Czeremcha amerykańska proste zasady uprawy i zastosowanie

Czeremcha amerykańska proste zasady uprawy i zastosowanie

1 komentarzy

Czeremcha amerykańska, nazywana też późną, jest spokrewniona z czeremchą pospolitą. Pochodzi z rodziny różowatych. Jej naturalnym środowiskiem jest Ameryka Północna, gdzie można ją spotkać od terenów Teksasu aż do obszaru Wielkich Jezior. W naszym kraju jest drzewem parkowym, niezbyt popularnym, które może zagościć także w naszym ogrodzie jako efektowna roślina ozdobna.

Wygląd drzewa

Odmiana późna czeremchy dorasta do wysokości 20–25 m. Charakteryzuje się prostym pniem, którego kora łuszczy się w kształcie czworokątów. Drzewo ma luźną koronę i cienkie gałęzie. Jego owalne liście osiągają długość 6–12 cm i są na wierzchu skórzaste i błyszczące. Pod spodem liścia możemy zaobserwować rdzawo owłosiony nerw główny. W jesieni ulistnienie przybiera intensywnie żółty kolor. Czeremcha amerykańska kwitnie o miesiąc później niż jej pospolita krewna, bo na przełomie maja i czerwca. Jej kwiaty zebrane w kwiatostany mają biały kolor. Osiągają długość do 12 cm. Ich cechą charakterystyczną, odróżniającą je od kwiatów innych odmian czeremchy, jest to, że nie pachną. Roślina rodzi małe, jadalne, pestkowe owoce o czarno-purpurowej barwie i gorzkim smaku. Ich wielkość wynosi do ok. 10 mm, zebrane są w grona o wielkości do 20 cm. Choć mają dość mało miąższu, używa się ich do wykonywania przetworów domowych. Są także stosowane w ziołolecznictwie domowym. Owoce dojrzewają w okolicach września lub października. Wprawdzie pozostają na gałęziach aż do zimy, jednakże jeżeli szybko ich nie zbierzemy, to zrobią to za nas ptaki, pozostawiając puste gałązki praktycznie w mgnieniu oka.

Uprawa czeremchy późnej

Drzewo nie jest zbyt wymagające, a jego uprawa nie wiąże się z wykonywaniem czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. To jeden z jego licznych walorów.

Czeremcha amerykańska - kwiaty

Czeremcha amerykańska - kwiaty

Czeremcha preferuje dość wilgotne gleby i dlatego często sadzi się ją w pobliżu strumieni czy jezior, ale będzie też rosła bez problemu na glebie suchej i piaszczystej. Znosi także umiarkowany brak słońca. Co więcej, drzewo jest mrozoodporne. Dobrze znosi również warunki miejskie, w tym zanieczyszczone powietrze. Wszystkie te cechy sprawiają, że nadaje się bardzo dobrze do uprawy w naszym kraju, na przykład w miejskich ogródkach przydomowych, nawet jeżeli dysponujemy słabą ziemią w ogrodzie.

Czeremcha amerykańska - kwiaty

Czeremcha amerykańska - kwiaty

Drzewko łatwo rozmnożymy z nasion. Wystarczy po zebraniu owoców i usunięciu z nich pestek wykorzystać je do zasadzenia nowych egzemplarzy. Robi się to od razu po zebraniu. Nasiona w glebie przez zimę przysposabiają się do kiełkowania i na wiosnę wzejdą nam nowe drewka.

Czeremcha amerykańska - owoce

Czeremcha amerykańska - owoce

Właściwości czeremchy i jej zastosowanie

Owoce czeremchy amerykańskiej warto spożywać w formie przetworów, zarówno ze względu na ich smak, jak i walory zdrowotne. Zawierają one sporo cukru, pektyn i kwasów owocowych, takich jak kwas cytrynowy i jabłkowy. Są ponadto bogate w witaminę C, aminokwasy takie jak: lizyna, walina, tryptofan, alanina, kwas glutaminowy i asparagina. Inne związki zawarte w owocach to garbniki, flawonoidy, antocyjany i leukoantocyjanidyny. Można robić z owoców pyszne nalewki czy soki. Te naturalne specyfiki mają właściwości obniżające ciśnienie krwi, poprawiające odporność, przeciwdepresyjne i przeciwnowotworowe. Ponadto działają pomocniczo przy leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych przebiegających z kaszlem. Właściwości lecznicze ma też kora. Wodny wyciąg z tej części rośliny zawiera substancje pomagające w leczeniu takich dolegliwości jak biegunka, wrzody żołądka czy problemy jelitowe. Odwar zarówno z kwiatów, jak i kory można stosować jako naturalny tonik do twarzy, który nawilża, działa przeciwzapalnie, a nawet chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Specyfik, który łatwo można przygotować w domu, skutecznie leczy zapalenia skóry, odkaża i wybiela. Ponadto z kory można uzyskać barwniki zielony i brązowy używane niekiedy w gospodarstwie domowym. Drewno czeremchy amerykańskiej wykorzystuje się między innymi do wyrobu mebli. Liście także działają antybakteryjnie.

Owoce czeremchy okryły się złą sławą w związku z pogłoskami o ich szkodliwości dla zdrowia ze względu na obecność amigdaliny. Jak się okazuje, obawy te są bezzasadne. Naukowcy uspokajają, że zawartość tej substancji w owocach czeremchy jest minimalna i nie zagraża zdrowiu. Ponadto mają ją także czereśnie czy aronia, czyli owoce powszechnie używane w kuchni.

Czeremcha amerykańska - owoce

Czeremcha amerykańska - owoce

Drzewko czeremchy doskonale będzie się komponowało w naszym ogrodzie z innymi drzewami owocowymi i nie tylko. Dodatkowo możemy z niego uzyskać surowiec na przetwory. Nawet w niewielkim ogrodzie ta roślina będzie wyglądała efektownie i dobrze się czuła, bez praktycznie żadnego wysiłku z naszej strony.

Źródła
J. Pokorny, „Leksykon przyrodniczy. Drzewa znane i mniej znane”, str. 106
T. Kawecka, Z. Kawecki, B. Wierzbicka, „Ogrodnictwo”, str. 268, 269
B. Kremer, „Drzewa”, str. 194
M. Wajszczyk, „Encyklopedia roślin”
W. Matuszkiewicz, „Zioła i owoce leśne”, str. 36

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Denis, Tytuł: Czeremcha owoce

    Śliczne drzewko.Pięknie się prezentuje w ogrodzie szczególnie kiedy jest całe "oblepione" owocami. Ja dodaje dżemu czeremchowego zamiast majonezu do sałatki z marchwi,jabłka i cytryny.Nadaje charakteru, najlepiej kiedy sfermentuje

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: