a owoce zaczynają gnić. Aby zabezpieczyć owoce, dwa tygodnie przed spodziewanymi zbiorami można nad każdym z drzewek utworzyć foliowy daszek. Jest to rozwiązanie kosztowne, lecz najbardziej skuteczne. Najlepiej sprawdza się przy drzewkach szczepionych na karłowych podkładkach.

Można również wcześniej zadbać o prawidłowe odżywienie roślin. Silne, jędrne skórki owoców będą bardziej odporne na pękanie. Aby takie powstały, drzewom nie może zabraknąć w podłożu wapnia – warto zastosować zatem dokarmianie.

Odwiecznymi wrogami owoców czereśni są patki. Szczególnie uciążliwe bywają stada gawronów, kawek, kwiczołów i szpaków, które wprost uwielbiają wyjadać dojrzewające owoce. Do ich odstraszania stosuje się głównie metody mechaniczne i fizyczne. Dobrą skutecznością charakteryzują się aparatury złożone z odtwarzacza i głośników, przez które odtwarzany jest krzyk przerażonych ptaków. Mniej uciążliwą dla naszych uszu metodą będzie rozpięcie nad drzewami siatki z tworzywa sztucznego o niewielkich oczkach, która uniemożliwi ptakom dostęp do owoców.

Czereśnie - odmiany, uprawa i przycinanie

Czereśnie - odmiany, uprawa i przycinanie

Smakowite zbiory

Pierwsze zbiory możemy wykonać już w 2-3 roku po posadzeniu. Czereśnie wcześnie wchodzą w okres owocowania i z roku na rok plony są coraz bardziej obfite. Owoce zbieramy kiedy są już w pełni wybarwione, razem z szypułkami. Jeśli aura sprzyja częstym deszczom, zrywamy owoce wcześniej, ponieważ narażone na długotrwałe opady popękają i zaczną gnić.

Czereśnie - odmiany, uprawa i przycinanie

Czereśnie - odmiany, uprawa i przycinanie

Polecane odmiany

Burlat’ – wczesna odmiana francuska rodząca smaczne owoce, nadające się do transportu. W czasie ulewnych deszczy są podatne na pękanie. Drzewa rosną bardzo silnie i regularnie owocują.

Gubińska’ – niemiecka odmiana o niewielkiej, kulistej koronie. Plonuje regularnie, ale średnio obficie. Mało podatna na raka bakteryjnego i pękanie owoców. Dojrzewa późno. Ze względu na stosunkowo niewielki rozmiary drzew polecana do ogródków działkowych.

Kordia’ – czeska odmiana dość silnie rosnąca. Drzewa mało wrażliwe na choroby, ale dość podatne na przemarzanie. Owoce duże, karminowoczerwone, o twardym miąższu. Dojrzewa późno i jest polecana do sadzenia w cieplejszych rejonach kraju.

Poznańska’ – niemiecka odmiana silnie rosnąca rodząca jasnożółte owoce z czerwonym rumieńcem. Dojrzewa późno i jest podatna na pękanie owoców.

Pola’ – skierniewicka odmiana tworząca ładne, regularne korony. Wydaje duże owoce o ciemnoczerwonym miąższu, późno dojrzewające. Wcześnie zaczyna owocować i plonuje regularnie.


Regina’ – bardzo późna odmiana o niemieckim rodowodzie. Drzewa rosną umiarkowanie bujnie i rodzą duże owoce o sercowatym kształcie, które nie miękną i nie pękają po deszczu. Dobrze znoszą także transport.

Rivan’ – szwedzka, bardzo wczesna odmiana, wytrzymała na mróz i średnio odporna na raka bakteryjnego. Rodzi ciemnoczerwone owoce średniej wielkości.

Sam’ – średniopóźna odmiana owocująca dużymi owocami o bordowej, lśniącej skórce. Drzewa są dość odporne na raka bakteryjnego i wytrzymałe na mróz.

Vanda’ – średniowczesne odmiana, mało podatna na pękanie owoców. Plonuje obficie i wcześnie wchodzi w okres owocowania. Wytwarza owoce o pieknej, błyszczącej, ciemnoczerwonej skórce.

Vega’ – odmiana średniowczesne rodząca jasne owoce z czerwonym rumieńcem, które długo zachowują jędrność. Drzewa tej odmiany są mało podatne na raka bakteryjnego i wytrzymałe na mróz

Bibliografia

Recepta na czereśnie E. Rozpara [w:] Działkowiec 06/2006
Cięcie letnie wiśni i czereśni [w:] Działkowiec 08/2007
Czereśnie i wiśnie M. Sitarek, wyd. „działkowiec”
Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych A. Mika, wyd. „działkowiec”, Warszawa 2002
Ilustrowany Katalog 50 Odmian Czereśni Znajdujących Się W Kolekcji Instytutu Ogrodnictwa, Skierniewice 2012
czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz